Повече от 80 процента от децата страдат от обездвижване
Липса на физически активности сред подрастващите по света
Повече от осемдесет процента от подрастващите по света нямат достатъчна физическа активност. Липсата на активност се забелязва повече при момичетата, според доклад на Световната здравна организация /СЗО/, съобщават от Франс Прес и ТАСС.
За подобряване на здравето и предотвратяването на най- различни заболявания, експертите препоръчват най- малко един час физическа активност на ден. За периода от 2001г. до 2016г. е изследвана физическата активност на 11-17 годишните от 146 страни. В проучването са включени 1,5 милиона ученици.
През 2001г. в световен мащаб 82,5 на сто от учениците не спазват препоръките на СЗО, а през 2016г. стават 81 процента. Развитието на електрониката е сред главните причини за обездвижването на юношите. Децата все повече се застояват пред екраните на телевизорите и компютрите, което води до обездвижване.
Тийнейджърите от Бангладеш са на първо място по изпълняване на препоръките на СЗО.Други сред най-изпълнителните в класацията са от Словакия, Ирландия, САЩ и България. На последно място в класацията са подрастващите от Република Корея.
В световен мащаб физическата активност при момчетата ръсте, като от 2001г. до 2016г. е нараснала с 2%. При момичетата, обаче, тези числа си остават непроменени.
Съдът с информация за скандалния случай с починалото момиче от Благоевград
28/05/2026, Четвъртък 19:45
0
Кои зодиакални знаци създават перфектна двойка
Зоя Калафатева: „СОЛиСиМи“ създава своеобразна съкровищница за съвременна българска музика, която да остане и след нас
Дара става "Почетен гражданин"
28/05/2026, Четвъртък 19:20
2
Секунди, които спасяват: Нов дефибрилатор е на разположение на Централната спирка в Бургас
Полиция в офисите на фирмата от "незаконния град" край Варна
28/05/2026, Четвъртък 18:59
1
Най-големият обрат в историята на Ролан Гарос е факт
Какво каза Фон дер Лайен на Радев
Военен камион катастрофира в Полша, осем американски войници са ранени
Лекарски асистенти в спешната помощ искат първа категория труд
Масирана спецакция във Варна, ченгета тарашат офиси на украинската групировка КУБ
Див екшън на Дунав мост! Мъж се застреля в главата при сканадал с гранични полицаи
