×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заместник кмет на Пловдив поиска заем от 120 млн. лв. - Иван Тотев е против, Здравко Димитров мълчи


Заместник кмет на Пловдив поиска заем от 120 млн. лв. - Иван Тотев е против, Здравко Димитров мълчи
С този заем се опровергава мантрата, че Борисов ще помага на приятеля си Здравко Димитров, казва бившият кмет Славчо Атанасов (долу вдясно)
13 Декември 2019, Петък, 16:05 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Въпросът е ще бламира ли ГЕРБ собствения си нов градоначалник.

Заместник кметът на Пловдив Илия Кирчев изненадващо обяви пред местна медия, че се готви изтеглянето на общински заем на стойност 120 млн. лева. Парите по дълга трябва да дойдат от Европейската инвестиционна банка и са свързани с реализацията на проекти в общината.

Това обаче предизвиква остри реакции, дори в рамките на самата ГЕРБ.

Досегашният кмет Иван Тотев, който остана координатор на партията в града под тепетата, изрази публично недоволство от случилото се.

„Намерението за теглене на заем в размер на 120 млн. лв. от пловдивска община не е обсъждано никога в ГЕРБ“, каза Тотев.

Той определи като „груба грешка“ на заместник кмета Илия Кирчев, че оповестил това само пред една пловдивска медия. „Така не се прави“, обяви бившият градоначалник, цитиран от „24 часа“.

По думите му тегленето на заем е политическо действие, което трябва да мине по съответния ред. За него не знаели нито общинските съветници, нито районните кметове.

Иван Тотев заявява, че преди да се прибегне до теглене на заем, следва да се пробват други варианти – собствени приходи, държавна помощ или европейски средства. За подобна стъпка и анализ на ситуцията още било рано и трябвало да мине поне една година от мандата на новия кмет на Пловдив - Здравко Димитров.

„Флагман“ поиска коментар от председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, която е важен представител на партията в Пловдив и член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ.

Тя обаче реагира за 120-милионния заем с думите, че си има общински съвет, който ще обсъди въпроса, както и с „не ме занимавайте с глупости“.

До момента новият кмет на Пловдив - Здравко Димитров, който би следвало да поеме основната отговорност, мълчи по темата.

Пред „Флагман“ мнение даде бившият кмет на Пловдив и настоящ депутат от „Обединени патриоти“ (член на НФСБ) Славчо Атанасов.

Той в случая дори се съгласи с Иван Тотев, който е може би най-големият му политически противник в последните години.

„Съгласен съм с бившия кмет Тотев. Знаете нашите отношения и че имаме сериозни разминавания по стил, по начин на управление и по всичко, но той в това отношение е прав. ГЕРБ не знаят изобщо, че ще се тегли такъв заем. Те го научиха от медиите“, каза Атанасов.

Както се коментира неофициално, по-голямата част от 17-те общински съветници на ГЕРБ в Пловдив са считани за близки до Иван Тотев, който пък е в конфликтни отношения със Здравко Димитров. Това поставя под въпрос дали новият дълг изобщо ще бъде одобрен от Общинския съвет.

Може ли новият кмет да бъде бламиран?

„Не мога да ви кажа. Това вече зависи от колегите от ГЕРБ и от другите политически сили в Общинския съвет“, каза Славчо Атанасов.

Както е известно, ГЕРБ няма самостоятелно мнозинство в 51-членния местен парламент. Управлението в Пловдив е на базата на коалиция от няколко политически формации.

Славчо Атанасов определя идеята за новия дълг като много неразумна.

„Това е една доста сериозна недомислица. Като чух мненията дори на съюзниците на г-н Димитров – те са много скептични относно този огромен заем. Наистина много са скептични“, заяви още депутатът.

Той добави: „За първи път в историята Пловдив тегли толкова голям заем. Това са 120 млн. лева!“

Оправданието е, че ще е с гратисен период от седем години, през който лихвата ще е 1%.

„Тук веднага искам да опровергая няколко твърдения. Първо, заемът няма да е 120 млн. лв, а ще е минимум, не само според мои изчисления, 150 млн. лв. Защото ще трябва да се връщат лихви и главници“, коментира още Атанасов.

Лихвата е плаваща величина. Кой ще гарантира, че след 7-те години ще остане на 1%? Задава се криза. Може да стигне 2, 3 и дори 4%, смята депутатът от „Обединени патриоти“ (ОП).

„Това обрича пет следващи кмета на Пловдив да станат заложници на този дълг. Аз даже не знам кой след тези седем години ще иска да бъде избран за кмет на Пловдив. По-скоро ще трябва да търсим да ги назначаваме. Защото той по-скоро ще бъде като една „гара разпределителна – т.е. ще получава едни пари като бюджет и ще трябва да се разплаща с банките“, казва Славчо Атанасов.

Народният представител смята, че първо следва да се определят обектите, за които ще се ползва заемът.

„А сега нашето ръководство на общината прави точно обратното – те казват „дайте да изтеглим сега 120 милиона, а след това вече ще определим обектите, за които ще ги дадем". Това е абсолютно противопоказно“, посочва депутатът.

С идеята за новия заем се опровергавали още две мантри от предизборната кампания – че общината не е в тежко финансово състояние, както и че премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов ще помага с държавно финансиране на своя приятел Здравко Димитров-Зико.

Според Славчо Атанасов, новият кмет няма ясни приоритети. Вместо да се концентрира върху 2-3 важни големи проекта, Димитров се заел да прави всички наведнъж, което било невъзможно.

 


В категории: Пловдив


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
Коментари
Флагман.БГ Петролът падна под $100 за барел Петролът падна под $100 за барел 06/05/2026, Сряда 15:19 1
Флагман.БГ Зуека се връща в България Зуека се връща в България 06/05/2026, Сряда 14:00 3
Светлозария КИДЕРОВА МЗ създава електронен регистър на онкоболните МЗ създава електронен регистър на онкоболните 06/05/2026, Сряда 13:20 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
На живо във Флагман.бг: Започва Giro dItalia, гледайте представянето на отборите На живо във Флагман.бг: Започва Giro dItalia, гледайте представянето на отборите 184 състезатели от 23 тима ще излязат пред феновете часове преди старта на легендарната обиколка Откриха експозицията „Червената крепост“ в Русокастро Откриха експозицията „Червената крепост“ в Русокастро Изложбата е поредна стъпка към развитието на региона като привлекателна туристическа дестинация и съхраняването на богатото му историческо наследство Победител от „Игри на волята“ стана татко на момче Победител от „Игри на волята“ стана татко на момче Иван Рълев и половинката му са на седмото небе от щастие С „България в душата“ и с празник в сърцата - така Поморие посрещна Гергьовден С „България в душата“ и с празник в сърцата - така Поморие посрещна Гергьовден Нека ръката на свети Георги винаги е протегната към нас – с напътствие и благословия! Нека светецът бди над вас, семействата и града ни, каза кметът на община Поморие Иван Алексиев След 2 часа милиони ще гледат към Бургас, предстои нещо грандиозно След 2 часа милиони ще гледат към Бургас, предстои нещо грандиозно Откриването на Giro d’Italia събира хиляди в Морската градина и много зрители пред малките екрани в целия свят In memoriam! Да си спомним за голямата певицата Ваня Костова, която ни напусна на Гергьовден преди 5 г. In memoriam! Да си спомним за голямата певицата Ваня Костова, която ни напусна на Гергьовден преди 5 г. Тя почина през 2021 г. на 64-годишна възраст Готви се голяма промяна за учениците между 1 и 10 клас Готви се голяма промяна за учениците между 1 и 10 клас Михаил Околийски утвърди Концептуалната рамка на дейностите по промоция, превенция и профилактика в училищното образование Зуека се връща в България Зуека се връща в България Актьорът и художник Васил Василев ще представи свои картини от 9 до 15 май в Пловдив Стефка Костадинова най-сетне призна Весела Лечева за шеф на БОК Стефка Костадинова най-сетне призна Весела Лечева за шеф на БОК Бившата световна рекордьорка даде пълномощно на наследничката си да поеме веднага функциите на председател Българите не искат да се женят, масово бягат от сватбата Българите не искат да се женят, масово бягат от сватбата Повече от половината деца се раждат извънбрачно
"Дяволът носи Прада 2" изкара 233,6 млн. долара за първите три дни от дебюта си на световния екран "Дяволът носи Прада 2" изкара 233,6 млн. долара за първите три дни от дебюта си на световния екран В България филмът вече надмина оригинала Един от петима пълнолетни европейци живеят в бедност, сочат данни на ЕК Един от петима пълнолетни европейци живеят в бедност, сочат данни на ЕК Предлага се обсъждане на стратегия за изкореняване на бедността Анджелина на път да спечели съдебната сага с Брад Пит Анджелина на път да спечели съдебната сага с Брад Пит Битката е за имението Chateau Miraval Петролът падна под $100 за барел Петролът падна под $100 за барел САЩ и Иран се доближават до споразумение в рамките на меморандум за разбирателство Роналдо вкара в гаража нов звяр - G-класа кабрио за 1,2 млн. евро Роналдо вкара в гаража нов звяр - G-класа кабрио за 1,2 млн. евро Поръчковия Mercedes-AMG е в жълто-сините цветове на клбуния му тим "Ал Насър" Все повече германци подкрепят ограничение на скоростта по магистралите Все повече германци подкрепят ограничение на скоростта по магистралите Причината са високите цени на горивата и по-големите разходи при шофиране с висока скорост САЩ и Иран пред подписване меморандум за край на войната и започване на ядрените преговори САЩ и Иран пред подписване меморандум за край на войната и започване на ядрените преговори Според проекта на условията, Иран ще се съгласи на мораториум върху обогатяването на уран, докато САЩ постепенно ще облекчат санкциите и ще освободят милиарди долари от замразени ирански средства Авиокомпаниите са анулирали 13 000 полета заради скъпото гориво Авиокомпаниите са анулирали 13 000 полета заради скъпото гориво Само за две седмици са били заличени 2 млн. пътнически места за полети през май Почина Шантал Нобел от легендарния сериал "Шатовалон" Почина Шантал Нобел от легендарния сериал "Шатовалон" Тя бе на 77 години, катастрофа сложи край на кариерата й Държавата да спре корупционните течове преди да вдига данъците, зове Левон Хампарцумян Държавата да спре корупционните течове преди да вдига данъците, зове Левон Хампарцумян Корупционните пари са данък върху всички нас, само че данък в частна полза, добави той
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо наемате на работа само женени мъже?
- Защото са свикнали на обиди и след работа не бързат да се прибират в къщи.
Виц на деня Виц на деня Семеен скандал:
- С коя приятелка ми изневери - Елена, Мария, Гинка, Ана?
- Аре стига ма, все едно аз си нямам приятелки...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяко грозно име стои по една щастлива баба.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори