Ужасяващ вандализъм: Разбиха паметника на загиналите воини в Средец
Това е отвратително поругаване на честта им, каза кметът Иван Жабов
Паметникът на загиналите воини на Карабунар (старото име на града) в центъра на Средец е бил разбит от вандали, видя репортер на Флагман.БГ.
Кощунството е извършено в тъмните часове на 23 срещу 24 декември, съобщи кметът Иван Жабов.
Съборена е цяла една четвърт от паметната плоча, която бе поставена навръх Деня на независимостта миналата година.
Посегателството срещу паметника, който се намира на метри от сградата на Община Средец и Общинския съвет, е необичайно. Плочата увековечава имената на загиналите бойци от Карабунар – старото име на Средец – в трите поредни войни в началото на миналия век – Балканска, Междусъюзническа и Първа световна. Той не е и трън в очите нито на русофоби, нито на русофили.
"Това е отвратително поругаване на честта на загиналите воини. Не е патриотично и изглежда вандализмът надделява в последните години над чувството за принадлежност към България и българското, което е жалко. За жалост няма видеокамери в района, подали сме снимков материал в РУ-Средец и полицията работи по намирането на извършителите. Нужно е някой да поеме отговорност", каза пред Флагман.БГ кметът на община Средец Иван Жабов.
Той е категоричен, че става въпрос за умишлено събаряне на плочата, тъй като авторът на паметника - Кирил Атанасов - е обяснил, че е напълно невъзможно от конструктивна гледна точка тази плоча да падне сама. Още повече, че тя в момента лежи от другата стана на монумента.
Щетите обаче са сериозни. Изкъртена и разбита в земята е горната дясна четвъртина на паметника. Гранитната плоча ще трябва да бъде заменена напълно. Интересното в случая е, че останалата част на монумента е непокътната. По думите на Жабов майсторът, който е автор на паметника, вече работи по изработката на нова плоча, която да замени счупената.
"Тъжното обаче е, че не можем да гарантираме, че ще се задържи", коментира още кметът.
Монументът е покрит, за да не се наруши допълнително целостта му от неблагоприятните метеорологични условия.
Очаквайте подробности!
Наемите на жилища ще продължат да нарастват
Въвеждат прозрачност на заплатите
Министър Дечев: Прокуратурата тръгва в паническа атака срещу мен
Тази вечер в Бургас: „Божествена комедия“ - спектакъл на Лилия Абаджиева
Хората, родени през тези 6 години, имат специална сила
В Китай създадоха домати с аромат на пуканки
Русия настоя САЩ да освободят Николас Мадуро и съпругата му
Украинка с родни корени: Международният отпор срещу Русия е импотентен! Надяваме се на чудо
ЕК потвърди за 5-годишната забрана за Стоил Цицелков за участие в мисии на ЕС
"Принцесата на народа" и съюза, който промени британската монархия
