×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Китай запушва теч за $1 трилион, съюзявайки се с наркокартелите зад гърба на САЩ
  • Обновена Експерт предупреди за проблеми за АЕЦ Козлодуй, ако Дунав продължава да спада
  • Атанас Пеканов с амбициозна задача - 95% изплащане на парите по ПВУ
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Страшен вирус убива бебета и старци, от белите им дробове излизат гнойни тапи при аутопсия


Страшен вирус убива бебета и старци, от белите им дробове излизат гнойни тапи при аутопсия
Докато прозорците на градския транспорт са отворени, грипна епидемия няма да има, каза проф. Тодор Кантарджиев. Опасен за много възрастните хора и малките деца обаче е респираторният синцитиален вирус, предупреди той
16 Декември 2019, Понеделник, 08:19 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 У нас вече има респираторен синцитиален вирус, който е много опасен за деца до петгодишна възраст, предупреди проф. Тодор Кантарджиев

Грип у нас все още няма, но съществува друг, който е не по-малко опасен. Има вече респираторен синцитиален вирус, който е страшен за малки деца и старци. Това каза в сутрешния блок на БНТ проф. Тодор Кантарджиев.

Вирусът причинява инфекция на най-малките въздухоносни пътища на белия дроб.

Респираторният синцитиален вирус е животозастрашаващ за недоносените деца. Опасен и за малчуганите до петгодишна възраст, добави професорът.

„Възрастните да се пазят като при епидемия! Този вирус причинява бронхиолит. Като се натисне белия дроб при аутопсията на умрялото бебе излизат тапички гной от малките въздъхопреносни пътища“, обясни той. 

Респираторният синцитиален вирус протича обикновено заедно с грипа, но сега го е изпреварил. 
 
Според проф. Кантарджиев все още не е късно да си сложим противогрипна ваксина.

„В САЩ от десет деца, които са починали от началото на грипната епидемия, са били заразени от вируси от група Б. Четирите други са били с пандемичния. В момента в страните от европейския регион на Световната здравна организация само в две държави има умерено разпространение на грип - Грузия и Северна Ирландия“, уточни той. 

"Докато има отворени прозорци в градския транспорт, няма да има грип, или поне няма да има бурно разпространение на грипа", добави професорът.

Той препоръча да не се контактува с болни, кашлящи и кихащи, болните да си стоят вкъщи с маски, за да не заразят близките си. Освен това трябва да имат и хигиена на ръцете, подчерта експертът.

„Нека да кихат само в кърпички. Ако правят това в ръцете си, след това ще разпространяват вируса“, обясни Тодор Кантарджиев.

Той посъветва, когато има мъгла, когато температурите са ниски и няма вятър в големите градове, да не се разхождаме дълго време и да използваме шал.
 


