×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Бургаски солисти представят Вокален концерт, посветен на Деня на хумора и сатирата
  • Обезопасяват срутената алея в Ахтопол
  • Западът се намесва в изборите в Унгария, смята Захарова
  • Предстои преизчисление на пенсиите на 355 000 работещи пенсионери
  • НОИ започва изплащането на пенсиите на 7 април, ще има и великденски добавки
  • Разби се руски военнотранспортен самолет "Ан-26", загинали са 29 души
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Макрон иска спиране на еврофондовете за държави с ниски заплати


17 Декември 2019, Вторник, 20:00 ч.

Френският президент предлага също изравняване на осигуровките на командированите работници в държави с по-висок стандарт

Администрацията на Еманюел Макрон предлага държавите, които не осигуряват „приличен жизнен стандарт“, да бъдат лишени от европейски фондове, пише българската редакция на EURACTIV, която разполага с работните документи. Според информацията на изданието френският президент дори е успял да намери съмишленици в своята кауза. Това са страните от южната периферия – Португалия, Италия, Гърция и Испания.

Подобен ход е директен удар срещу по-бедните държави от Източна Европа, които в момента са нетен получател на европейски средства. Със сигурност подобна мярка, ако бъде одобрена от достатъчен брой страни членки, ще удари България, която е най-бедната държава в Блока и от години не може да навакса дори част от това изоставане, пише economic.bg.

В документа, с който EURACTIV разполага, се посочва, че отпускането на средства от бюджета на ЕС ще бъде свързано с възможността на съответната държава да осигурява „приличен стандарт на живот“. Също така трябва да бъде установена среда, в която профсъюзите могат да играят реална роля, както и алтернативен доход, ако работникът е принуден да прекрати кариерата си.

„Въпреки непрекъснатия процес на конвергенция днес в ЕС остават силни различия по отношение на социалните стандарти, което вреди на равнопоставеността и лоялната конкуренция в рамките на единния пазар. Още по-лошото е, че някои компании и национални органи могат да бъдат изкушени да подобрят конкурентната си позиция, като печелят от по-ниските социални стандарти, вместо да се концентрират върху фактори като производителност, ефективност или качество и иновативния характер на своите стоки и услуги“, пише в документа.

Това е поредният удар, който Макрон нанася срещу Източна Европа, опитвайки се да пребори социалния дъмпинг и конкуренцията на нископлатената работна ръка от нашия регион. Досега той постигна успех с пакет „Мобилност“, който е директен удар срещу източноевропейските транспортни компании, които извличат основно предимство от ниските заплати на шофьорите и по-слабия контрол при превозите.

Според EURACTIV Макрон е подел и още една инициатива, този път свързана със социалните осигуровки в различните държави членки. Според Франция ако даден работник е командирован в друга държава членка с по-висок стандарт, осигурителните вноски трябва да бъдат равни на тези, плащани в страната на извършване на работата.

Френското предложение има за цел да намали до минимум интереса на фирми от Източна Европа да изпращат работници на Запад. В същото време евентуалните промени в законодателството няма да окажат негативно въздействие в обратната посока, пише изданието.

За българските работници приемането на подобни предложения вероятно ще доведе до увеличаване на заплащането им и на социалните им осигуровки, но може да намали конкурентоспособността на български фирми, и съответно шансовете те да ги изпратят на работа в по-богатите страни в ЕС.


В категории: Политика


6
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Как да премахнем петна от матрака лесно Как да премахнем петна от матрака лесно 01/04/2026, Сряда 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Кирил Десподов се сбогува с Боби Михайлов Кирил Десподов се сбогува с Боби Михайлов 01/04/2026, Сряда 20:24 1
Тервел ИЛИЕВ Милинки с неустоима мекота Милинки с неустоима мекота 01/04/2026, Сряда 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Зодиите, които не търпят лъжа Зодиите, които не търпят лъжа 01/04/2026, Сряда 19:43 0
Тервел ИЛИЕВ Лют скандал: Донарума скъса "пищова" Лют скандал: Донарума скъса "пищова" 01/04/2026, Сряда 19:24 0
6
Коментара по темата
6.
Моби дик
18.12.2019 20:05:08
0
4
Мале работодателите ще умрат от кеф ще трябва да плащат осигуровки и заплати направо не ми се мисли как ще спят горките те
5.
monkata
18.12.2019 14:02:59
0
6
Бабоебеца ще излезе читав , дано по бързо да стане за да им спре схемите на нашите душмани
4.
Ехааа
17.12.2019 23:16:25
1
6
Аз имам една мечта... Мандела...Макрон...и Луис Армстронг надува тромпета с It's a wonderful world!
3.
XX
17.12.2019 22:02:37
0
21
Ще бъде удар по тиквите, спомоществувателите на тиквите, червеите ала паси и коня и по посетителите та молитвените закуски.
Нормалн50ите хора и без това няма да усетят разликата...
2.
Това
17.12.2019 21:32:58
0
14
ще е удар на маията
1.
Браво Макроне
17.12.2019 21:07:13
2
33
Най-сетне един да се сети за обикновените работници. Другите до сега се грижеха само за разбойниците.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас още не може да си даде сметка, но след 37 дни ще стане нещо невиждано (ВИДЕО) Бургас още не може да си даде сметка, но след 37 дни ще стане нещо невиждано (ВИДЕО) На 8 май ще приемем домакинството на най-голямото колоездачно състезание в света. Очакваме хиляди Бихте ли гласували за него? Вижте предизборната кампания на Рижо Мяуков Бихте ли гласували за него? Вижте предизборната кампания на Рижо Мяуков Сред обичайните политически лица, които ни гледат от билбордове и афиши, изведнъж се появява котка в костюм   Арестуваха родителите на детето, увиснало от тераса на осмия етаж Арестуваха родителите на детето, увиснало от тераса на осмия етаж 2-годишното момче било оставено без надзор в жилището заедно с по-малката си сестра Крум Зарков: Проваленото заседание на НС е атентат срещу парламентаризма Крум Зарков: Проваленото заседание на НС е атентат срещу парламентаризма Той свърза блокажа в парламента с бездействието по темата за цените, а критиките му обхванаха и кризата на доверие в съдебната власт Исторически момент: Artemis II полита към Луната след броени часове с 4-членен екипаж Исторически момент: Artemis II полита към Луната след броени часове с 4-членен екипаж Космическият кораб ще направи няколко обиколки на Земята, за да набере скорост чрез гравитацията, след това ще се изстреля към естествения ни спътник. Пътуването ще продължи 10 дни в двете посоки Зрелищна катастрофа на бул. „Тодор Александров“ в Бургас, Ауди се заби в стълб Зрелищна катастрофа на бул. „Тодор Александров“ в Бургас, Ауди се заби в стълб Причината е несъобразена скорост по един от „най-бързите“ булеварди в Бургас Най-добрите бегачи ще мерят сили на Созопол рън! Времето ще е слънчево като по поръчка, запишете се и вие!  Най-добрите бегачи ще мерят сили на Созопол рън! Времето ще е слънчево като по поръчка, запишете се и вие!  Записванията още текат, има няколко дистанции - 1 миля, 5 км, 10 км и полумаратон, а трасето е едно от най-живописните у нас Важно! Затварят частично бул. „Иван Вазов“ в Бургас от утре сутринта Важно! Затварят частично бул. „Иван Вазов“ в Бургас от утре сутринта Този булевард е в трасето на Джиро ДИталия  Калин Стоянов, когото хората посрещат не като политик, а като близък Калин Стоянов, когото хората посрещат не като политик, а като близък Прелюбопитно видео разкрива личните истории зад публичния образ на водача на листата на ДПС в Бургас Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Депутати заплашиха, че аеропортът може да се превърне в мишена, но президентът отказа да свика съвета за национална сигурност
ЕК предава на Украйна 1,4 милиарда евро приходи от замразените руски активи ЕК предава на Украйна 1,4 милиарда евро приходи от замразените руски активи Председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен уточни, че те ще бъдат насочени в подкрепа на основните обществени услуги и за въоръжените сили на страната Кьовеши поиска имунитета на 11 гръцки депутати Кьовеши поиска имунитета на 11 гръцки депутати Те и бивш министър са в разследване на предполагаема организирана схема за измама с пари от селскостопански еврофондове Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Политическа буря заради скритата нота от Иран за американските самолети на летището в София Депутати заплашиха, че аеропортът може да се превърне в мишена, но президентът отказа да свика съвета за национална сигурност НАП наложи глоби за близо милион евро на търговци, вдигнали спекулативно цените НАП наложи глоби за близо милион евро на търговци, вдигнали спекулативно цените Проверени са 13 507 търговски обекта Над 100 самоуправляващи се роботаксита спряха в движение в Ухан Над 100 самоуправляващи се роботаксита спряха в движение в Ухан Полицията в Китай посочи системна повреда като първоначална причина, а случаят отново постави въпроса за сигурността на автономните автомобили 57% от хората признават, че надничат в телефона на непознат 57% от хората признават, че надничат в телефона на непознат Иран порази център за данни на Amazon в Бахрейн Иран порази център за данни на Amazon в Бахрейн Твърди се, че под ударите са попаднали дейта центрове на AWS Доналд Тръмп обмисля оттеглянето на САЩ от НАТО Доналд Тръмп обмисля оттеглянето на САЩ от НАТО Държавите членки са отказали да се включат в съвместните действия на САЩ и Израел срещу Иран, а това не било правилно, смята американският президент Студенти, ученици и преподаватели премериха сили във волейболен турнир в БДУ Студенти, ученици и преподаватели премериха сили във волейболен турнир в БДУ Събитието бе открито от ректора на БДУ проф. д-р Сотир Сотиров Почина Кирил Ампов - бащата на Графа Почина Кирил Ампов - бащата на Графа Той беше известен не само с гласа си, който покоряваше поколения българи, но и с чувството си за хумор, с което променя облика на българската поп сцена. 
Костадин КОСТАДИНОВ, лидер на Възраждане Костадин КОСТАДИНОВ, лидер на Възраждане От днес радио "Отровна Европа" вече не работи Виц на деня Виц на деня - Защо се разведохте?
- Заради с*кса.
- Рядко ли го правехте?
- Често го правехме, но не заедно!
Виц на деня Виц на деня Дядо казва на внука си:
- Бързо се скрий, че идва учителят ти, а ти днес не отиде на училище!
Внукът:
- Ти се скрий, щото му казах, че си умрял...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що е то свестен мъж?
- Този, който дава жена си за пример на всичките си любовници!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори