Путин и Зеленски се разбраха за мир в Източна Украйна
Военните да бъдат изтеглени до март 2020
Лидерите Владимир Путин и Володимир Зеленски постигнаха съгласие в Париж до края на годината конфликтът в Източна Украйна да бъде прекратен, а военните да бъдат изтеглени до март 2020, съобщава Нова телевизия.
На практика, това е първа среща между президентите на Русия и Украйна, след напрежението. Путин и Зеленски влязоха в залата без да си подадат ръка, без усмивки и почти без да се погледнат.
Зеленски обяви още, че до края на 2019 година, трябва да бъдат освободени пленниците от двете страни, а руският лидер настоя специалният статут на Донецк и Луганск да бъде вписан в конституцията на Украйна.
„Срещата беше дълга и трудна, но настроението беше по-скоро положително. Това е вярно и искам да го заявя ясно. Ще имаме възможност да продължим разговорите след четири месеца, за да видим резултатите от постигнатото. Първото, за което се договорихме е за незабавни мерки за стабилизиране на сигурността в Източна Украйна, което означава пълно и неограничено прекратяване на огъня. И това трябва да започне от края на 2019”, обясни Володимир Зеленски.
„Процесът за постигане на прекратяване на огъня трябва да върви успоредно с извършването на политически реформи в Украйна, предвидени в споразумението от Минск. На първо място, това означава промяна в конституцията на страната, която да даде на Донбас постоянен специален статут. Договореното за специалния статут на някои райони в Донбас трябва да бъде разширено”, каза Владимир Путин.
Здравословни храни, които трябва по-често да присъстват в менюто ви
Тези зодии пазят най-добре тайни и рядко предават доверието
7 лесни навика, с които банята ще остане чиста много по-дълго
Ужасяваща смърт на украински бизнесмен
Хрупкави тиквички на фурна с чесън и копър - лесна рецепта за лека вечеря
7 грешки при прането, които съсипват дрехите ви без да го осъзнавате
Най-голямата слабост на всяка зодия
От БФСки се ядосват заради спекулации с Малена Замфирова
Пухкави домашни мекици - лесна и изпитана рецепта
Крис от "Ергенът" се свлече на плажа в Шри Ланка, карат го в спешното
Кола престоя половин век под вода след нелеп бас
Мони Николов се контузи, Сам Деру се върна в игра след борба с рака
