„Чистата Коледа“ в Аркутино: Приятели на морето превръщат боклуци в сувенири
Плажовете ни се превръщат в сметища, тънат с пластмаса от Турция. Доброволци ги почистват
Сърфисти и приятели на морето напълниха десетки чували с отпадъци. Те участваха в акция „Чиста Коледа“ на плаж Аркутино, която е под мотото:"Черно море без пластмаса и бетон". Пред бТВ Владимир Димитров от Сдружение "Зелена Странджа" каза, че плажът, който е бил добре почистен, се е превърнал отново в сметище. По надписите и по вида на отпадъците си личеше, че повечето са от Турция, от Румъния, от Украйна, уточни той.
При морските бури се изхвърлят тонове отпадъци на брега. Само за около час доброволци напълниха с боклуци десетки чували.
Част от отпадъците чрез реките попадат в морето, каза репортерът Лора Стаматис, размахвайки капачка от шоколадов десерт, дошла от Турция.
Над 60% от отпадъците, изхвърлени от Черно море по крайбрежието, са пластмаса.
Това показва проучване на Басейновата дирекция. Обследвани са 10 от най-големите, но безстопанствени плажни ивици по Черноморието.
"Това са продукти от ежедневието, от бита – сламки, бъркалки, прибори… Повишава се екологичната култура на обществото, информираността, хората стават по-внимателни", обяснява началникът на отдел "Опазване на морските води и мониторинг" Мирослава Робинсън.
Резултатите показват, че общият брой и теглото на морските отпадъци по брега намаляват.
Изследването не обхваща зимата, а точно тогава морето изхвърля най-много боклуци, отчитат екоорганизации. При последния си поход в резерват Ропотамо активисти от "Зелена Странджа" установяват, че един от заливите е заринат от отпадъци.
Учените в Бургас работят по проект за намаляване на пластмасовите частици в акваторията на Черно море.
"Идеята е да получаваме информация за вида на замърсяването, да можем да оценим нивата и да работим с ефективни мерки за тяхното минимизиране", казва регионалният представител на БАН проф. Севдалина Турманова, която е и председател на Общинския съвет в Бургас.
Първата стъпка е забраната за използването на пластмаса от туристите на остров Света Анастасия.
След края на днешната акция, която организаторите са нарекли „Чистата Коледа“, част от събраните отпадъци ще бъдат превърнати в красиви сувенири.
Търговската война удря и тоалетната хартия: Цените в САЩ удариха тавана
Разследват длъжностно престъпление в МЗ заради лиценза на дентална клиника, в която почина дете
Община дава до 10 000 евро за трето и всяко следващо дете в битка с демографската криза
Малко Търново събира рок, спорт и Странджа: Сигнал дава тон на тридневния празник
Стюардеса на Air France спечели знаково дело: Съдът призна рака ѝ за професионално заболяване
БАБХ потвърди антракс във ферма с 205 говеда край Ловеч
Гръцката сензация Константинос Аргирос разтърси Бургас с най-големите си хитове (СНИМКИ/ВИДЕО)
Левски е на 90 минути от Шампионската лига - Атина решава всичко
Слагат таван на таксите за платено обучение в държавните университети
Точен мерник в памет на двама герои: СДВР триумфира на полицейския турнир в Бургас
Сигнал до Флагман.бг: Гъсеници превзеха блок в Меден рудник: Падат върху хората и влизат в домовете
Над 1,3 млн. българи пътуваха за три месеца, чужбина излиза по над 480 евро на човек
