×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Норвегия предупреждава: Русия ще засили шпионската си дейност през 2026 г.
  • 858 двойки си казаха „ДА“ в Бургас през миналата година
  • Саудитска Арабия вдига забраната за алкохол за богати чужденци
  • Епстийн обмислял създаване на нова раса от собствените си гени
  • Проверяват гинекологичен кабинет и в Бургас за изтекли видеозаписи
  • Превръщането на женската уязвимост в порнографско съдържание показва сериозни пропуски в контрола
  • 20 г. след последния български зимен медал: 20 спортисти в опит да променят историята
  • Индустрията в колапс, уволняват хиляди хора
  • Естония затваря граничните си пунктове с Русия през нощта
  • Днес през 1878 г. е свободен град Бургас от османско владичество и е учредена първата българска градска община
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кибервойната с Русия не може да свали Борисов, но е катализатор за оставки


Кибервойната с Русия не може да свали Борисов, но е катализатор за оставки
Води се кибервойна в момента между световните икономики, но тя не може да свали правителството на Бойко Борисов. Може обаче да е като катализатор за оставки, каза в Пловдив експертът по киберсигурност и антитероризъм Орен Елимелех от Израел
03 Декември 2019, Вторник, 18:00 ч.
Автор: Станислава МИХАЙЛОВА – студентка в Пловдивския университет и стипендиант на Флагман.БГ, снимка: Facebook/Oren Elimelech

Не е нужно някой да хаква телефона ви, достатъчно е да влезе в „облачното“ ви пространство, за да ви навреди, каза експертът Орен Елимелех в Пловдив

Между световните сили се води скрита зад кулисите кибервойна. Тя не може да свали кабинета „Борисов“, но може да е катализатор за оставки. Нужно е нещо повече, за да падне правителството. Това каза в ексклузивно интервю за Flagman.bg ръководителят на отдел „Киберсигурност“ в Министерството на транспорта и пътната сигурност в Израел Орен Елимелех.

Той не пожела да коментира нито написаното в руски медии след визитата на Бойко Борисов в САЩ, че Пентагонът подготвя удари по Крим от България, нито дали се повишава рискът страната ни да се превърне в мишена. Не отговори и на въпроса дали е възможен нов атентат като този в Сарафово, но предупреди българите, че може по Коледа лесно да станат жертви на измамници. 

„Бъдете бдителни и не вярвайте на нищо! Получите ли съобщение, не бързайте да отваряте линковете в него. Информацията проверявайте в Гугъл“, съветва той.

Пред студенти в Пловдивския университет световноизвестният експерт по киберсигурност даде пример как технологията deepfake може да бъде използвана за измами и кражби на големи суми пари.

Той разказа и как натоварен булевард съвсем обезлюдял, след като била хакната системата на Google maps. Създадохме виртуално страшно задръстване и всички караха покрай булеварда, обясни той.

-Като експерт по киберсигурност и антитероризъм какво бихте препоръчали на ректора и на силите за сигурност, ако някой мързелив студент пусне мълвата, че в сградата на Пловдивския университет има бомба?

-Бих му препоръчал да обучи всички служители, а не само тези, които се занимават със сигурността. Нека се осигури наблюдение и стриктен контрол при влизането в университета!

-През лятото властите в България бяха в тревога заради бомбени заплахи за летищата в Бургас, Варна, Пловдив и София. Тогава казахте, че не се налага евакуация и споделихте, че подобни словесни атаки във вашата страна има често. Как се справяте с такива заплахи?

-Ние в Израел винаги проверяваме първо източника и достоверността на заплахата, преди да действаме.

-След хакерската атака срещу НАП, при която личните данни на над пет милиона българи бяха откраднати, вашият колега Мирослав Стефанов обяви, че се води кибервойна в момента между световните икономики. Споделяте ли тази хипотеза?

-Не мога да имам отношение към нещо, което не съм чул, освен ако напълно разбирам точния контекст, в който нещото е било казано. И да, това е "скрита зад кулисите война" между някои държави.

-20-годишният Кристиян Бойков бе обвинен за атаката срещу сървърите на НАП, но на любителите на конспиративни теории им се привидя дългата ръка на Москва. Заговори се дори за заговор срещу българското правителство. Ако се стигне до кибервойна с Русия, може ли наистина кабинетът „Борисов“ да падне?

-За да подаде оставка правителството на Бойко Борисов е нужно нещо повече от това. Кибервойната може да е катализатор, както газта при пожар и дори може да го запали, но все пак е нужно нещо повече, за да се случи.

-Участвахте след срещата със студентите от Пловдивския университет и в дискусия с представители на общинската администрация, местната власт и бизнеса на тема: "Киберсигурност и технологични решения във вашата организация". Какво ги посъветвахте? 

-Говорехме за бъдещето на кибертехнологиите и за какво човек трябва да бъде осведомен. Дадох им няколко практически съвета, които могат да бъдат приложени в работата.

-Атентатът на летище Сарафово през 2012-та, при който загинаха петима израелски туристи, шофьор от България и атентаторът, можеше ли да бъде предотвратен? 

-Не мога да отговоря.

-Тези дни заместник-председателят на Народното събрание Валери Симеонов каза, че терористите са нямали адресна регистрация, тъй като не са били в хотел, а са наели апартамент за гости, за който не се изискват лични данни. Той предлага да се изисква за всички туристи регистрация. В Израел възможно ли е някой да си наеме стая, без да се регистрира?

-Проблемът не е в поверителността в Израел или България, а в контрола върху границите. И да, имаме затегнат контрол върху личните данни при даването на стаи под наем.

-Все по-популярна става нигерийската схема за измами в Интернет, при която се крадат лични данни и банкова информация. Очаква се за Коледа мошениците да са много активни. Какво бихте посъветвал потребителите?

-Бъдете бдителни и не вярвайте на нищо! Ако получите имейл, не кликвайте върху линковете! Вместо това потърсете в Google самия сайт. Това се прави за сигурност и така, ако сте атакувани чрез електронната поща от измамници, ще се предпазите. И винаги, преди да разгласявате свои лични данни, трябва да се сте сигурни, че човекът отсреща не е мошеник. 
 


В категории: Пловдив


5
Коментара
Флагман.БГ Тайните за красота на Мишел Пфайфър Тайните за красота на Мишел Пфайфър 06/02/2026, Петък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Бебетата на Бъзби, които не пораснаха Бебетата на Бъзби, които не пораснаха 06/02/2026, Петък 17:54 0
5
Коментара по темата
5.
ХХ
03.12.2019 22:45:11
5
2
Вярвайте само на Жужи Путлин и неговите ценности.
4.
*********
03.12.2019 21:58:13
1
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
XX
03.12.2019 20:26:28
2
7
Трябва да се страхувате и не вярвате на нищо, освен в правотата на Партията и евроатлантическите ценности.
2.
баба
03.12.2019 18:45:35
3
4
Дедовия ти е в палеозоя.
1.
дядо
03.12.2019 18:02:33
4
16
Малеййй,"кибер война" и как ще свали правителство ,което е още в палеозоя БУХАХАХАХАХА
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Божидар Божанов: Борисов лъже за Борда на Тръмп и САЩ, и ЕНП Божидар Божанов: Борисов лъже за Борда на Тръмп и САЩ, и ЕНП По думите му лидерът на ГЕРБ е обявил в Брюксел, че Желязков е подписал в Давос за новото ООН заради проблеми с Вашингтон, но не се казва дали по „Магнитски“ България рай за извратеняците! 64 000 камери достъпни в Интернет България рай за извратеняците! 64 000 камери достъпни в Интернет Паролите на повечето от тях са по подразбиране и всеки ги знае, а останалите всяко дете, което се опитва да се прави на хакер, може да пробие, разкри депутат Бургаският депутат инж. Петър Кънев се срещна Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман Бургаският депутат инж. Петър Кънев се срещна Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман Матиас Корман е в София за официалното представяне на „Икономически преглед на България за 2025 г.“ Готвят тройна „Гражданска отговорност“ за серийните джигити по пътя Готвят тройна „Гражданска отговорност“ за серийните джигити по пътя Застрахователите подготвят бонус малус система с рязко поскъпване за шофьори с няколко ПТП Закрила на детето се самосезира за изчезналото момче по случая "Петрохан" Закрила на детето се самосезира за изчезналото момче по случая "Петрохан" 15-годишният син на спелеолога е в неизвестност и е с издирваните след тройното убийство край „Петрохан“ Ивайло Калушев и Николай Златков Работна среща координира подготовката за Giro d’Italia – Bulgaria Grande Partenza 2026 Работна среща координира подготовката за Giro d’Italia – Bulgaria Grande Partenza 2026 Институциите отчетоха напредък по сигурността, финансирането и кампанията за популяризиране на България Как се променят таксите за дебитни карти след приемането на еврото Как се променят таксите за дебитни карти след приемането на еврото Анализът на тарифите на банките показва ясно очертана тенденция: все повече кредитни институции комбинират фиксирани такси с процент от теглената сума, което оскъпява по-големите тегления Освободителят на Бургас притежавал огромна библиотека – над 6000 книги Освободителят на Бургас притежавал огромна библиотека – над 6000 книги 6 февруари 1878 г. е дата с памет и предупреждение, а не формален ритуал без граждани, какъвто имаше днес в морския град При 4 зодии нещата ще се подреждат без усилия  При 4 зодии нещата ще се подреждат без усилия  Вселената ни намигва точно в точния момент Арестуваният за педофилия учител се оказа от влиятелно семейство Арестуваният за педофилия учител се оказа от влиятелно семейство През октомври миналата година той е контактувал онлайн с 16-годишна ученичка и е извършил блудствени действия, докато тя е била негов ученик
Бебетата на Бъзби, които не пораснаха Бебетата на Бъзби, които не пораснаха От този свят си отиват Роджър Бърн (28), Еди Коулман (21), Марк Джоунс (24), Дейвид Пег (22), Томи Тейлър (26), Джеф Бент (25), Лиъм Уелън (22). От щаба на тима загиват още Уолтър Крикмер, Томи Къри и Бърт Уолей. Богати чужденци плащали, за да стрелят по цивилни: Италия разследва случай от Сараево Богати чужденци плащали, за да стрелят по цивилни: Италия разследва случай от Сараево Първото идентифицирано лице в разследването, започнало през ноември 2025 г., е бивш шофьор на камион, живеещ близо до северния град Порденоне Заляха олимпийските кръгове с черен петрол като символичен акт срещу замърсяването Заляха олимпийските кръгове с черен петрол като символичен акт срещу замърсяването Greenpeace протестира срещу спонсорите на Зимните олимпийски игри в Милано Собственичка на козметичен салон: Клиентите първо ни питат "Имате ли камери?" Собственичка на козметичен салон: Клиентите първо ни питат "Имате ли камери?" Клиентите са възмутени от случващото се и често реагират с ирония, разказа Йоана Вълчанова Мъж загина в Северна Гърция, след като колата му бе отнесена от придошла река Мъж загина в Северна Гърция, след като колата му бе отнесена от придошла река Проливните дъждове предизвикаха наводнения свлачища и сериозни щети в няколко района Опит за покушение срещу високопоставен генерал от ГРУ в Москва Опит за покушение срещу високопоставен генерал от ГРУ в Москва Генерал-лейтенант Владимир Алексеев е прострелян и настанен в болница нападателят е избягал "Ливърпул" ще трябва да плати 2,8 млн. паунда за този футболист, но определено си струва "Ливърпул" ще трябва да плати 2,8 млн. паунда за този футболист, но определено си струва Размерът на плащането е определен от трибунал на Професионалната футболна компенсационна комисия (PFCC) и не подлежи на допълнителни преговори между двата клуба Шпионски скандал в Гърция: офицер от ВВС изнасял класифицирана информация за Китай Шпионски скандал в Гърция: офицер от ВВС изнасял класифицирана информация за Китай Разследването тръгва по сигнал на ЦРУ, офицерът е имал достъп до тайни на НАТО Ад в Мароко: Проливни дъждове евакуираха близо 150 000 души Ад в Мароко: Проливни дъждове евакуираха близо 150 000 души Нестабилните метеорологични условия в Мароко ще продължат да засягат няколко части на страната Край на бързите сделки: Как се променя пазарът на имоти в София през 2026 г. Край на бързите сделки: Как се променя пазарът на имоти в София през 2026 г. Средните цени трайно преминаха психологическата граница от 2000 евро на квадратен метър, а в централните и южните квартали сделки над 2500 евро вече не са изключение
Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Цените се покачват и това притеснява хората
Виц на деня Виц на деня Катаджия спира автомобил.
– Минахте на червен светофар. – Шофьора без да каже нищо подава 10 лева.
– И с превишена скорост- – Шофьора прибира 10-те и подава 50 лева.
– Изглеждате ми подпийнал. – Шофьора подменя 50-те лв. със 100 лева.
– Тая кола, не е ли крадена? – На мястото на 100-те лева се появява дуло на пистолет 45-ти калибър…
– Ами… Да се върнем на това, че сте пил…
Виц на деня Виц на деня В родилния дом нов баща се удивлява:
- Какво... близнаци!?
- Не, едно е! - успокоява го медицинската сестра. - И следващия път елате трезвен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Преди не ми вървеше с мъжете, но мина време и натрупах опит... Сега на мъжете не им върви с мен...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори