Рядка операция от урологията на УМБАЛ Бургас влиза в учебниците
Случаят е много заплетен, изисква както умения, така и високотехнологична техника, с каквато Отделението по урология разполага
Изключително рядък и интересен случай, разрешен с успешна безкръвна операция, ще бъде докладван на научни форуми на урологичната общност. Пациентът е приет по спешност в края на миналата година в Урологията на УМБАЛ Бургас, с треска, висока температура. Причината е камък, който е запушил бъбрека и се налага да бъде отстранен. При пациента обаче има рядка аномалия - той е роден почти без пикочен мехур, което налага почти веднага след раждането му уретерите (тръбите, които отвеждат урината до пикочния мехур) да се имплантират в дебелото черво и да отвеждат урината навън през ануса.
„При пациент със съхранени всички органи на отделителната система подходът би бил значително по-прост. През уретрата (частта, която извежда урината от пикочния мехур навън) се вкарва инструмент с видеокамера, разбива се камъкът безкръвно и се изхвърля навън с урината. Но при този човек нямаме пикочен мехур и не можем да стигнем до бъбрека по този начин. Това бе голямо предизвикателство за екипа ни“, коментира д-р Николай Миринчев, началник на Отделението по урология.
Подходът, който предприемат той и екипът му, се нарича ултрамини PCNL – перкутанна нефролитотрипсия с модифициран шафт. През 4-милимитрова дупчица в гърба лекарите вкарват флексибилен нефроскоп – тръба с миниатюрна камера, през която минава и лазерно влакно. Тръбата достига до бъбрека. Камерата осигурява HD образ на видеомонитор, лазерното влакно разбива камъка на прах, а прахът се аспирира и изхвърля извън тялото по време на самата операция. Пациентът лежи по гръб, което е комфортно както за него, така и за анестезиолога.
Случаят е много заплетен, изисква както умения, така и високотехнологична техника, с каквато Отделението по урология разполага. Краят му е повече от задоволителен - пациентът е изписан и прекарва Новогодишните празници вкъщи.
ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти
Мбапе: Тук сме, за да създадем история
Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове
Летен обир по учебник: Несебърски бакшиш разходи англичанин за 66 лева
Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция
Борчовете на държавни болници - 426,2 млн, а директори с огромни заплати
Динята е опасна при някои болести
Рекордните 900 участници ще стартират в най-голямото състезание по крос триатлон в България „Лъвско сърце“
Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада
Прави ли ни кафето зависими?
Ужасна ирония на съдбата: Никсън победи хероина и мутренските години, но сърцето го предаде днес
Нефтохимик започва подготовка на 29 юни, играе шест контроли
