×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Фънки и Амебата не плащат авторски права?


15 Декември 2019, Неделя, 19:40 ч.

Музикаутор алармира: СМЕ влезе в съмнителна схема с прехвърляне на фирми, ощетяваща музикантите със стотици хиляди левове

Грандиозен скандал за неплащане на авторски права избухна в музикалната гилдия. Музикаутор – организацията, натоварена да брани интересите на авторите на музика и на музикалните издатели, официално обвини българската компания София Мюзик Ентерпрайсис (СМЕ/SME) на Иван Несторов-Амебата и Димитър Ковачев-Фънки, че ощетява авторите на музика със стотици хиляди левове. Музикаутор дори предупреди, че утрешният концерт на белгийско-канадската поп звезда Лара Фабиан в „Арена Армеец“, организиран от СМЕ, може и да не се състои заради неуредени авторски права, пише Lupa.bg

„София Мюзик Ентерпрайсис (SME) влезе в съмнителна схема с прехвърляне на фирми, ощетяваща авторите на музика със стотици хиляди левове. От справка в Търговския регистър става ясно, че компаниите на SME, управлявани от Иван Несторов и Димитър Ковачев, които са изключителни представители за страната на световния лидер Live Nation, вече са с други собственици и с крупни дългове към авторите на музика. 

Така най-старият и най-голям организатор на концерти в България – SME, пое по стъпките на други организатори на концерти като Болкан Ентъртеймънт Къмпани, Моко Сълюшън, АРТ БГ, които използват същите порочни практики, за да избегнат плащане на авторски възнаграждения. Скандалите с българските промоутъри придобиха международна известност. Последен бе казусът с АРТ БГ, който разтърси всички, имащи отношение към концертите, организирани от тази фирма. Задълженията на тези организатори към Музикаутор за лицензирани концерти, но неизплатени по тях авторски възнаграждения надхвърлят 1,5 милиона лева само през последните години“, подчертават от Музикаутор.

И допълват: „След множество неуспешни опити въпросът със задълженията на SME да се реши доброволно, Музикаутор предприе съдебни действия, в резултат на които съдът разпореди обезпечителни мерки спрямо организатора. В същото време най-големият актив на SME бе марката на известния пловдивски фестивал „Хилс оф Рок / Hills of Rock”, за който получаваше от община Пловдив по 1,9 млн. лв. на всеки три години. Днес собственик на марката е „Фест тийм“ ООД, представлявано от Стефан Еленков. Същото лице участва в комисията на Общинска фондация „Пловдив 2019 г.“ за избор на фирма за откриването на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г.“. Според посочената информация на сайта на Ивентим.бг, компанията на Еленков е поела организацията на събития от календара за 2020 г., които досега бяха обявени за събития на SME и Live Nation.“

Според Музикаутор концертът на Лара Фабиан в зала „Арена Армеец“ на 16 декември също е под въпрос заради липса на музикален лиценз. „Това може да принуди залата да не допусне провеждането му, тъй като е солидарно отговорна с организатора за изплащане на авторските възнаграждения“, заявяват от сдружението. Самата Лара Фабиан вече пристигна в София и се готви за утрешния си концерт.

„Неведнъж Музикаутор сигнализира институциите и обществеността, че въпреки липсата на формално нарушение на закона, тези практики ощетяват автори, подизпълнители и потребители. Де факто страда цял сектор, за който музиката е основен фактор и носи добавена стойност за аудиторията, както и за десетки субекти, участващи в бизнес веригата за организиране на концерти. Порочните практики трябва да бъдат прекратени веднъж завинаги!

Музикаутор за пореден път сезира Министерство на културата, както и Комисията по културата и медиите в парламента. Сдружението информира също международните промоутъри, мениджмънта на Lara Fabian, както и сродните дружества в чужбина, че ще предприеме всички мерки в защита на авторите и потребителите и в посока изсветляване и регламентиране на пазара“, се казва в официалното съобщение на Музикаутор.

Справка на в Търговския регистър показа, че СМЕ е сменила собственика си на 28 ноември 2019 г. На тази дата Иван Несторов е заличен като управител на промоутърската компания. Тогава Амебата е прехвърлил дружествения си дял на новия управител Цветомир Петров Добрилов.

Димитър Ковачев-Фънки и с Иван Несторов-Амебата не бяха открити за коментар. Двамата основават компанията през лятото на 1991 г. За близо 30 години СМЕ е осъществила над 1000 концерта на световноизвестни изпълнители във всички музикални жанрове. СМЕ организираха и концерта на Мадона на стадион „Васил Левски“ на 29 август 2009 г.


В категории: Животът


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Българин: Ще стане живо чудо с еврото Българин: Ще стане живо чудо с еврото 31/12/2025, Сряда 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Лукас Окампос с диагноза лицева парализа Лукас Окампос с диагноза лицева парализа 31/12/2025, Сряда 18:37 0
Тервел ИЛИЕВ Как да избегнем махмурлука на 1 януари Как да избегнем махмурлука на 1 януари 31/12/2025, Сряда 18:19 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Румен Радев: Народът наказа властта, България влиза в 2026 г. с протести, евро и надежда за промяна Румен Радев: Народът наказа властта, България влиза в 2026 г. с протести, евро и надежда за промяна Президентът с остро новогодишно обръщение за войната в Украйна, въвеждането на еврото без референдум и раждането на народен консенсус срещу корупцията ЧНГ, Бургас! Хиляди посрещнаха заедно 2026 година на площад „Тройката“ ЧНГ, Бургас! Хиляди посрещнаха заедно 2026 година на площад „Тройката“ Голяма част от присъстващите са от GenZ, а причината е голямата звезда на вечерта – Криско, който избра морския град за новогодишната нощ Само във Флагман.бг: Катастрофата с два трупа в Нова Загора станала заради гонка Само във Флагман.бг: Катастрофата с два трупа в Нова Загора станала заради гонка Твърди се, че мъжът бил дрогиран и пиян - с 1,71 промила  Януари 2026: студове до -18°C и сняг - пълна прогноза за България Януари 2026: студове до -18°C и сняг - пълна прогноза за България Средната месечна температура ще бъде близка до климатичната норма - от минус 2 до 4 градуса Заплаха за убийство и счупена с камък витрина при опита за грабеж на златарското ателие Заплаха за убийство и счупена с камък витрина при опита за грабеж на златарското ателие Опитът за грабеж е останал недовършен, тъй като собствениците на ателието са успели да го възпрепятстват Жестока катастрофа в Нова Загора: Шофьор мина на червено и уби семейство Жестока катастрофа в Нова Загора: Шофьор мина на червено и уби семейство Джигитът е задържан на мястото на инцидента 2026 година ще сложи край на вакханалията на пазара на имоти 2026 година ще сложи край на вакханалията на пазара на имоти Цените няма да скачат драстично, а ръстът на ипотечните кредити ще се забави Анкетата на Флагман.бг: Какво мислят сърбите за приемането на еврото в България Анкетата на Флагман.бг: Какво мислят сърбите за приемането на еврото в България Мненията в Ниш са разнопосочни, от категорично несъгласие до умерен оптимизъм за бъдещето на страната ни Френски икономист: България не е готова за еврозоната (ВИДЕО) Френски икономист: България не е готова за еврозоната (ВИДЕО) Дебат за разширяването на общата валута по парижката бизнес телевизия BFM срещна специалист с пламенен либерал-глобалист Тайните за красота на французойките Тайните за красота на французойките Как да бъдем естествени, фини и елегантни като парижанките
ЕЦБ ще освети сградата си във Франкфурт с "Добре дошла, България" ЕЦБ ще освети сградата си във Франкфурт с "Добре дошла, България" Урсула фон дер Лайен: Българи, гордейте се с постигнатото! Урсула фон дер Лайен: Българи, гордейте се с постигнатото! България се присъединява към еврозоната, едно от най-големите постижения на ЕС, подчерта председателят на ЕК Най-кървавата война след Втората световна: защо отново гинат руснаци и украинци Най-кървавата война след Втората световна: защо отново гинат руснаци и украинци Лично американският президент очерта историческата мащабност на конфликта между Москва и Киев   Стотинките се оказаха най-големият проблем на еврото Стотинките се оказаха най-големият проблем на еврото Близо 7700 тона монети трябва да бъдат изтеглени от населението Цър Пър махна големите джуки Цър Пър махна големите джуки Отношението на публиката към нея винаги е било крайно поляризирано Русия публикува видео със свален дрон - доказателство за украинска атака срещу Путин Русия публикува видео със свален дрон - доказателство за украинска атака срещу Путин Според руското военно ведомство, представените видеоматериали ясно показват безпилотен апарат, разбит от системите за противовъздушна отбрана Полша иска ЕС да разследва TikTok заради кампания с видеа, създадени от изкуствен интелект Полша иска ЕС да разследва TikTok заради кампания с видеа, създадени от изкуствен интелект В генерираните от ИИ видеоклипове млади жени правят изявления в подкрепа на излизането на Полша от ЕС или повтарят други крайнодесни послания Без гориво в полунощ на 31 декември: Бензиностанции затварят заради еврото Без гориво в полунощ на 31 декември: Бензиностанции затварят заради еврото Преходът към еврото изкарва бизнесът извън строя Медведев със смразяваща фраза за Зеленски Медведев със смразяваща фраза за Зеленски "Трябва да се крие до края на живота си", твърди руският висш политик Стилът на Донал Тръмп превърна хаоса в метод, а обидата - в стратегия Стилът на Донал Тръмп превърна хаоса в метод, а обидата - в стратегия Той не събира съюзници, не строи блокове и не кове дългосрочни планове. Той тества, натиска, разклаща – и гледа кой оцелява
Венци Стефанов, президент на Славия Венци Стефанов, президент на Славия Повече няма да позволя да ми се качват на главата. Виц на деня Виц на деня - Докторе, поисках самостоятелна стая! Защо до мен има някакъв човек?
- Госпожо, току що го родихте!
Виц на деня Виц на деня На 99% от жените започва да им се прави с*кс когато са на яхта! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Изкуство е да намериш доброто в хората.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори