ЮНЕСКО изважда култов белгийски карнавал от списъка си
Причината е постоянни обвинения в антисемитизъм
ЮНЕСКО извади ежегодния карнавал в белгийския град Аалст от списъка си за световно културно наследство заради постоянни обвинения в антисемитизъм.
С безпрецедентен ход Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство заяви, че изтегля карнавала „заради непрекъснато повторение на расистки и антисемитски изяви“ по време на събитието, цитира АФП.
Карнавалът на Аалст, в белгийския холандски горен регион Фландрия, е добавен в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството през 2010 г.
Но присъствието в парада на плакати, окарикатуряващи православни евреи с криви носове и седнали върху златни торби, възмути 40-хилядната еврейска общност в Белгия.
През март ЮНЕСКО заяви, че ще бъде "бдителна и безкомпромисна по отношение на подобни събития" и се очакваше, че карнавалът трябва ще бъде изтеглен от списъка на срещата на 12 декември.
В изявление, направено от срещата в Богота, в което се обявява решението, се казва, че „ЮНЕСКО е вярна на своите основополагащи принципи за достойнство, равенство и взаимно уважение между народите и осъжда всички форми на расизъм, антисемитизъм и ксенофобия“.
Мистерията с бетонираните тела, изплували от Дунав, свързана с изчезналите милиони от Белград
Шамани се опитаха да предскажат победителя в изборите в Чили, но духовете мълчат
Явор Божанков: Арогантността на властта събори правителството, не бюджетът
Крал Чарлз III с обнадеждаваща новина за битката си с рака
Деца от Константиново написаха най-дългото писмо до Дядо Коледа – с мечти за мир, здраве и дом за всички
Турски ферибот горя след руска атака в Одеса – има ранен
50 години Детска градина – Руен
Ще се сбъдне ли пророчеството на Ванга за извънземни на световното по дартс в Лондон
Блокадата на Кулата продължава: Гръцките фермери не отстъпват, България иска намеса от ЕК
Вълна от протести разтърси Румъния: Народът иска край на корупцията и справедливо правосъдие
Почина звездата от „Криминале“ и „Маската“ Питър Грийн
Гняв срещу Станислав Балабанов: Замерваха колата му с яйца
