Подигравка! Бутнаха къщата на Йордан Йовков
В дома на ул. „Георги Живков” във Варна класикът пише повестта „Жетварят”
Поредна подигравка с българската история и култура - къщата във Варна, където класикът на българската литература Йордан Йовков е написал повестта „Жетварят”, се разрушава. Домът на ул. "Георги Живков" 11 се е превърнал в купчина строителни отпадъци.
След като от години имотът тъне в мизерия заради безстопанственост, през август миналата година сградата претърпя сериозни щети след пожар, припомни "Дарик". Към днешна дата от къщата е останала само основата. Липсват и двете порти – входната и на гаража, пише Lupa.bg.
Само паметната плоча отпред напомня за времето, когато певецът на Златна Добруджа е живял във Варна и създал първата си следвоенна творба. Знакът е доста стар, ако се съди по надписа.
Йордан Йовков (1880-1937) е един от най-четените, най-издаваните и най-превеждани наши писатели. През пролетта на 1919 г. минава тайно тогавашната граница, разделяща България от Румъния, и се установява във Варна. През октомври същата година във Варна се ражда първото и единствено дете на Йордан и Деспина Йовкови - Елка Йовкова.
Тук писателят работи във Варненската мъжка гимназия. Напуска града през есента на 1920 г., след като е назначен за редовен сътрудник по печата в Българската легация в Букурещ.
Караше с Шумахер, беше на косъм от титлата, днес живее в лукс
Леща яхния като едно време
Аларма за националите: Не подценявайте Индонезия, ето какви играчи са в състава
Как да държим метлата у дома, за да не избягат късметът и парите
След 19 години брак, Кийт Ърбан пое по нов път
Онлайн инструмент за оценка на геотермални проекти скоро на сайта на Министерството на енергетиката
"Ергенът" се взривява, трима нови влизат и обръщат играта
Млечна баница - домашна рецепта стъпка по стъпка
Кризата в Челси се разраства, подозират саботаж
Двойна трагедия, инфлуенсърка загина в катастрофа, баща й се самоуби
Христо Стоичков скърби
Зидан прие историческо предложение
