Студенти от Медицинския университет в Пловдив рисуват с бактерии
Проф. д-р Мариана Мурджева призоваха и за разумна употреба на антибиотици
Студенти от Медицинския университет в Пловдив рисуват с бактерии и гъбички върху хранителни продукти. Нестандартните творби бяха част от конкурс за рисунка с микроорганизми върху хранителни среди. Пред Нова телевизия Анастасия Николова, която спечели първа награда, сподели, че с радост е приела да участва, тъй като е човек на изкуството – завършила е художествена гимназия.
Платното за рисуване е микробиологичната среда, а боите всъщност са живи бактерии, обясни д-р Ангелова. Конкурсът има и образователна цел, защото може да се наблюдава как растат организмите и в какви цветове се обагрят.
„Трябва да употребяваме антибиотиците разумно. Това означава, да се прилага точният антибиотик при точната инфекция. Желателно е да се знае и нейният причинител. Точната доза и точната продължителност на време също са много важни подробности”, каза имунологът проф. д-р Мариана Мурджева.
„Тенденциите за увеличаване на резистентността на бактериите към антибиотиците са тревожни, не само в национален, но и световен ден", допълва тя.
Бургас е №1 по поскъпване на новото строителство с 25,8%
САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран
19/07/2026, Неделя 15:04
1
От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте
Шофьор с 3,43 промила избяга след катастрофа: Обясни всичко с две ипотеки
Париж удря празните апартаменти: Данъкът скача до 60%
Ферибот със 116 души се преобърна край Гаяна, спасени са 53-ма
Борисов с удар по Радев: Сравни киевската декларация с „Боташ“
Атанас Пеканов: Военната помощ за Украйна се изчерпа, а тараторът за 9 евро няма да ни доведе доникъде
Масовият турист се отказа от ресторанта: Пазарува от магазина и носи храна на плажа
Нова платформа следи храните от етикета до касата: граждани подават сигнали за цени и качество
Тръмп е в капана на ескалацията, а войната с Иран все повече губи политическа логика
САЩ отвърнаха с нови удари по Иран след смъртта на американски войници
