Зам.-ректорът на БСУ Милен Балтов - визионер на ЕК за моретата и океаните
Мисията за „Здравословни океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“ е ръководена от бившия генерален директор на Световната търговска организация и еврокомисар Паскал Лами
В края на месец октомври 2019 г. Европейската комисия обяви имената на членовете на новосформираните бордове и асамблеи в петте области за формулиране на иновационни и изследователски мисии на бъдещето.
Зам.-ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов е единственият българин в мисията за „Здрави океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“. Доц. д-р Лъчезар Христов от БАН e в мисията за „Здраве на почвата и храните“, а г-н Стоян Боев от Интерконсулт ООД- в мисията за „Климатично-неутрални и интелигентни градове“.
Частично вдъхновени от мисията за изпращане на човек на луната, европейските научноизследователски и иновационни мисии ще имат за цел да предоставят решения на някои от най-големите предизвикателства пред нашия свят.
След 2021 г. те ще се финансират от рамковата програма „Хоризонт Европа“. В края на мандата на еврокомисар Моедаш бяха избрани пет области на мисии: „Адаптиране към изменението на климата, включително социалната трансформация“; „Рак“; „Здрави океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“; „Климатично-неутрални и интелигентни градове“ и „Здраве на почвата и храните“.
Мисията за „Здравословни океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“ е ръководена от бившия генерален директор на Световната търговска организация и еврокомисар Паскал Лами. Членовете на борда и на асамблеята за тази мисия, сред които е проф. Балтов, са общо 41 от 21 държави и от тях ще се очакват визионерски идеи, с които ще насочват както стратегическите решения на избрания еврокомисар за иновациите и младежта г-жа Мария Габриел, така и оперативното определяне на приоритетните теми, които да се финансират от рамковата програма „Хоризонт Европа“ 2021-2027 г.
Европа за под 100 евро на ден: Ето къде почивката излиза най-евтино
Кутев: Прокуратурата в момента е спирачка, нов ВСС може да има до Нова година
Созопол гледа към Куба: Общи културни инициативи могат да доведат нови туристи в града
Несебър сменя старите печки безплатно до 2029 г., 900 домакинства вече кандидатстваха
БДУ открива академичната 2026/2027 година на 21 септември
Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си
Прокълнатото злато на Родопите и легендата за Емин ага
Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия
Слънчево изригване удари радиовръзките на Земята, NOAA отчете ниво R1
Съдът отсече за Кръв и чест: Ивайло Колев остава зад решетките, баща и син излизат срещу гаранции
Нетаняху с шокиращо разкритие: Иран се е опитал да убие един от синовете ми
Бивш топ полицай влезе в затвора
