Здравният министър: Не може да се говори за епидемия в Перник
Хората със съмнения за ешерихия коли са в добро състояние, увери Кирил Ананиев
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посети настанените пациенти в инфекциозно отделение на МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник, които са приети със симптоми на заразяване с ешерихия коли, съобщи пресцентърът на ГЕРБ.
Той е бил придружен от народния представител д-р Александър Александров, главния държавен здравен инспектор доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев и директора на лечебното заведение д-р Анатолий Митов.
"Пациентите са стабилизирани в добро общо състояние. Направени са им микробиологични изследвания, резултатите от които ще бъдат ясни след два дни. Въобще не можем да говорим за епидемия", категоричен е министър Ананиев.
Той увери, че наблюдава положението от 24 декември, когато е получил първите сигнали, че има съмнения за зараза.
"Поддържаме непрекъснат контакт с д-р Митов, с доц. Кунчев, с РЗИ-Перник. Така че получаваме подробна информация за обстановката в Перник. За мен като ръководител на Министерството на здравеопазването е изключително важно в болницата да има осигурено необходимото количество вода, да изпълнява своите функции. В няколко от отделенията има вътрешни резервоари, които осигуряват потребностите на отделенията за извършване на съответните медицински дейности. Министерството на здравеопазването отпусна 27 хил. лв. за ремонт на централния резервоар. Той ще приключи до 5 дни, което означава, че болницата ще бъде осигурена при всякакви условия и екстремни ситуации с необходимото количество и качество вода", отбеляза министърът на здравеопазването.
Министър Ананиев посети пернишкия квартал "Проучване", където са четирите блока с нарушено качество на водата.
"На място в квартала се подменя водопроводната мрежа. Имам уверение от фирмата, която извършва ремонта, че до края на днешния ден ще бъде подменена инсталацията и ще бъде направена проба за качеството на водата в 4-те блока", отбеляза министър Ананиев.
Крем торта с ягоди и кисело мляко – невероятен вкус без печене и варене
Една зодия навлиза в най-щастливите 5 месеца на 2026 година
Учени: Гласуването може да удължи живота
Унгария въвежда еврото, ето кога
Задава се двойно увеличение на лихвите през тази година
Започна кастингът за филма „Стоичков – Имало едно време в България“
Нова измама с изкуствен интелект порази банковите сметки на редица българи
Евакуират по въздух още пътници от кораба, засегнат от хантавирус
Meteo Balkans: Очакват се интензивни валежи, вятър и градушки колкото лешник
Почина легендата от "Междузвездни войни" Майкъл Пенингтън
Спад при дизела, но бензинът поскъпва
Бургаската прокуратура иска постоянен арест за Атанас и гарда му Любо, изправят ги пред съда
