×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сутрешно слънце и следобедни дъждове днес, петък 5 юни
  • Започва описът на щетите след наводнението в котленското село Тича
  • Пороен дъжд падна във Великотърновско, наводни Прохода на Републиката
  • Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо до него
  • Премиерът Румен Радев е на посещение в Черна гора
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БСП поведе парламентарни преговори за промени на Изборния кодекс – ГЕРБ се изолираха (допълнена)


БСП поведе парламентарни преговори за промени на Изборния кодекс – ГЕРБ се изолираха (допълнена)
„Изразяваме общо съжаление, че колегите от ГЕРБ не се отзоваха. Оставаме отворени към тях и ги каним да се присъединят към тези разговори”
12 Ноември 2019, Вторник, 12:37 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимка: Авторът

Представители на четири от петте формации в Народното събрание предлагат създаване на временна комисия за изработване на общи поправки

Четири от петте парламентарни групи се обединиха около идея за създаване на временна комисия, която да изработи общи промени в Изборния кодекс (ИК). Това стана ясно след среща-дебат в Народното събрание по покана на БСП. На събитието, което бе закрито за медиите, не се появиха само представители на най-голямата формация – ГЕРБ.

Преговорите поведе лидерът на БСП Корнелия Нинова. От ДПС бяха Йордан Цонев и Хамид Хамид. От „Обединени патриоти” присъстваше Александър Сиди. От „Воля” бяха лидерът Веселин Марешки и още две депутатки.

След това бе даден брифинг, на който като говорител се изяви Корнелия Нинова. Тя обясни, че имало проблеми, които изкривявали вота. Затова БСП поканили всички парламентарни групи за разговори.

 „Изразяваме общо съжаление, че колегите от ГЕРБ не се отзоваха. Оставаме отворени към тях и ги каним да се присъединят към тези разговори”, обяви Нинова.

Всяка от парламентарните групи, които участвали, направили свои предложения за промяна на изборното законодателство.

„И излизаме пред вас с едно общо предложение – то е и към колегите от ГЕРБ. Заедно, на паритетен принцип, да излъчим свои представители и да предложим в зала да се създаде една временна комисия, която да разгледа всички предложения на различните парламентарни групи, на различните политически сили. В тази комисия те да бъдат обсъдени и експертно, защото искането ни за машинно гласуване, за машинно преброяване, за изчистване на списъците от мъртви души изисква и много висока експертиза. Тази временна комисия да направи това разглеждане на проблемите, да обобщи и да направи предложения за решения, които да влязат вече в залата като общи предложения за промени в Изборния кодекс. Обединихме се около това, че не бива да се променя сега действащата норма за стопроцентово машинно гласуване; да търсим вариант за машинно преброяване и начини за изчистване на списъците”, каза Корнелия Нинова.

Тя обясни, че има детайли, към които на този етап няма да се влиза.

Направи впечатление, че на брифинга не се появи представителят на „Обединени патриоти” Александър Сиди.

След въпрос на „Флагман” дали ОП са съгласни с идеята от преговорите, Нинова се огледа и отговори: „Имаше представител на ВМРО… Г-н Сиди… Но къде е… Да. Но от ВМРО имаше представител и той изрази съгласие за такова предложение – за обща комисия."

След допълващ въпрос - това значи ли, че има мнозинство по тази идея, Корнелия Нинова каза: „Не става въпрос за мнозинства, а за опит да постигнем съгласие, да констатираме проблемите и да им търсим решенията”.

В този момент думата взе Йордан Цонев от ДПС: „Бих искал само да поясня в тази връзка, за да няма някакво недоразумение. Доколкото ние днес водим един предварителен разговор, без съгласието на нашите парламентарни групи, казахме, че пороците на Изборния кодекс са видими от цялото общество. Всяка парламентарна група изтъкна своето виждане от представителите, които участваха днес, и се обединихме около това, че има два механизма, по които може да се реши проблемът. Единият е през постоянната правна комисия, като се отвори въпросът с внасяне на съответни изменения на Изборния кодекс и оттам да почне дебатът. А другият механизъм е да съставим нарочна комисия. Такава имаше при съставянето на този Изборен кодекс. Можем да поправим ИК пак с такава нарочна комисия. И всъщност днес ние правим това предложение към колегите от ГЕРБ. Ще го направим и към нашите парламентарни  групи и тогава ще вземем решението. Това е само едно предложение.”

Цонев обясни, че има разногласия по много казуси, свързани с ИК.

„Не сме се обединявали около нищо, освен около това да тръгнем по решаването на въпросите", добави той. 

Веселин Марешки от „Воля” пък обясни, че първото, което те задали като въпрос, е дали искат изборите да са честни и прозрачни.

„Да, в края стана ясно, че ние все пак сме на един предварителен разговор, който след това трябва да си уточним по нашите парламентарни групи, но може да се каже, че се обединихме около това, че един от начините да се търси решение на тези проблеми е създаването на такава временна комисия. Ще проведем такива разговори и ако всички се обединим около това, на паритетен принцип ще създадем такава комисия и считам, че и проблемите, които бяха поставени от всички парламентарни групи и начините им на решение… може да бъде намерен консенсус за това, че избирателният кодекс да стане работещ и да гарантираме честност и прозрачност на изборите и всеки от вас да бъде отчетен – такава, каквато е волята на гласоподавателите”, обясни Марешки.

По-късно в кулоарите на парламента изявление направи председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова. От него стана ясно, че тяхната формация не подкрепя създаването на временна комисия. 

"Не смятам, че се налага да създаваме поредната анкетна комисия. Има достатъчно правомощия Правна комисия и ние сме заявили нашата готовност да обсъждаме промени в изборното законодателство, но това може да се случи, след като имаме официалните доклади от ЦИК за тези избори, за да може да се позовем на проблемите, които те са установили", посочи Дариткова. 

Според нея БСП и Корнелия Нинова действали прибързано.

ГЕРБ не се отзовали на поканата за дебат поради няколко причини. Едната е, че часът се променил в последния момент, а сега в парламента течала и процедура по приемане на бюджета за догодина. Според Дариткова, БСП не действала като сериозна политическа сила.

 

 




Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
5
Коментара
Флагман.БГ Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг 05/06/2026, Петък 19:00 0
5
Коментара по темата
5.
None
12.11.2019 16:42:38
0
2
Въведе ли се машинно гласуване и ГЕРБ бъдат лишени от това да фалшифицират изборните резултати, те ще изчезнат от политическата карта на Бг. Като НДСВ на симеон сакс" мафиотски!
4.
ГЕРб-берска мафия
12.11.2019 16:24:22
0
0
Явно и "сложиха пръстче" на дълбоко и на фесовете щом се обединиха с БСП
3.
oooo
12.11.2019 14:19:28
1
5
Оооо мишките от ГЕРБ бягат и се крият
2.
Така както сте убединени
12.11.2019 13:58:37
0
2
Дръпнете подкрепата за правителството (ДПС ИВОЛЯ) И Боко сяда на "кучана" чак сега когато и ДПС са "п®√ебани се сетихте да искате промяна сега първо хвърлете "ръкавицата" на ГЕП и тогава вкарайте нещата в час
1.
Депесар
12.11.2019 13:30:58
0
5
Изборите трябва да са прозрачни ние трябва да разберем кой точно за кого гласува и да предприемем мерки
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Най-лесно дефицит се оправя с високи налози, обясни той Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите 31-годишен мъж издъхна в ИСУЛ, а първата жертва е 27-годишен индиец, пътувал в автобус 119 Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе По оценки на разследващите стойността на пазарни цени на задържаната марихуана надхвърля 4,1 милиона евро  Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Председателят на БСП изрази солидарност на българските социалисти със страдащото население в карибската държава Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Критичното мислене е спасението, казват те С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) Сайтът се развива с темповете, наложени от агресивната и динамична среда - ъпдейти на Google, хакерски атаки, конкуренцията в медийния сегмент, в който се включиха и социалните платформи, разполагащи с огромен финансов и IT ресурс Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Т.нар. „Швейцарска система“ я лиши от медал ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан Напрежението в региона продължава да е критично Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг Най-голямата медия в Югоизточна България навърши 15 години от своето създаване
След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница Лидерите на ЕС единодушно определиха случилото се като пряка заплаха, произтичаща от продължаващите военни действия в близост до границите на блока Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Процедурата за свръхдефицит на ЕК е оценка за бюджетните „гимнастики“, изсмукването на бизнеса и съмнителните поръчки, обяви министър-председателят Кога ще свърши войната в Украйна Кога ще свърши войната в Украйна Добре познатият в бившата съветска република с геополитическите си прогнози мистик прогнозира още през есента прекратяване на бойните действия Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Статистикът, който е и сред най-известните международни анализатори, коментира, че ако Русия използва атомно оръжие срещу Украйна, няма никой да се намеси Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори