×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Прощаваме се с Александър Александров – втория българин, излетял в Космоса, днес в 11:00 часа в Централния военен клуб в София
  • Трафикът през Ормузкия проток е най-нисък от седмици
  • Броят на жертвите на земетресенията във Венецуела достигна 4490 души
  • Огромен пожар в заведение в Банкок, има над 20 загинали
  • Над 20 държави вече ограничават достъпа до социални медии за деца
  • Яник Синер защити титлата си на „Уимбълдън“ след епичен финал срещу Зверев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Паметникът на Капитан Петко войвода гледа към Доган Хисар


Паметникът на Капитан Петко войвода гледа към Доган Хисар
Монументът бе открит от вицепрезидента Йотова
16 Ноември 2019, Събота, 20:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

Идеята за поставянето на 3-метровия каменен монумент в цял ръст на войводата и революционера е на Съюза на тракийските дружества и на община Свиленград по повод на 175-та годишнина от рождението на националния герой

Всеки, който минава през граничния пункт, ще отправя взор към внушителната фигура на Капитан Петко войвода и ще се пита – достоен ли съм за този герой. Верният отговор ще бъде и отговорът за бъдещето ни. Това написа вицепрезидентът Илияна Йотова във Facebook. По-рано днес Йотова откри тържествено паметник на Капитан Петко войвода на едноименния граничен пункт с Гърция при Свиленград.

Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова, депутати, кметове, ръководството на Съюза на тракийските дружества, стотици гости присъстваха на церемонията. Старозагорският митрополит Киприан отслужи водосвет след поетичен рецитал, изпълнението на тракийския химн "Ясен месец" и приветствията на официалните лица.

Идеята за поставянето на 3-метровия каменен монумент в цял ръст на войводата и революционера е на Съюза на тракийските дружества и на община Свиленград по повод на 175-та годишнина от рождението на националния герой. Паметникът е дело на скулптора Стою Тодоров и е дарение от Столична голяма община.

Фигурата на капитан Петко Войвода гледа на юг към родното му село Доган Хисар в днешна Гърция. Това е личност, която е наш патрон, основател на тракийската организация. Тя символизира всички най-силни и добри качества на българския революционер - алтруизъм, патриотизъм, любов към Родината и готовност да се жертваш за нея, каза председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов. Той припомни, че идеята за именуването на граничния пункт на името на Капитан Петко войвода преди 16 години с президентски указ е била именно на Съюза на тракийските дружества.

Премянов изтъкна приноса на революционера и поборник за тракийската кауза за освобождението на Беломорието и Родопите от турско робство. Чест е, че паметникът на големия революционер и боец за свободата на народите и защитник на българите от Македония, Източна и Западна Тракия е тук. Щастлив съм, че това се случва на входния пункт на България и сърцето на Тракия, посочи кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев.

Той поясни, че за жителите на общината монументът е от особена важност, тъй като 80 процента от населението са потомци на българи от Беломорска Тракия, а Свиленград е приютявал хиляди бежанци в продължение на десетилетие. "На мен не ми трябва царство, още везирство. Аз имам царство. То ми стига, когато ме тачи народът, гладните селяни и вдовиците с малки деца“. С тези думи на Капитан Петко войвода се обърна вицепрезидентът Илияна Йотова.

В тези няколко красиви български думи се съдържа духът на един голям българин, на един голям герой и на неговия светоглед, отбеляза Йотова. Той ни остави такъв завет, че да можем да бъдем достойни за делото му, за саможертвата и за живота му, добави вицепрезидентът. Капитан Петко войвода ще заслужи дори уважението на поробителя, защото е човек с планетарни възможности и освобождава не само българи, а отива чак до остров Крит с другата легенда - Гарибалди, да се бори за чуждата свобода, припомни Йотова, цитирана от БТА.


В категории: Политика


3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ 11 хиляди служители в пенсионна възраст още са в МВР 11 хиляди служители в пенсионна възраст още са в МВР 13/07/2026, Понеделник 12:30 3
Тервел ИЛИЕВ Украински ТИР с гуми без грайфер спрян на АМ Тракия Украински ТИР с гуми без грайфер спрян на АМ Тракия 13/07/2026, Понеделник 12:05 1
3
Коментара по темата
3.
Исмаил Осман ДПС Руен
18.11.2019 08:17:11
0
0
Провеждаме курсове по Казачок
2.
РАДО
17.11.2019 18:40:26
1
1
Един велик човек!!
Оборил пашата но предаден от свой.. ПОКЛОН КАПЙТАНЕ
1.
Иван
16.11.2019 20:15:26
1
3
Браво !!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Бургас влиза в бойна седмица: Звездите на MAX FIGHT 66 застават лице в лице Бургас влиза в бойна седмица: Звездите на MAX FIGHT 66 застават лице в лице Пресконференцията е на 14 юли в Морското казино, а галавечерта ще събере шампиони по муай-тай, бокс и кикбокс в зала Младост 11 хиляди служители в пенсионна възраст още са в МВР 11 хиляди служители в пенсионна възраст още са в МВР Над 7000 души получават едновременно пенсия и заплата, а почти целият проектобюджет на ведомството отива за персонал Адът с кучетата в блок 42 в ж.к. "Зорница" продължава, Флагман.бг притисна д-р Юлиян Киров Адът с кучетата в блок 42 в ж.к. "Зорница" продължава, Флагман.бг притисна д-р Юлиян Киров След малко повече от месец скандалът с десетките четириноги в апартамент в ж.к. „Зорница“ отново ескалира България остава най-евтината туристическа дестинация в ЕС България остава най-евтината туристическа дестинация в ЕС Хотелите и ресторантите у нас са почти два пъти по-евтини от средното европейско равнище Дъщерята на Орлин Алексиев с обвинение след гонката с Порше, пуснаха я срещу 5000 евро Дъщерята на Орлин Алексиев с обвинение след гонката с Порше, пуснаха я срещу 5000 евро Дрегерът отчел 2,31 промила, а кръвната проба потвърдила 1,89 промила алкохол Демерджиев държал архивите на Пепи Еврото и Нотариуса, твърди Калин Стоянов Демерджиев държал архивите на Пепи Еврото и Нотариуса, твърди Калин Стоянов Калин Стоянов сезира прокуратурата След две трагедии на Тракия: Мантинелите спират коли до 1,5 тона, но не и ТИР-ове След две трагедии на Тракия: Мантинелите спират коли до 1,5 тона, но не и ТИР-ове Диана Русинова поиска строг контрол над тежкотоварния транспорт, докато съдът в Бургас решава дали да остави в ареста водача от катастрофата край Карнобат България извади патриарх Кирил и Вагит Алекперов от новите санкции на ЕС България извади патриарх Кирил и Вагит Алекперов от новите санкции на ЕС 21-вият пакет срещу Русия е смекчен след възражения на няколко държави, а окончателното му приемане се очаква на срещата на външните министри в Брюксел Черната хроника продължава: Нов фатален сблъсък между кола и ТИР на Хаинбоаз Черната хроника продължава: Нов фатален сблъсък между кола и ТИР на Хаинбоаз Твърди се, че този път водачът на камиона няма вина Подробности за катастрофата с дъщерята на Орлин Алексиев Подробности за катастрофата с дъщерята на Орлин Алексиев Наложена й е сериозна гаранция
Девет месеца учител, три месеца сервитьор: Педагозите в Гърция оцеляват с по няколко работи Девет месеца учител, три месеца сервитьор: Педагозите в Гърция оцеляват с по няколко работи Временните договори приключват през юни, а през септември започват нови назначения, премествания и търсене на жилище 7 сърдечни удара в Буенос Айрес по време на мача с Швейцария, единият смъртоносен 7 сърдечни удара в Буенос Айрес по време на мача с Швейцария, единият смъртоносен Спешните екипи в Буенос Айрес са реагирали на още шест случая със сърдечни и дихателни проблеми по време на мача и празненствата Украински ТИР с гуми без грайфер спрян на АМ Тракия Украински ТИР с гуми без грайфер спрян на АМ Тракия Полицията извади от движението тежката композиция, чиито гуми били силно износени както на влекача, така и на полуремаркето Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му 80-годишният американски президент обяви, че е отговорил правилно на всеки въпрос, след като нова книга повдигна темата за неговата възраст и издръжливост Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Повечето потребители редовно пръскат устройствата си с опасни препарати, без да подозират, че химикалите необратимо разяждат защитния слой на дисплея Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Бюджетът на кабинета „Радев“ е по-лош от този на „Желязков” Виц на деня Виц на деня Жена пише на мъжа си:
"Скъпи, приготвила съм вечеря. Купи кренвирши, за всеки случай!"
Виц на деня Виц на деня - Колко тревомани са нужни, за да завинтят една крушка?
- 15 - един да я държи и 14 да пафкат, докато се завърти стаята.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Люта чушка, силна ракия и чужда жена са за хора със силни усещания.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори