Свинското поскъпнало с 55%, българинът купува повече пилешко
Засега не се очаква цените да продължават да растат нагоре
Търсенето на пилешко месо се е увеличило, а цената на свинското е нараснала с близо 55% от началото на тази година. Това обясни Кирил Вътев, съсобственик на месопреработвателна компания и член на Асоциацията на месопреработвателите в България, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. "Очакванията са до края на годината да няма ръст на цените. Причината е, че капацитетът за замразяване на месото в Европа за износ към Китай е максимално уплътнен", увери той.
Според него България е много малка на фона на световния пазар на свинско месо и заради това не е фактор при ценообразуването. "У нас цените зависят от цените на европейския и световния пазар. Чумата в страната вече е овладяна“, каза Вътев.
Според него се очаква световното производство на месо да се свие като причините за това са проблемите в Китай. "Там са избити над 200 млн. прасета. Китай е най-големият производител и потребител в света. Азиатската страна потребява два пъти повече месо от всички други държави в света“, обясни той. "Ликвидираните 200 млн. прасета представляват около 30-35% от цялото производство на Китай.
Кризата там много трудно ще се преодолее, защото фермите имат много ниско ниво на биосигурност", допълни Вътев.
По думите му поради високото ниво на биосигурност в Европа в държави като Испания, Германия, Испания, Холандия и Дания няма африканска чума. Но според него има друг проблем. "В Китай се получи вакум и заради това страната започна да изкупува огромни количества от Европа. В момента износът на Европа към Китай е лимитиран от капацитета на съоръженията за замразяване на месо", разясни още той.
Доналд Тръмп: Спокойно, подписваме мира с Иран до няколко часа
Ново строителство срещу панелки: Големият сблъсък на имотния пазар у нас
С много емоции и зрелищни мачове приключи големият футболен уикенд в Приморско
Километрично задръстване по АМ "Тракия" в посока Пловдив заради продължаващите ремонти
Цените на Световното - 14,99 долара за 1 бира, вода - 5,99 долара, паркинг - 20 долара
Uber в Пхенян и BMW по улиците: Как Северна Корея се превърна в неочакван икономически хит
Илюзия за милиарди: Как Brexit сви британската икономика и загроби растежа
Куриозен инцидент в Пловдив: Шофьор забрави пистолета и отнесе колонка на метанстанция
Доналд Тръмп се скара на Израел заради атаката срещу Ливан
Скритата схема „Баба Алино“: Бойко Рашков осветли дубайска връзка, наркотрафик и разследване за милиони
Оръжия и списъци с проститутки: Какво откри МВР при зрелищната акция срещу „Калашниците“
МВР удари „Калашниците“ при зрелищна акция
