6 страни от ЕС искат "централен надзор" за справяне с прането на пари в блока
Нужен е нов надзорен орган, който да поеме тази задача от страните членки, гласи общо искане на шестте държави
Най-големите държави в Европейския съюз настояват за създаването на нов надзорен орган, който да поеме от страните членки задачата да следят за пране на пари във финансовите фирми. Това се случва след поредица от скандали в рамките на блока.
Изявление на Германия, Франция, Италия, Испания, Холандия и Латвия посочва, че 28-те държави членки на ЕС се нуждаят от “централен надзор”, за да се справят с потока от мръсни пари във финансовата система на блока, пише investor.bg
Всичко това се случва, след като европейски кредитори бяха затворени заради пране на пари в Латвия, Малта и Кипър, а най-големите банки в Прибалтика и Северна Европа бяха замесени в измамни трансакции на стойност милиарди евро - в случая руски мръсни пари през естонски клон на Danske Bank, в рамките на смятания за най-лошия скандал за пране на пари на континента.
Необходимостта от надзорен орган в ЕС се появи след многократните провали на националните регулатори в засичането и противодействието на прането на пари, гласи изявлението.
“Когато са застрашени големи финансови интереси, съществува риск националните надзорни органи да бъдат пряко или косвено повлияни от контролирани институции или групи с определени интереси”, допълва текстът.
Шестте страни твърдят, че надзорният орган може да бъде нов или с тази задача да се заеме някой от вече съществуващите, предава Ройтерс.
Призивът за промяна беше отправен само няколко месеца, след като блокът се съгласи да преразгледа мандата на Европейския банков орган (ЕБО) за предоставяне на нови правомощия на регулатора за справяне с прането на пари. Тази реформа, предложена от еврокомисаря по финансите Валдис Домбровскис, бивш премиер на Латвия, бързо беше определена като недостатъчна от редица експерти.
Сегашният призив представлява голяма промяна в позицията на Германия. Въпреки че Франция, Италия и Испания от месеци настояват за затягане на правилата срещу прането на пари, Берлин се противеше на по-амбициозните промени.
Сега шестте държави призовават и за нова регулация срещу прането на пари, само една година след последното преразглеждане на разпоредбите.
Москва и Киев си размениха по 200 военнопленници
Само 12 от над 7000 жалби за високи сметки за ток са уважени
По иранската телевизия: Аятолах призова за "проливане на кръв" от Тръмп и израелци
Министър Янкулов: Ограничението от 6 месеца за и.ф. главен прокурор не е в разрез с Конституцията
„Казино дьо Пари“ – храмът на мюзикхола
ГДБОП разби секс ОПГ, има 8 арестувани (СНИМКИ)
Сънната апнея – източник на неочаквани здравословни проблеми за мъжете
Анджелина Джоли не е имала романтична връзка след развода с Брад Пит
Кои зодии ги очаква нова страстна връзка през март
Баба Ванга предсказва Трета световна война и глобални сътресения през 2026 г.
Законови промени улесняват отказа от договори за финансови услуги без неустойки

ПП. А предлагащите се надяват те да заемат функции в новата бюрокрация.