В задънена улица ли е сметопочистването на Карнобат
Има опасност общината да остане без сметопочистване за една година
Изпадна ли сметопочистването на община Карнобат в задънена улица? Мнозинството в Общинския съвет в Карнобат не прие предложеното от кмета Георги Димитров увеличение на таксата за смет и битови отпадъци, а впоследствие отхвърли поставената на обсъждане „план-сметка“ за годишния размер на приходите и разходите, свързани с управлението на отпадъците.
По този начин общинските съветници от БСП, ГЕРБ и „Българска пролет“ гарантираха недостиг от 700 000 лв., т.е годината в Карнобат ще започне с дефицит в общинските финанси. В резултат от приетото решение от 1 януари 2020 год. Общинската администрация няма да има право да изразходва средства за сметопочистване и сметоизвозване, тъй като няма одобрена план сметка, а новият бюджет не е приет, твърдят от Община Карнобат.
За да бъде компенсиран очертаващият се недостиг на средства, кметът Георги Димитров и екипът му ще бъдат принудени да намалят разходите за сметопочистването. Заради решението на мнозинството администрацията ще трябва да обмисли и въвеждане на още една непопулярна мярка, т.е съкращаване на работници от звеното, отговарящо за чистотата в общината - града и съставните селища.
„Просто ще бъдем принудени да „отрежем“ редица други услуги за гражданите. Разбирайте, че става въпрос за средства, които трябва да бъдат буквално взети от социални дейности, култура, спорт и от всичко онова, което е дейност на общината града и в съставните селища, т.е в селата. Бих попитал колегите от БСП, ГЕРБ и „Българска пролет“ дали ще поемат отговорността за това, че ще трябва да спрем финансирането на Балканския фестивал на изкуствата, да намалим дейността на пенсионерските клубове, на клубовете по интереси и да вземем пари от издръжката на детските градини и от социалния патронаж. С това решение мнозинството обрече карнобатлии и хората от съставните селища на по-лош живот през 2020 год. Дано поемат отговорност за това“, коментира кметът Георги Димитров след края на заседанието на Общинския съвет.
В момента нивото на таксата „смет и битови отпадъци“ в община Карнобат е 1.3 / 1000 и едно от най-ниските в цялата страна. Таксата не е била променяна нито веднъж през последните десет години, категорични са от Общината.
Същевременно след въведените промени в Закона за управление на отпадъците преработката на един тон отпадъци в регионалното депо вече е 95 лв. вместо досегашните 57 лв.
Пред Флагман.бг общинският съветник от БДЦ Стефан Кенов коментира, че до края на годината трябва да се проведе извънредно заседание на местния парламент, за да се изчисти това недоразумение. В противен случай общината ще остане без сметопочистване за една година.
"В юридически колапс сме. Ако до 31 декември не приемем план-сметка, Общината няма да има право да събира боклука през следащата година. Надявам се мнозинството от глупост или недообмисляне да го е направило. Иначе още на 1 януари кметът трябва да прекрати дейността на сметопочистването и всички работещи да получат предизвестие и да останат без работа. За една седмица ще настъпи хаос, градът ще заприлича на сметище. В първия работен ден на 27 декември ще се опитаме с част от общинските съветници да стигнем до консенсус, не можем да оставим общината без сметопочстване една година", обясни съветник Стефан Кенов.
Преди да се съблечеш: 11 неща, които променят секса напълно
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Започна извеждането на блокирани кораби през Ормузкия проток
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
3
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои
