Путин и Зеленски се срещат за пръв път днес
Форумът в Париж е във формата "нормандска четворка"
Президентите на Русия и Украйна ще се срещнат днес в Париж под егидата на Франция и Германия в опит да се даде нов тласък на преговорите за мир в Източна Украйна, единственият активен въоръжен конфликт в Европа, съобщи Франс прес.
След три години застой в преговорите на най-високо равнище ветеранът Владимир Путин ще стисне за пръв път ръката на Володимир Зеленски, бивш комедиен актьор, дошъл на власт в Украйна през май.
Макар и никой да не се надява на незабавен пробив, на преговорите се гледа с оптимизъм. Те ще бъдат и повод за Париж да оцени шансовете за успех на президента Еманюел Макрон да даде ново начало на руско-европейските отношения, почти напълно парализирани след анексията на Крим през 2014 г., последвана от конфликта в Донбас.
"Честно казано не зная дали ще има успех, но първата победа е, че тази среща изобщо ще се състои", каза миналата седмица Зеленски пред журналисти в Киев.
Преговорите в Париж с участието на Путин, Зеленски, Макрон и германската канцлерка Ангела Меркел в "нормандски" формат ще се концентрират върху сключените преди около пет години споразумения от Минск. Те включват незабавно спиране на огъня, изтегляне на тежките оръжия, връщане на териториите под сепаратистки контрол в лоното на Киев и предоставяне на по-голяма автономия за тях.
След труса край Чанаккале: Геолог предупреди за голямо земетресение
БДЖ затъва в дългове, но директорът получава 12 924 лева месечно
Кои зодии си пасват най-много в любовта
Горим в собствен пламък: Нов доклад днес разкри истинската цена на пожарите в България
България загуби един от най-умерените и диалогични политици от ерата на НДСВ
Приятелски запой край морето завърши със смърт и тежко съдебно дело
Почина авторът на първия квадрупъл-дабъл в историята на баскетбола
Златната резерва Лаутаро разкри защо се разрева в ръцете на Меси
Краси Балъков сподели пред бургазлия кой подкрепя от Аржентина и Испания
Вдигат ли ни данъците: Майчинството във фризера, но осигурителният праг расте
Държавата пуска „бърза писта“ за стратегически инвеститори и готви нов закон
Фармацевти към депутатите: Без устойчиви аптеки няма достъпно здравеопазване