В категории: Здраве


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
10
Коментара
Владислав БОНЕВ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ 04/08/2026, Вторник 20:45 1
Флагман.БГ Джокович иска кратки мачове в тениса Джокович иска кратки мачове в тениса 04/08/2026, Вторник 20:30 0
Владислав БОНЕВ Бивш митничар стана директор на АДФИ Бивш митничар стана директор на АДФИ 04/08/2026, Вторник 19:00 0
10
Коментара по темата
10.
da de
16.12.2019 14:58:24
1
3
Поне сменете този лобист на ваксини с
изражение на умиращ, който денонощно по всички ТВ канали повтаря глупавите си тези.
И какво общо има БГ с Америка, та да ни я дава за пример. Нито климатично, нито социално и здравно имаме сходство.
И вирусите също са различни.
9.
Рач
16.12.2019 13:06:37
2
2
Само дето по аптеките вече няма никакви антигрипни ваксини. Никой луд няма да държи такива налични до средата на декември. И сега от къде да си ги набавим, Г-н Професоре?
8.
обикновен работещ данъкоплатец
16.12.2019 10:29:39
2
14
Малко по оптимистично c позитивни новини за Коледа:
Ето: 1 Централната Избирателна комисия си гласува по 2 Коледни заплати
2.Депутатите ни си гласуваха по 6000лв бонус за Коледа
3.Прокурори и съдии по една 13 Коледна заплата
А за останалите стройни редици,
безплатни хора и ръченици!!!
Весела Коледа на всички!
7.
пещо
16.12.2019 10:26:02
1
1
със съвети не става трябва рестрикции и внедрени програми съм застрахователни дружества към профилактични дейности който не ги спазва - рез на заплата или отпуска или нещо друго
6.
пещо
16.12.2019 10:24:01
3
2
абе на този бунак в старческа възраст кой му дава право дето само едно заболяване е научил да дава интервю ами нали това което той казва го знаят всички по разумни ако има нещо да се внедри ако има ново лекарство дайте го независимо че е реклама или линк към него ,въпросът е със общи приказки да се запълва времето е просто безполезно . Тези професори са си взели диплома като преписват публикации и спазват едни правила но никога не са творящи като в Америка ,Едно нещо кажи но го кажи като хората а не да ти определят какво да кажеш или да си въртиш приказките които вече до болка знаем . Така и журналистите няма да получават пари за простейшън статии а за наистина иновативна статия .
5.
Д
16.12.2019 09:32:18
2
8
Най опасно за децата е да гледат грозни несанирани сгради за които родителите им не плащат никаква месечна подръжка.
Да гледат счупени пътища, фалшиво боядисани пешеходни пътеки за да се вземат едни пари, и да се виждат коли паркирани по тротарите — а също и коли които не спират пред пешеходни пътеки и няма глоби!!!
Най опасно за децата е да гледат грозота създадена от непукисти и некадърници които получават заплати. Най опасно за децата е да имат пристанище където няма кафе по евтино от 2.20 лева и трите ресторанта там сервират само за ботаташи. Най опасно е за децата да чуват че Пеевски има частна охрана платена от тяхните родители. Защо? Откъде накъде?
4.
Цар Борисов
16.12.2019 09:27:02
2
6
Няма нищо по опасно от децата да растат в обстановка в която пенсионерите правят 300 лева на прага на бедността обаче не се сещат че ако бяха на село и обработваха много земи сега поне щяха да имат истинска храна.
Града трябва да наблегне на качество и богати хора не на селяния.
3.
Страха се използва като политическо оръжие срещу н
16.12.2019 09:24:52
4
7
Умишлено се създават негативни новини за да парализират читателите и да го плашат.
Това е като при политиците. Навремето ни плашеха със “лошия запад” след това със Сърбия и Турция, а “патриотите” редовно използват тактиката на омразата че Гърция била лоша. Обаче хванаха пияния Джамбазов нали? И най отгоре вместо да замълчи и да се оттегли той почна да говори глупости “недейте да прави като мен” абсолютен кретен!!!!
Недейте да плащите хора с измислици.
За повече хигиена се иска по смели стъпки за повишаване на хигиената и условията.
2.
От Щатите
16.12.2019 09:19:18
1
12
Много по опасно за децата е да живеят във средата на Лукойл и Кроношпан във блокове гета със мухъл и всякаква липса на зеленчукови градини и подръжка на сградите. Родителите им не плащат месечни вноски и асансьорите не се чистят. Шума отвсякъде наранява децата и ги прави тъпи и шокирани.
Всичко това изисква смели решения.

1. преместване на населението от блокове гета във индивидуални къщички в селца където да имат чиста храна и въздух

2. Повишаване на данъците на замърсяващи коли тройно. И средствата да се дават на хора които използват велосипеди за транспорт.

Почвайте да събаряте гадните блокове и да градите градините на града. Изисква се ново мислене. Вижте примери като Сингапур.
1.
16.12.2019 09:16:50
2
20
Честита Коледа !
....Не мога да разбера едно.
Умишлено ли създавате подобни негативни новини и то в тази част от годината, в която
се предполага, че човек трябва да бъде обладан от доброта, оптимизъм и празнично настроение. Да, възможно е да съществува подобен вирус, но трябва ли да се стресират хората. Или сте в цялата тази офанзива, чрез която българинът да бъде подтискан чрез страх, уплаха, притеснение и стрес. Кажете ми кому е нужно да пишете това, при положение, че коледната елха е на 50 метра от офиса ви, а хиляди лампички греят в града ни, включително и в помещението от което бълвате тези негативи. Ако целта ви е била да сговнясате празничната еуфория на и без това малкото останали с оптимизъм бургазлии - успявате. Продължавайте в този дух и не се сърдете на вечно умислените, намръщени и тъмни физиономии, с които се разминавате. Ако един от вас може смислено да обясни нуждата от тази информация, нека я обясни...Само не вкарвайте презумпцията, че инфото ви е с цел "предупеждаване" за подобен вирус, след като никой не го познава и не знае резистентните му способи. Що се касае за глупостите ви описани, като евентуална превенция от него, са нищожни и меко казано смешни, при положение, че никой не знае за произхода му. А утре напишете статистика за починалите от рак, кардиологични проблеми и внезапна смърт хора, че белким оправдаете заплатите си и целта си на съществуване.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Пешеходна пътека на късмета: Семейство едва не бе пометено два пъти край Свети Влас Пешеходна пътека на късмета: Семейство едва не бе пометено два пъти край Свети Влас Читателката ни Светлана Стоименова настоява за контрол на скоростта и обезопасяване на натоварения участък Стоян Колев щял да "поръча" на сърби прокурора по делото си (ВИДЕО) Стоян Колев щял да "поръча" на сърби прокурора по делото си (ВИДЕО) По време на поредното "лайф" включване инфлуенсърът заяви, че имал достатъчно връзки в западната ни съседка Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ ДБ продължава общия процес с ПП и Форума за демократично действие, а името на кандидата остава необявено 300 000 евро намериха в домовете на задържаните за фабриката за фентанил 300 000 евро намериха в домовете на задържаните за фабриката за фентанил ГДБОП следила групата от април, лабораторията произвеждала до 10 килограма от опасната дрога дневно   Неонацисти опитаха да нахлуят в хотел с еврейски деца в София Неонацисти опитаха да нахлуят в хотел с еврейски деца в София Италия осъди антисемитската провокация, а българската полиция не е обявила има ли установени или задържани лица Голямо почистване преобрази алеята край Северния плаж в Бургас Голямо почистване преобрази алеята край Северния плаж в Бургас Близо 100 торби с отпадъци бяха събрани само за няколко часа Ще бъде ли готова Петрова нива за събора: Ремонтът на музея върви до последно Ще бъде ли готова Петрова нива за събора: Ремонтът на музея върви до последно Нямаме притеснения, ще посрещнем гостите до 22 август, увери зам.-кметът Деян Йотов Бивш митничар стана директор на АДФИ Бивш митничар стана директор на АДФИ Бившият заместник-директор на Агенция Митници поема финансовата инспекция след освобождаването на Пламен Тодоров Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Избраният председател почти сигурно ще е кандидат-кметът на ПБ за морската община Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Евростат отчита 5,4 точки за България срещу 7,5 за северната ни съседка, но показателят не измерва доверието в държавните институции
Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Онлайн група със 108 000 членове разпространява призиви за ново масово преминаване към испанския анклав Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Бившият военен министър ще оглави и украинското външно разузнаване, като поема дипломатически и отбранителни задачи Български талант подписа с "Валядолид" Български талант подписа с "Валядолид" 18-годишният вратар Стефан Михайлов напуска школата на "Национал" и продължава развитието си в Испания Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Плавателният съд се запалил край Новоросийск, а продължаващата опасност от нови атаки затруднила спасителната операция Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Месецът е най-хладният и валежен юли след 2019 г., но контрастите остават огромни - от едва 13% от нормата в Малко Търново до 371% край Варна Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Три неконтролирани пожара достигнаха жилищни квартали, оставиха хиляди без ток и принудиха властите да мобилизират Националната гвардия Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Науру вече е Република Наоеро, а промяната връща местното произношение, изместено през колониалната епоха
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня - Какъв е най-добрия начин да се харесам на жените?
- Пиши им любовни бележки върху стотачки.
Виц на деня Виц на деня - Бай Кольо, имаш ли гаечен ключ десятка?
- Имам, ама знаеш ли защо имам?
- Защо?
- Защото не го давам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Скъпа, исках да ти купя цветя, но цветарският магазин беше затворен, затова съм ти взел бирички
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори