Могат ли да накажат родителите на просещите циганчета?
Много често родителите взимат събраните от малчуганите пари и не ги използват по предназначение, посочва Таня Колева
Коледните и новогодишните празници са време, когато просията придобива особено големи размери. Милостивите хора в повечето случаи спират и дават пари, особено когато към тях е насочена детска ръка. Този ход на родителите, които са изпратили децата си на улицата, е познат, но винаги успешен. Не случайно са избрани местата, където децата стоят за милостиня по цял ден на студа. От Дневен център за работа с деца на улицата в Бургас обясняват, че по този начин се прави лоша услуга.
Колегите от Actualno.com разговарят с Таня Колева, която е управител на Център за работа с деца на улицата, управляван от Община Бургас: “Приканвам обществеността и гостите на града да не дават пари на просещите деца, а да подадат сигнал на телефон 112 и по специално към дежурните на Областна дирекция на МВР Бургас, за това, че има дете което проси. Когато полицията отиде на място и установи, че се извършва просия може впоследствие да бъдат наказани родителите за деянието. Единственият начин да бъдат санкционирани родителите е, когато има три установени просии в една година. Само в такива случаи прокуратурата може да заведе дело срещу родителя според Наказателния кодекс. Има ли сме две майки, които карат децата си да просят и са осъдени. Едната ги беше оставила на улицата в ТК „Слънчев бряг“ и получи условна присъда, а другата майка беше на пробация“.
Докато има хора, които да съжаляват и да дават пари, няма да спре просията, сигурна е Таня Колева. Според нея този лесен начин за изкарване на пари, чрез съчувствието към децата трябва да бъде прекъснат с общите усилия на институциите и обществото. „Каквото може по закон, ние им помагаме на родителите и децата. Съдействаме им, за да получат каквото им се полага“, добавя социалният работник с дългогодишен опит. В Дневен център за работа с деца на улицата сега се грижат за 17 деца. Там им помагат да посрещнат основните си нужди, получават профилактика и медицински услуги.
“На ден идват по пет, шест деца, защото ние ги стимулираме да ходят на училище и така сме се разбрали с училищата, че те трябва да бъдат там, защото е важно образованието“, обяснява Таня Колева. Децата не са забравени от обществото. Поредното доказателство за това са наближаващите празнични тържества, които предстоят в Центъра. Децата ще получат подаръци и сладкиши от кампанията на Община Бургас "Подари от сърце" и от Сдружение “Операция Плюшено Мече”.
Възпитаниците на Центъра ще се радват на внимание и топлота от инициаторите на двете кампании. Веселбите край елхата и посрещането на Дядо Коледа предстоят. Те са правилният начин, за да могат децата да се развиват и да станат част от обществото.
Плъхове и смрад тормозят цял блок, институциите безсилни пред частен апартамент
Бивш съветник на Пентагона даде на Киев още два месец
Почитаме Преображение Господне, вижте кой има имен ден
Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии
Емили Тротинетката показа новия си любим от Истанбул: Казва се Танк
Ограничават движението по АМ "Тракия" към Бургас на 6 август
Слънчевото затъмнение на 12 август отваря нов път пред 5 зодии
Шокиращо: Син държал тялото на баща си във фризер 2 години и половина заради пенсията
Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия
Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва
Екшън: Мъж бяга от полицията със самоделно електрическо бъги (СНИМКА)
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха

ти ,що пипаш матриала
Искам да се обосновете че циганите са хора ....чисто практически сравнете ги по 10 точки с нас българите...
P.S.
Защото според мен и животни ви са, т.е. не искам да обиждам животните, който се подават на възпитание и уважават стопаните си
Не на расизма.