18-годишния Веселин за втора поредна година е "спасителят на Кръста" в Несебър
Ритуалът бе извършен и в Обзор, където пръв до разпятието стигна Иван Петров
17 смели мъже на различна възраст от Несебър скочиха в студеното море, за да спасят Богоявленския кръст. Пръв до разпятието, за втора поредна година, достигна 18-годишният Веселин Йовчев - състезател на клуба по ветроходство на Несебър.
Младият мъж сподели, че еуфорията и усещането от спасяването на Богоявленския кръст са несравними. За новата година той си пожела преди всичко здраве – за себе си и за своите близки. Победителят получи от Община Несебър парична награда, икона и подаръчна торбичка. За всички останали участници, включили се в тържествения ритуал, също имаше подаръци.
Традицията на Йордановден да се вадят водорасли от морето и да се носят вкъщи бе спазена и тази година. Този ритуал е свързан с вярата, че на Богоявление всичко, което излиза от водата е с целебна сила.
При болест водораслите се палят и с тях се прекадява къщата.
На днешната светла дата и в Обзор бе спазена богоявленската традиция.
В обзорския храм „Св. Йоан Предтеча“ беше отслужена тържествена литургия от свещеноиконом Йордан.
Въпреки сковаващия студ и леден вятър, трима младежи се осмелиха да се хвърлят в студените води на бурното море. Ритуалното хвърляне на Богоявленския кръст събра малки и големи на брега. Юнаците смело нагазиха сред ледените вълни, като пръв до кръста стигна Иван Петров на 28 г. от гр. Обзор.
Йордановден се смята още за ден на светлината и просвещението. Вярва се, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът – здрав.
Турция продаде 118 тона злато заради обезценената лира
Супер модерна нелегална фабрика за цигари е работила под носа на властите в Дупница
Центърът на София ще бъде затворен утре заради полумаратон
Празничните добавки са унижение за пенсионерите
Тези топ храни са изключително полезни за организма
Защо Азис и Иво Димчев са във война
Транспортният бранш пред колапс, настоява за спешни мерки заради енергийната криза
Италия затяга мерките: край на свободния туризъм в най-посещаваните места
Как високите цени на петрола се отразяват на бюджета на домакинствата
Ако работите в тази страна - имате късмет. Получавате най-високата заплата в Европа
Зеленски пристигна в Истанбул, ще разговаря с Ердоган
Морбили плъзна в пет области, 68 от заболелите са деца
