×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Разследват Андрий Ермак по най-голямото дело за корупция в Украйна
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Концесионерът на Централния плаж в Созопол: Защитните пясъчни диги опазват целостта на плажа


Концесионерът на Централния плаж в Созопол: Защитните пясъчни диги опазват целостта на плажа
Тази практика запазва целостта на ивицата и не засяга Черно море, не вреди на морската флора и фауна и не нарушава Закона за водите, категорични са от „Ауто Фактор“ ЕООД
21 Ноември 2019, Четвъртък, 19:40 ч.
Автор: Флагман.БГ

Методът е признат в цял свят като екосъобразен, дори пречиства пясъка

От няколко дни насам основна тема на разговор в Созопол е багерът, който на 15 ноември навлезе на Централния плаж на морския град и започна да копае в пясъка. Причината за това действие е изграждането на защитни диги, които да предпазят ивицата от бурното време през идващата зима и да запазят целостта й.

Във връзка с постъпили сигнали от страна на жители на град Созопол, в които се изразява тревога от изграждането на защитни пясъчни диги по протежение на пясъчната ивица, компанията "Ауто Фактор" ЕООД - концесионер на Централен плаж - Созопол изпрати до медиите следното становище:

Издигането на защитни пясъчни диги е единственият екосъобразен метод да се предпази плажната ивица от бурните морски вълни през зимните месеци. Тази практика е установена и се прилага в цял свят, като е доказана безопасна за морската флора и фауна. 

"Предпазните пясъчни диги служат като надежна защита и са нужни, за да се запази целостта на плажа. Нещо повече - по този начин дори се увеличава големината на плажната ивица, ако методът се прилага редовно всяка година. Безспорно е доказано, че депонирането на пясъка с цел предпазване от морските вълни и запазване целостта на ивицата не засяга Черно море, не вреди на морската флора и фауна и в никакъв случай не нарушава Закона за водите", коментира управителят на Централния плаж в Созопол Кирил Спасов. 

Компанията  "Ауто Фактор", която спечели концесията на ивицата е с дългогодишен опит в тази сфера и през годините  е доказала безспорно своя професинализъм, като не е допуснала нарушения относно задълженията си по концесионните договори. Спазвайки стриктно ангажиментите си, сред които е и задължението на концесионера да опазва целостта на ивицата, от края на миналата седмица са предприети действия по издигане на защитни пясъчни диги, които са на финала. Насипите от пясък не само че не нарушават екологично равновесие, но и оказват положителен ефект. С този признат метод ивицата "се обръща" и се предпазва от загниване, а плажът увеличава площта си постепенно.  

"Искаме да успокоим всички жители на град Созопол, че тревогите им са безпочвени и гарантираме, че издигането на предпазни диги по никакъв начин няма да навреди на екологията. Дигите са единственият разрешен и екологичен начин да се предпази плажа от разрушителната сила на морето през зимата и за изграждането им се инвестират значителни финансови средства. Подобни пясъчни насипи има по всички ивици, не само в България но и по света. Нашата цел е да изпълним стриктно задъженията си ида опазим целостта на плажа, като не допуснем вълните да "изядат" част от него. Допълнителният положителен ефект е, че разместването на пясъчните пластове има и ефикасно санитарно въздействие и действа пречистващо на ивицата. Тези действия са рутинни при подготовката за предстоящия туристически сезон и те категорично с нищо не увреждат природата", заяви Килир Спасов. 

Той допълни, че преди да се пристъпи към изграждането на дигите, фирмата-концесионер е спазила всички нормативни изисквания и предварително е уведомила за действията си Община Созопол,  Министерството на туризма и Басейнова дирекция. 

През пролетния сезон натрупаният пясък под формата на диги ще бъде изравнен и плажът ще стане още по-хубав от този, който всички помним - атрактивен, обезопасен и осветен изцяло, обещават от фирмата-концесионер.
 




6
Коментара
Флагман.БГ 28/11/2025, Петък 13:12 0
6
Коментара по темата
6.
CLEVER
22.11.2019 09:42:08
0
0
Сега ще им е трудно да използват плажа за кучешки кенеф.
5.
???
22.11.2019 09:38:23
1
1
Добре де....как ако върнем назад 20-30 години не е имало диги а плажовете са си тук? Е на този въпрос ми отговорете!
4.
гражданин
22.11.2019 08:17:22
1
0
Тия созополци са рЕдко тъпи парчета /жителите,а не концесионера/ !
3.
Сашо
21.11.2019 22:30:28
1
2
Всеки има мнение но не всеки разбира от всичко така че най добре всеки да прави това от което поне малко разбира успех
2.
Кики
21.11.2019 22:26:14
1
3
Диги се правят на всички плажове за да са по чисти и да ги има
1.
Илко
21.11.2019 22:23:22
2
3
Малко преигравате с тези диги има ги навсякъде и са за запазване на плажната ивица а не без пясък плаж както всички са го виждали от към алеята. Жалко че се занимавате с глупости под свети тома на плажа се налива яко бетон и се прави 4 етаж на плажа а вие дига от пясък моля ви по сериозно
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Наглите“ разтворени в киселина? Нова версия за съдбата на изчезналите Културиста, Йожи и Регето Наглите“ разтворени в киселина? Нова версия за съдбата на изчезналите Културиста, Йожи и Регето Криминалисти проверяват тази версия след безследното изчезване на бандитите 40 български туристи са блокирани в Шри Ланка 40 български туристи са блокирани в Шри Ланка Заради наводнения в страната Мария Цънцарова напуска сутрешния блок на bTV, вече не иска да става в 5 сутринта Журналистката се оттегля от сутрешния блок заради изтощаващия график, но остава в bTV като продуцент и автор на нови публицистични формати Необичайна гледка шашна поморийци: Щъркели се появиха в поле между с. Лъка и Каблешково (СНИМКИ) Необичайна гледка шашна поморийци: Щъркели се появиха в поле между с. Лъка и Каблешково (СНИМКИ) Ето какво обясниха експерти орнитолози пред Флагман Тръгвайте на път с автомобили, готови за зимни условия Тръгвайте на път с автомобили, готови за зимни условия Във високопланинските райони на Западна България е възможно дъждът да премине в сняг   Италианската ски легенда ще открие сезона в Банско Италианската ски легенда ще открие сезона в Банско Джорджо Роко ще бъде голямата звезда на откриването на 13 декември   Това са вредните навици, от които веднага трябва да се откажем Това са вредните навици, от които веднага трябва да се откажем   Тези привички тихомълком увеличават риска от диабет С влизането на еврото: Водата за битовите потребители поскъпва С влизането на еврото: Водата за битовите потребители поскъпва Поскъпване на водата за битовите потребители с влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. подготвя Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) БДЖ измами пътници с първа класа БДЖ измами пътници с първа класа Те бяха купили по-скъпи билети, но на място се оказа, че такъв вагон няма РИМ-Бургас показва изложбата „От свети Никола до дядо Коледа“ РИМ-Бургас показва изложбата „От свети Никола до дядо Коледа“ Посетителите ще могат да я разгледат от 1 декември и да научат всичко за покровителя на морския град по достъпен и забавен начин
40 български туристи са блокирани в Шри Ланка 40 български туристи са блокирани в Шри Ланка Заради наводнения в страната Това е 25-годишната туристка загинала при ужасяваща атака на акула в Австралия Това е 25-годишната туристка загинала при ужасяваща атака на акула в Австралия Нейният приятел отчаяно се борел да я спаси Ето как младоженец изкара хиляди долари в сватбения си ден Ето как младоженец изкара хиляди долари в сватбения си ден Френски предприемач превърна най-романтичния ден в отлично платена сделка – и вече всички говорят за него Орбан пътува за Москва, за да осигури енергийните доставки на Унгария Орбан пътува за Москва, за да осигури енергийните доставки на Унгария Той напомни, че американците въведоха санкции срещу руските енергийни компании и ние бяхме във Вашингтон неотдавна, за да постигнем освобождаване от тези санкции  Ето коя държава изпреварва България по поскъпване на имотите Ето коя държава изпреварва България по поскъпване на имотите Малко не ни достига да бъдем водещият европейски пазар по поскъпване на жилищата Великата китайска стена е българска? Великата китайска стена е българска? Тартария е най-древната държава на българите Птичият грип отново плаши света: експерти предупреждават за потенциална пандемия, по-тежка от COVID-19 Птичият грип отново плаши света: експерти предупреждават за потенциална пандемия, по-тежка от COVID-19 Експерти предупреждават: ако щамът H5 мутира и тръгне между хората, светът може да се изправи пред по-тежка пандемия от коронавируса Путин с ултиматум към Украйна: Ще постигнем целите си чрез сила Путин с ултиматум към Украйна: Ще постигнем целите си чрез сила Темпото на напредъка на Русия по всички направления „видимо се засилва“, увери той Бивш германски евродепутат глобен след кражба от магазин и съпротива срещу полицаи Бивш германски евродепутат глобен след кражба от магазин и съпротива срещу полицаи На Гунар Бек са били повдигани и обвинения за злоупотреба с академична длъжност Какво включва менюто на ирландският модел-Воуг Уилямс Какво включва менюто на ирландският модел-Воуг Уилямс Тя разкри дневното си меню и тренировъчната си рутина по време на „Аз съм знаменитост“
Бойко Борисов Бойко Борисов "Постна пица – Дянков" няма да предложа пак Виц на деня Виц на деня Деца на холивудски звезди си говорят:
- Ти имаш ли братя и сестри?
- Не, но имам трима бащи от от първата си майка и четири майки от първия си баща.
Виц на деня Виц на деня Жената е като чиновника и рушвета.
Отначало:
- Ама моля Ви се, не така, недейте!
После:
- Еее, само толкова ли?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Един мъж застава на колене пред една жена, с надеждата че след време ролите ще се сменят.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори