×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Хранителни добавки поскъпнаха с над 50 на сто за три месеца
  • Спасяват с операция бедрото на Малена Замфирова
  • ЦИК започва разяснителната кампания за изборите
  • Щангите на протест срещу Стефан Ботев
  • Прочута биография на Карл Густав Юнг излезе на български
  • САЩ разрешиха на Индия да купува руски петрол
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Дерат шофьорите с нови глоби - 300 лева за липса на винетка


Дерат шофьорите с нови глоби - 300 лева за липса на винетка
Снимката е илюстративна
16 Декември 2019, Понеделник, 11:19 ч.
Автор: Флагман.бг

Камери ще ни снимат и изпращат санкциите в дома ни

Санкциите за шофьорите, които карат без винетка, засечени от автоматичните пунктове за контрол, ще започнат да се изпращат с тръгването на тол системата през март, съобщи членът на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" проф. Олег Асенов. Тоест това ще стане година и три месеца след въвеждането на електронните винетки, които замениха стикерите, информира “Дневник”.

В момента глоби се налагат само от мобилните екипи, които са общо 100. Стационарните контролни точки до средата на февруари ще са 295, а към момента са с 30 по-малко. Проф. Асенов обясни забавянето с налагането на санкции от тях с желанието за плавен преход и предварително дисциплиниране на шофьорите.

Друга причина беше тази, че до края на годината ще има действащи хартиени винетки. След като плановете за трансформирането им в електронни бяха преразгледани, в базата данни на тол управлението няма информация за водачите, които са изрядни на база старата организация за плащане на пътуването по пътищата.

При това положение хиляди автомобили с хартиени винетки излизат като нарушители, а при комуникация по пощата няма как да се отсеят неизрядните. От националното тол управлението напомнят, че хартиеният винетен стикер трябва да остане залепен на предното стъкло на автомобила до изтичане на валидността му.

При констатиране на липса на винетка от стационарните точки за контрол, на собствениците на леки автомобилите ще бъдат изпращани глоби в размер на 300 лева. За камионите и автобусите санкциите са други.

Те няма да могат да се възползват от предлаганата сега "промоция" при проверка от служителите на т.нар. тол полиция - заплащане на компенсаторна такса на място. За лек автомобил тя е 70 лева, като плащането става на място с дебитна или кредитна карта. Плащането на таксата дава и право на ползване на платените пътища до полунощ в деня, в който е наложена санкцията, информира Дневник.

Проф. Олег Асенов припомни, че законът предвижда при неплатена глоба за каране без винетка, автомобилът да не може да мине годишен технически преглед. За целта тече непрекъснат обмен на информация с Министерството на транспорта, които имат ангажимент към прегледите.

Проф. Асенов каза още, че проблемът с дублиране на винетки на практика е решен, като по всички сигнали за такъв проблем са направени проверки. Според него тези случаи са под 0.1%.

"Направихме промяна във софтуера и сега, ако собственик на автомобил с винетка, по някаква причина, опита да купи нова, в рамките на валидността на старата, получава предупреждение с големи букви, че вече има валидна такава", допълни той.

От пътната агенция работят и по улесняване на прехвърлянето на винетката при смяна на собствеността на автомобила, при която е сменен и номера. За целта, при редизайна на сайта на Националното тол управление, ще се сложи директен линк към електронна форма, в която да се заяви смяната.

С наближаване на празниците, когато много шофьори тръгват на път от Агенция "Пътна инфраструктура" напомниха, че валидността на електронната винетка може да се провери на сайта www.bgtoll.bg.

От бутона "Проверка на винетка", чрез въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран той, всеки може да получи информация за крайния срок на електронната винетка, независимо откъде е купена. Статусът може да е "активен", "с изтекъл срок" или "неизползван" в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни начална дата на валидност.

Собствениците на автомобили, които имат е-винетки, издадени чрез Агенцията за социално подпомагане, могат да проверят валидността им на сайта на АПИ – https://social.api.bg. Бутонът е с надпис "Проверка на е-винетка, издадена чрез Агенция за социално подпомагане". Информацията за срока на годишната безплатна винетка се появява след въвеждане на регистрационния номер на автомобила.

През януари и февруари 2020 г. изтича срокът на над един милион годишни е-винетки за леки автомобили, напомня ведомството. Цените на е-винетките за всички категории пътни превозни средства остават непроменени и през 2020 г.

За леките коли годишната винетка струва 97 лева, тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., а седмичната - 15 лв. Уикенд винетката с цена 10 лева и тя важи от 12 часа в петък до полунощ в неделя.

До 1 март електронни винетки ще продължат да ползват освен леките коли така и всички превозни средства с обща маса над 3.5 тона - микробуси, камиони, автобуси и т.н. След 1 март те ще плащат на база изминато разстояние, отчитано чрез маршрутни карти или специални устройства, разчитащи на GPS-позициониране.

Все още не е ясно колко ще се плаща за изминаването на един километър, като общественото обсъждане на предложените от тол управлението такси приключва в понеделник. В четвъртък проф. Асенов съобщи, че очакват мотивирани предложения, а не просто желания за една или друга сума.

Заради липса на разбирателство за размера на тол-таксите плащането на ползването на пътищата по този начин от камионите и автобусите беше отложено от 16 август за 1 март.

До началото на декември през всички канали за продажба водачите на леки и тежкотоварни автомобили са купили 7.8 млн. е-винетки на стойност близо 380 млн. лв.


В категории: Пътна обстановка


6
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Коя е най-упоритата зодия Коя е най-упоритата зодия 06/03/2026, Петък 20:21 0
6
Коментара по темата
6.
до 4
16.12.2019 13:09:22
0
0
И с колко ще се оскъпи кило сирене заради ТОЛ таксата ?? Смятаха го вече в едни групи ,в най-лошия случай с 5 стотинки....дали ми пука за точно това поскъпване ! Като ви е скъпо и искате хубави пътища,заминавайте в Европа,там всичко е без пари и сутрин си намираш под възглавницата 100 евро за добро утро ....скъсаняци !
5.
flEgman
16.12.2019 13:06:09
1
3
Много "платени" тези от Флагман. Глобата е 300лв. от поне година, тези сега откриха топлата вода. както Слави пее: "...Ей такива журналисти да искате..."
4.
минаващ
16.12.2019 13:00:53
1
0
До 2. Мен не ме еве, аз тия такси за камиона ще си ги начисля в навлата, ама ти и всички ще плащаме по-скъпи стоки, прозд ли си или да?
3.
Пийняк
16.12.2019 12:32:58
0
7
Номер 2 е гаден трол гербаджия!
2.
до Бургас
16.12.2019 12:00:48
14
0
Айде като си толкова отворен от утре те правят шеф на АПИ ,да те видим какво толкова ще направиш с тези "огромни" 380 милиона !? И какво значи "и така ще си остане" ,постоянно се строят нови пътища,всички виадукти и тунели не пипани от 30г се ремонтират,тунел под Шипка ще има,ама нещастните хейтърчета само знаят да реват и си мислят че да се правят и поддържат пътища струва колкото да си оплевиш пътеката до външната тоалетна на двора от която пишеш постове !
1.
Бургас
16.12.2019 11:42:57
0
8
380 млн. лева до сега само от винетки, а пътната настилка пълна трагедия. И така ще си остане....
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) В контролната зала 24 часа в денонощието се следят количеството на валежите, реките, язовирите и още редица показатели, които дават възможност за бърза реакция при опасност от наводнения Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Тя ще достигне своите пикове в края на 2027-2028, прогнозира полковникът       Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Общинският съвет решава в края на месеца дали ще одобри инициативата на Фондация „Гордите българи” Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Реконструкцията ще се извършва на три етапа, които следват посоката от претоварната станция към Несебър Наркотици, оръжия и 15 000 евро  са иззети в София Наркотици, оръжия и 15 000 евро са иззети в София Специализираната операция на СДВР доведе до задържането на няколко предполагаеми дилъри и образуване на досъдебни производства Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие На 17 април по кината ще излезе игрален филм с негово участие – „Вампирите“ Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Борис Аладжов си закупил наскоро чисто нов джип Мазда, а освен това само в сметката си имал над 200 хил. лева, ядосвали се в местната структура Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Близки до рейнджърите твърдят, че хардуерен портфейл с криптовалута е изчезнал след трагедията, МВР отрича Пламена Миткова пропуска Световното първенство в Полша заради тежка контузия Пламена Миткова пропуска Световното първенство в Полша заради тежка контузия Българската състезателка в скока на дължина е с фрактура и разкъсани връзки в глезена след травма на националния шампионат Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас В гранд хотел и СПА "Приморец" ценители ще видят произведения от частни колекции, част от пролетния аукцион на АРТМАРК
Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Бургаският народен представител бе на работно посещение в Албания Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Певицата говори открито за здравето си и пътя към правилното лечение Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници САЩ и Обединените арабски емирства са действали като посредници Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според публикации в западни издания Кремъл е предоставил данни за американски военни активи в Близкия изток Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Освободените руски военнослужещи са прехвърлени в Беларус за медицинска помощ преди завръщането им в Русия Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Схемата е насочена към около 150 семейства, живеещи в жилища, финансирани от данъкоплатците, а Министерството на вътрешните работи изчислява, че може да спести 20 милиона британски лири БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран Няма да има избор на ръководство, а само отчет на настоящото управление Изписват бай Добри Изписват бай Добри 81-годишният ветеран е в стабилно състояние Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят От Ухан до Пекин розовияъ цъфтеж се превръща в културно събитие и символ на обновление Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Инцидентът е от късно снощи
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори