Сърбия открива в събота своя участък от магистралата до България
С това приключва изграждането на Коридор 10 през Сърбия
Мисия Коридор 10 е завършена, заяви днес сръбският министър на строителството Зорана Михайлович, след като посети последния участък на източното разклонение на коридора, водещ до България, предаде Танюг.
Михайлович каза, че всичко е готово за утрешното тържествено откриване на източното разклонение на Коридор 10, на което, според агенция Танюг, ще присъстват българският премиер Бойко Борисов и сръбският президент Александър Вучич.
Министърът добави, че с тази автомагистрала от Белград до границата с България при Цариброд ще се стига за по-малко от 3 часа. Източното разклонение на Коридор 10 от Ниш до Цариброд е с обща дължина 86,9 километра. Участъкът, който се пуска за движение утре, е от Просек до Цървена река с обща дължина 22,5 километра, включващ 700-метровия тунел Банцарево.
С това приключва изграждането на Коридор 10 през Сърбия. На цялото източно разклонение на Коридор 10 от Ниш до Цариброд са построени 87 моста, 5 тунела, направени са 12,5 милиона кубически метра изкопи, 9,5 милиона кубически метра насипи и е положен около 780 хиляди тона асфалт, съобщи БТА. Общата стойност на строителството на източния клон на Коридор 10 се оценява на около 476 милиона евро.
Източното разклонение свързва Сърбия с България, но е важно и като транзитен коридор за движение от Централна Европа и Турция към Близкия изток. Премиерът Бойко Борисов ще участва утре, 9 ноември, в официалното откриване на новоизградения участък от автомагистралата от българската граница до град Ниш, Сърбия. Премиерът Борисов е поканен на събитието от президента на Сърбия Александър Вучич, уточняват от пресцентъра на парвителството. С пускането на новия участък приключва процесът по изграждането на автомагистралния път от Белград до българската граница, пише Investor.bg.
На територията на България Коридор 10 продължава чрез основната пътна артерия I-8, която включва изграждащите се участъци – от ГКПП „Калотина“ до Драгоман (14,5 км) и от Драгоман до Сливница (16,98 км). Предвижда се строителните дейности да завършат в края на 2021 г. Общоевропейският транспортен Коридор 10 осигурява пътна, железопътна и дигитална свързаност между България и Сърбия.
Откриването на сръбския автомагистрален участък ще се проведе на входа на тунел Банцарево, който се намира близо до Ниш. На церемонията премиерът Бойко Борисов ще бъде придружаван от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков.
"С колко да караме в лявата лента" разпали спор във фейсбук
Антидрон чадър над Драгалевци? Експерт посочи защо мощният GPS заглушител е бил включен
Купувачите вече не искат жилище на шпакловка: Ремонтът добавя до 500 евро на квадрат
Жегата свива Седемте рилски езера, потоци към Джерман вече са пресъхнали
На Петрова нива отбелязват 123 г. от Илинденско-Преображенското въстание
Хари се връща във Великобритания, но най-трудната среща остава тази с Уилям
Двама в ареста за пожара край Медвен, деца подпалили нов огън в Градец
Уби новородения си син и скри тялото му в гардероб, година по-късно призна всичко
Киев: Русия разположи 8500 севернокорейски военни в Курск, 400 от тях управляват дронове
Уикендът по морето започва с идеално време за плаж, в неделя става още по-топло
Дневен хороскоп: Луната и Юпитер носят късмет на две зодии, но Венера поставя любовта на изпитание
GPS заглушител в София: ДАНС, Келари, Таки и Ами - какво знаем до този момент
