Изпарения от отрова за мишки в стената убили 9-годишния Стефан
Опасният химикал бил сложен в дупки, които били замазани с кал, близо до леглото на детето
Силна отрова за гризачи е най-вероятната причина за мистериозната смърт на 9-годишния Стефан в добричкото село Кардам. Две от сестрите му също бяха на косъм да си отидат заради тежко натравяне. Резултатът от разследването и експертизите бяха огласени от главния прокурор Сотир Цацаров в кулоарите на парламента.
От думите му стана ясно, че опасният химикал е бил сложен в изкопани дупки в стената, които след това са били замазани с кал.
"Ако трябва да обясня причината, тя е резултат на 3 готови експертизи - съдебно-химическа, токсикологична и съдебво-медицинска. Няма да правя каквито и да е изводи относно евентуална наказателна отговорност, тъй като това е решение, което в близките дни ще вземат колегите от съответната прокуратура", обясни Цацаров, цитиран от Trafficnews.
Той допълни, че лошите битови условия, в което живеело семейството на Стефан, е сред причините за трагедията. При извършените детайлни огледи на помещенията, където живеели шестте деца на възраст между 4 и 13 години с майка си, дядо си и баба си, били открити отвори в стената, в които имало химически препарати с изключително силно действие, които се използват с промишлени цели за борба с вредители. Отровите са били много близо до леглото на детето и е възможно то да се отровило дори само от вдишването заради непосредствената близост на опасните химикали.
Дълго време съмненията бяха, че Стефан и сестричките му са се натровили от храна. Стана ясно, че всички деца са яли пържен салам, боб, вафли и млечна салата преди трагедията на 27 октомври.
Продуктите били купени от кварталния магазин в селото, откъдето всички в Кардам пазаруват, и затова стоките не залежавали, обясни майката Росица Маринова.
В нощта срещу 27 октомври Стефан започнал да повръща. А сутринта се почувствали зле и две от сестрите му. Затова семейството повикало лекар от спешния център в Генерал Тошево.
Докторът поставил инжекции срещу повръщане, защото децата имали симптоми на неразположение от храна. Дал наставления и си тръгнал. След 15 минути на Стефан му станало още по-зле и по-късно той издъхнал в дома си.
Как да се предпазим от акне - ефективни съвети за чиста и здрава кожа
Ивайло Калушев проявявал интерес към приватизацията на "Топлофикация София"
Лора Христова с нов силен старт на Олимпиадата, Милена Тодорова колеблива на рубежа
Черноморец 1919 изпусна да победи Миньор Перник
Не правете това с лаптопа си - чупите го
Почина Мишел Портал, легенда на джаза
Мъж нападна и намушка с нож българка в градски парк
Йоханес Клаебо е номер 1 за всички времена на Зимни Олимпиади
Кая Калас: Европа не е заплашена от цивилизационно унищожение
Майката на Калушев в показанията си: Често говореше за смъртта
Румен Радев съобщава името на формацията си на 3 март? Ето какво анонсира той
Бивш енергиен министър на Украйна е задържан при опит да напусне страната с влак
