×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Английски учени: Българското кисело мляко и зеле са чиста отрова


17 Ноември 2019, Неделя, 18:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Бактериите в храните били опасни, имало и риск от много алергии

Английските учени посегнаха и на най-святото ни - българското кисело зеле. Според тях то е вредно, както и киселото мляко, квасеният хляб и други типични български продукти, съобщава bg-voice.com. Проучването е направено основно от британския микробиолог г-жа Манал Мохамед от Уестминистърския университет.

Според нея ферментиралите храни и напитки могат да предизвикат неприятни странични ефекти и да улеснят размножаването на резистентни на антибиотици бактерии. „Киселото зеле, йогурта, чаената гъба комбуча, се славят като полезни. Напоследък продажбата им се увеличава заради твърденията, че подобряват храносмилането, намаляват възпаленията, подсилват имунитета, помагат за отслабването. Никой не говори обаче, че те могат да предизвикат алергия“, каза г-жа Манал Мохамед.

Според нея неприятните странични ефекти се дължат на съдържащите се в богатите на пробиотици храни хистамини. Някои хора не произвеждат достатъчно от разграждащите ги ензими и хистамините преминават в кръвта, където предизвикват реакции. Ферментиралите храни могат да предизвикат и сърбеж, умора, обриви, диария, гадене, повръщане, в редки случаи дори ниско кръвно налягане, сърдечна аритмия, проблеми със съня.

Манал Мохамед предупреди също, че възрастните хора или тези с отслабена имунна система могат да получат сериозни инфекции от такива храни заради съдържащите се в тях живи бактерии. Такива случаи, макар и редки, са известни на медицината. В някои от тях има и резистентни бактерии. Известно е, че витамините от ферментиралите храни се усвояват по-лесно, както и съдържащите се в тях минерали. На това се дължи и голямата им популярност.


В категории: Животът


46
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама 24/06/2026, Сряда 13:00 2
46
Коментара по темата
46.
do 39 - fal6if
20.11.2019 16:50:37
0
0
Englishman - би се нарекъл, ако не пушеше цигари зад Найден Геров в часовете по английски.
45.
жена Бг
20.11.2019 13:59:01
1
0
За нашите географски ширини и климат си имаме прекрасни условия за всичко.От както българите живеем тук,поминака ни е този-каквото роди майката земя тук и сега.Това е здравословния живот.
44.
056
20.11.2019 09:58:58
0
2
Ингилизите да си гледат Брекзита, защото не зеле, ами трева от техните 100-годишни ливади ще проядат. Манипулативно, като всичко в жълтите британски вестници. Супер отровно било киселото зеле, пък накрая пишат, че много рядко имало алергични реакции. Жълти глупости.
43.
Митко
19.11.2019 22:57:32
0
21
39-ти, преведи на твоите приятелчета, че никога няма да забравим бомбардировките ви над България! Английските войници са женчовци без чест във войната, а вашата баба кралица и дебелият ви Чърчил са престъпници. Защото в България по тяхна заповед убивахте жени, деца и старци. Без никаква причина и повод. Минахте със самолетите над страната ни, посяхте смърт и страхливо изчезнахте. Ако ни бяхте срещнали на земята, със зъби щяхме да ви отгризем гърлата и ужасът ви от нас при Дойран щеше да ви се стори разходка в парка. Това няма нито да го забравим, нито простим. Германците бяха пет пъти повече мъже от вас. Дрисльовци. С голи ръце ще ви пребием тук при една война. И на сърби и българи и на никого от Балканите не можете да стъпите на единият пръст нито като войници, нито като дух. Акъл за зелето не ни давайте. Гледайте си вашата работа, че доста мръсни гащи имате за пране.
42.
Ямсикиселозелепъкнакисмайасс
19.11.2019 20:48:16
1
5
Оня, преводача, номер 39, трай сега, че имаме още да ти пишем да превеждаш. Добре си се заел. Браво момче. Само точно превеждай. Ние мозък имаме, щото сме на планетата Земя от 10 и повече ваши писани истории. Ама вие да вземете да дойдете на себе си, че освен подигравки, от нас нищо друго няма да получите.
41.
Петър
19.11.2019 16:17:07
0
3
Виното, което пие госпожата също е вредно!
Явно е попрекалила с него, и вероятно е пърдяла цяла нощ. Нормално е да са неприятни миризмите!
Университета да се замисли кой приема!
40.
ppp
19.11.2019 09:39:46
0
5
Зеленцето не може да навреди по никаквъ начин,млякото обаче може,и това е доказано
39.
man from England
19.11.2019 09:38:00
14
0
Hoool live the queen, I translate all the comments here, I was told about this from one of my friends, he is from your city, did you finish high school or middle school? You need to buy yourself brains, maaan....
38.
Хаха
19.11.2019 05:46:56
1
17
Я си тупам кисели зеле и си дринкинг зелева чорба пък она нека си яде ГМО ягодите и продължава да ръси глупости.....между другото,госпожата защо не напише статия,че уискито което ферментира е също опасно ,а е тръгнала с рогата срещу млякото и зелето
37.
ТОНИ
19.11.2019 04:01:45
1
26
МАНАЛ МОХАМЕД - КОЛКО ГОРДО ЗВУЧИ НА АНГЛИЙСКИ. Трудно определимо име на мъж или на жена е. Но на джендърски и английски е едно и също.
36.
Тони
19.11.2019 03:53:58
5
20
Абе аз се чудя що нашите баби и дядовци доживяха до 90 годишна възраст . Ако не беха рупали цел живот кисело зеле и домашна ракийка, ако не квасеха домашно млекце можеше щастливо да доживеят до 92 годинки. Ти да видиш.
35.
До Диз
19.11.2019 03:40:02
0
19
Какви кръвосмешения имат англичаните с - Манал Мохамед?!?!?!?!?!
34.
Бибиян
18.11.2019 20:43:43
2
18
Това е писано по поръчка на оня миризлив дребнодушко, Фараж. Той и Чърчил трябва редовно да ги гаргарим в България, така че добре да ни чуват там на дупето (или на оная работа) на Европа. Жалки са. Малки, жалки, злобни човечета.
33.
Диз
18.11.2019 20:35:26
2
23
Един голяяяяям ферменирал пръст!!! Тези от кръвосмешения ептен са откачили, бре!
32.
Ассс
18.11.2019 19:20:16
0
35
Чувал съм за френска кухня, италианска кухня, гръцка кухня, испанска кухня, китайска,японска, тайландска ,арабска кухня ,НО за Английска кухня не съм чувал . Бре тия с какво се хранят ,че такива експерти са станали
31.
Kоджакафалията
18.11.2019 18:54:58
2
30
Тая докторка е чиста англичанка по пра пра пра бабена линия . Какво и чува главата на тая циганка кое е полезно и кое не. Англииски домати ГМО или лаиняни аспержи пълни глупости .
30.
Kоджакафалията
18.11.2019 18:54:16
1
11
Тая докторка е чиста англичанка по пра пра пра бабена линия . Какво и чува главата на тая циганка кое е полезно и кое не. Англииски домати ГМО или лаиняни аспержи пълни глупости .
29.
Мома англичанка
18.11.2019 18:42:22
2
24
Точно тия едноклетъчни англичани произвеждст и ядът пластмасови домати ябълки и ягоди дори нямат собствена кухня .
28.
Живущ в англия
18.11.2019 16:31:25
2
30
А тяхното няма никакъв вкус и не става за ядене
27.
Бургазлия
18.11.2019 16:11:49
0
32
Британският учен МанГал Мохамед???
Ахахахахахахахахахахахаха
26.
гражданин
18.11.2019 15:32:40
3
38
Баш най-големите отрепки - англичаните ,ще ми казват дали да ям кисело зеле и кисело мляко ! Тоя "учен" ще да е плод на потомствен инцест !
25.
Tur
18.11.2019 15:30:13
4
30
Поне знаем какво ядем за разлика от вас.
Киселото мляко и пр. са полезни, другото са празни приказки.
24.
Clever
18.11.2019 15:11:41
3
12
Българското кисело мляко и зеле са чиста отрова.....сега макетата ще се обидят много.
23.
Зелка
18.11.2019 14:18:45
0
22
Дрън-дрън. Във всички държави в западна Европа по супермаркетите има кисело зеле, дори преоткриват и препоръчват ферментирали храни/туршии/като много полезни и здравословни!
22.
Диди
18.11.2019 14:01:28
4
27
Ще ни го забраните,за да купуваме отровата на фармацевтичните ви компании,поднесени като пробиотици. Подли мерзавци и псевдоучени
21.
Павел
18.11.2019 12:52:36
2
69
Не очаквам и една добра дума от който и да е поданик на Елизабет 2- ра за нас Българите,за нещо Българско или за България като цяло.Никога не са имали добро отношение към нас. Винаги са вземали и отстоявали позицията на тези които са били срещу нас.Винаги са им помагали.Винаги срещу нас.ВИНАГИ.Дори Уинстън Чърчил издига антибългарската политика едва ли не в култ.Злопаметния дъртак е известен с това,че толкова мрази България,че заповядва София да бъде превърната в картофена нива,по време на бомбардировките 1943г.Защо?
Защото цял живот помни пердаха от генерал Вазов при Дойран!!!
Тааа.....от тази Манафффф Мохаммммет какво да очакваме...
20.
Димитър Кънев
18.11.2019 07:31:38
6
38
Какво е казал комунистът капиталист Чърчил "Англия няма вечни приятели,. тя има вечни интереси"та какво ни интересува какво е казала няква си измислена мома англичанка,която незнайно как е станала или е присламчена англичанка.
19.
Bon apetit
18.11.2019 03:29:35
3
16
В полската кухня с гордост ще ви поднесат разядка от свежо смляно телешко месо с малко подправки, а флагмана на селското гурме е черната супа от патица, в която се добавя и кръв от пернатото. И двете манджи преминаха, но след второто вече не съм същия човек. Може да съм отровен!
18.
Иван
18.11.2019 02:35:12
4
49
Тази е англичанка, колкото Хасан е българин.
17.
7887
18.11.2019 00:38:14
1
39
Ясноо! Няма да записвам микробиология в Уестминстърския университет при г-жа Манал Анал Мангал ли беше,ква беше там-забравих! хаха
16.
Към англетата
17.11.2019 23:25:08
3
51
Абе я си чука*те майките и братовчедките си! В това сте най-компетентни!
15.
От България към Англия
17.11.2019 23:15:54
3
42
Аеее...яяа дърпайте нататък ее!!!
Ш'и В'ъ е..а и северняците...
Кой каза че , млякото не дава живот!
Един народ ,де'Т вика на кашкавала ''сирене'' ,к'Фо ми обяснява кое ми вреди и кое не...
Г'лей те си Брекзит-а там , не се заниманайте с БГ кулинарията!
Сядам да си доям осмянката с кисело зеле.....ай наздраве ;)
14.
.I.
17.11.2019 22:35:30
4
33
Дайте на педолино 9 най-полезното-бяло
мъжко мляко.
13.
Зелева чорба
17.11.2019 21:40:06
2
58
Ама като идват тука всяко лято да жулят ракия на Слънчака не се оплакват. Ако знаеха зелевата чорба как помага сутрин срещу махмурлук, друга песен щяха да пеят тия пияндурници англичаните...
12.
Свинско със зеле
17.11.2019 20:53:14
3
67
На това камикадзе мохамедка мазна мога да кажа че вмирисаната лой дето я яде е вредна- затова мирише лошо и злобата и към качествената храна с доказани ползи я вбесява.
11.
Bulgar
17.11.2019 19:54:23
4
41
тя мохамедка
да хапне кисело мляко и зеле
па тогава да плюи
10.
Аз
17.11.2019 19:54:07
4
43
Моя колежка като дете се раз олява от воден плеврит и е била отписана.Баба и слага до леглото и каче със зеле за да диша парите и след 3 месеца се е излекувала. А това че на някои редки заболявания дава отражение това е друго нещо.
9.
ХХ
17.11.2019 19:20:11
4
71
Британската пача мохамед да си яде британските специялитети и да си развива британските алергии.
8.
Реалист
17.11.2019 19:15:21
0
83
Всъщност британския микробиолог е права но журналистите за удобство пропускат доста факти за да ядосват читателя.
Да има болест наречена Хистаминоза, която реагира на храненето с фермрнтирали продукти като алергия, но това е толкова рядко срещано че въобще не може да се говори за опасност.
Другия порпуснат факт е че не само киселото зеле и киселото мялко, Виното и сиренето, пшеничната бира също са фермрнтирал продукт и действат по същия начин на болни от хистаминоза.
А журналистите представят нещата като нападение над нещо българско с цел да се скарате.
Я някой да каже на германците, че британския микробиолог е казал че бирата е опасна, вижте за кво иде реч.
7.
Дани
17.11.2019 19:11:56
5
79
Затова нашите баби и дядовци живеят по 100г. , защото са яли истинско кисело мляко и естествено ферментирали зеленчуци.
6.
ало английските учени
17.11.2019 19:09:31
7
58
то и българските чепове бъкат от бактерии .ама ги ядете всяка вечер ,като сте в БЪЛГАРИЯ , после повръщате ,като превишите дозата от три чепа на вечер , е от там идват болестите ,от смесването на различни хрущяли след хранене ,то като ви напълнят със семе догоре ,ставате ,като тикви и как няма да ви е тежко на стомасите , като невидяли сте
5.
Bg
17.11.2019 19:07:44
2
46
Ама никой не ги кара да ядат.
4.
*********
17.11.2019 18:56:59
3
23
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.
емигрант
17.11.2019 18:35:23
0
51
Българина от време оно има на трапезата си това. Знаем за киселото мляко , може би патент или поредната атака. Но тука в интернет много фалш
2.
Защо
17.11.2019 18:18:51
21
33
и заради ТЪПИЯ Бойко
1.
Офф
17.11.2019 18:05:46
10
91
Англичаните силно недолюбват Българите и всячески се стремят да ни създават проблеми. А това отношение до голяма степен се дължи на това, че циганската напаст която ги налази през последните години, за тях са българи.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Черна гора шокира туристите с плажни цени от 240 евро на ден Черна гора шокира туристите с плажни цени от 240 евро на ден Легендарният град-хотел „Свети Стефан“ отваря врати на 1 юли, но повторното затваряне на емблематични плажове разгневи местните жители Американските самолети-цистерни напускат летището в София до края на месеца Американските самолети-цистерни напускат летището в София до края на месеца България ще продължи да задълбочава стратегическото си партньорство със САЩ в сферата на отбраната, енергетиката и високите технологии Екшън по меденруднишки: Мъж подгони с пистолет друг в района на блок 25 Екшън по меденруднишки: Мъж подгони с пистолет друг в района на блок 25 Криминогени и съмнителни лица притесняват живущите, а това не е първият случай, жалват се собственици, зоват за незабавни действия от Четвърто РУ-Бургас Извънредно! Тежка катастрофа между Карнобат и Айтос, загинаха две жени (ОБНОВЕНА) Извънредно! Тежка катастрофа между Карнобат и Айтос, загинаха две жени (ОБНОВЕНА) Става въпрос за самостоятелно ПТП Шефката на НДК Андрияна Татарова на луксозна екскурзия в Кан с парите на данъкоплатците! Шефката на НДК Андрияна Татарова на луксозна екскурзия в Кан с парите на данъкоплатците! Докато държавното дружество тъне в одити и финансови неволи, проверките извадиха нова информация как директорката с 14 000 евро заплата си устройва коктейли на Френската Ривиера NiceMag.bg: Българите предпочитат най-много климатици Daikin и Mitsubishi NiceMag.bg: Българите предпочитат най-много климатици Daikin и Mitsubishi Все повече домакинства у нас търсят климатик за целогодишно отопление, нисък разход на ток и сигурна работа през зимата Театралната адаптация на класиката "Дами канят" гостува в Летния театър в Бургас Театралната адаптация на класиката "Дами канят" гостува в Летния театър в Бургас Калин Врачански и Асен Блатечки представят мащабната комедийна продукция на благоевградския театър на 6 юли Спалня като от хотел: луксозна визия без огромен бюджет Спалня като от хотел: луксозна визия без огромен бюджет С правилен избор на легло, светлина, текстил и място за съхранение всяка спалня придобива подреден и луксозен хотелски вид без скъп ремонт Как Бургас се освободи от над 5000 незаконни гаража (СНИМКИ) Как Бургас се освободи от над 5000 незаконни гаража (СНИМКИ) Преди близо 20 години те бяха премахнати и този процес съвсем спокойно може да влезе в учебниците по урбанистика Митничари в Бургас задържаха над 55 хиляди фалшиви енергийни напитки от Виетнам Митничари в Бургас задържаха над 55 хиляди фалшиви енергийни напитки от Виетнам Контрабандната стока е пристигнала с морски контейнер и е била декларирана като обикновени безалкохолни напитки
Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Канцлерът Фридрих Мерц обяви бързото и цялостно прилагане на мащабен пакет от 33 реформи, изготвени от специална експертна комисия Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Много от тях са били ранени, болни или изоставени от собствениците си 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега Трагичните инциденти са регистрирани в неохраняеми водни басейни, където гражданите са търсили прохлада Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Доставчик е Samsung Display Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Мащабният проект обхваща 12 острова в Егейско и Йонийско море с цел привличане и задържане на ключови специалисти Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Не налагаме вето, но когато вредят повече на нас, отколкото на Москва, имаме резерви и ако те бъдат взети под внимание, пакетът ще бъде приет, каза външният министър Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Историческата крачка е направена след края на първия кръг от преговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Високите температури причиняват смъртни случаи главно чрез топлинен стрес, който натоварва организма Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори