Как ще работи кметът на Карнобат без мнозинство в Общинския съвет?
Рискът за популизъм може да го има у незрели хора, но очаквам разумни решения от ОбС, каза Георги Димитров
Кметът на Карнобат Георги Димитров попадна в необичайна ситуация в началото на четвъртия си мандат – остана без мнозинство в Общинския съвет.
Засега той получава подкрепата на четиримата съветници от АБВ, двама от БДЦ и двама от ДПС, което е крайно недостатъчно, защото около БСП се сформира солидна група от 13 съветници – 5 от социалистическата партия, 4 от ГЕРБ и 4 от ПП „Българска пролет“.
Единствено под въпрос е позицията на Антоанета Стоянова от ГЕРБ, която вчера на няколко пъти гласува с групата на кмета, но дори и нейният глас, не може да обърне статуквото в ОбС.
Общинските съветници в Карнобат разпределиха местата в комисиите, определиха си и заплати
На последната сесия тенденцията се затвърди и с избора на Живка Гроздева, дъщеря на Минчо Гроздев, за зам.-председател. Тя зае мястото си на деловия президиум до кмета и даде индикации, че ще е там не просто формално, за да задоволи егото си, а ще иска да определя политиката за развитие на Карнобат. Неслучайно стана и председател на ключовата комисия по общинска собственост.
Флагман.бг попита и кмета Георги Димитров, и председателят на ОбС Теодор Ченешев като представител на новото мнозинство, за това как ще работят в настоящата ситуация.
„Проблемите на Карнобат са едни и същи за всяка една политическа партия. Тук съм в качеството си на изпълнителна власт, а съветниците – законодателната. Трябва да намерим общ език, ако искаме да се справим с очакванията на нашите съграждани. Рискът за популизъм може да го има у незрели хора, но аз очаквам разумни решения“, каза кметът Георги Димитров.
„Това, че кметът няма мнозинство в Общинския съвет, не означава, че ОбС ще работи така, че да спира неговата работа. Ние сме избрани, за да работим за града, а не един срещу друг. Рано е да се говори за политики. Трябва да минат няколко сесии, да приемем бюджета. Проблеми няма начин да няма, защото имаме 21 човека, които защитават една обща позиция“, обясни от своя страна Теодор Ченешев.
Правомощията на кмета са ясно разписани в Закона за местното самоуправление и местна администрация и хипотетично дават възможност за известни ограничения в правомощията на кмета. Дали това ще се случи в Карнобат – ще разберем съвсем скоро.
Наберете тези вълшебни билки по изгрев на Еньовден, за да отключите лековитата им мощ!
35-годишната звезда от “Шербет от боровинки” починала след тежък запой
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента
Трагичен инцидент в Пловдив завърши със смъртта на тригодишно дете
Ограничават още един участък на АМ "Тракия"
Община Несебър и АБЧО насърчават новото поколение професионалисти в туризма
Историята на кученцето Мари, която трогна цяла България и доказа, че добротата няма цена
Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра
Пиян моторист катастрофира край Пловдив
Гей парад по време на война: Киев отбеляза "Прайда" с мащабно шествие и контрапротест
Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
