×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пет жертви на пътя за последните 24 часа, 33 души са пострадали
  • Доналд Тръмп: Не се уплаших при стрелбата, живеем в луд свят
  • 840 000 умират годишно заради стрес в работата
  • Северна Корея отново затвърди съюза с Русия: Ким Чен-ун обеща "безусловна" подкрепа за Путин
  • По-скъп курорт до 30 на сто
  • Честваме паметта на свещеномъченик Симеон, сродник на Иисус Христос
  • Блокираните преговори между САЩ и Иран са причината за поскъпване на петрола
  • САЩ поразиха плавателен съд, превозвал наркотици, трима загинаха (ВИДЕО)
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кости от зубър, камила и турук са открити при разкопките на крепостта Русокастро


Кости от зубър, камила и турук са открити при разкопките на крепостта Русокастро
Особено важни са намерените останки от камила, вероятно едногърба
08 Ноември 2019, Петък, 11:40 ч.

Досега от периода на средните векове от България са известни подобни останки единствено от крепостта Туида при дн. град Сливен

Камили са се разхождали между стените на крепостта Русокастро през Средновековието. Това става ясно от изготвения доклад за животинските кости, открити при разкопките през 2019 г. Автор на изследването е бургаският зоолог д-р Георги Рибаров.

Освен костите от тур, или диво говедо, които бяха открити през 2017 г., през това лято са намерени и останки от европейски зубър, известен още като европейски бизон. Той достига тегло до над 1 тон и дължина над 3 м.

Особено важни са намерените останки от камила, вероятно едногърба. Досега от периода на средните векове от България са известни подобни останки единствено от крепостта Туида при дн. град Сливен. От римския и късноантичния период са откривани кости от камили само в Кабиле, при дн. Ямбол, и Никополис ад Иструм, до дн. Велико Търново. Според д-р Рибаров откритата камилска кост в Русокастро показва значението на средновековния град като търговско средище, понеже през средните векове камили са се използвали единствено за керванна търговия и по-рядко – при пътуващите циркове.

От дивите бозайници са открити благороден елен, елен-лопатар, чакал, лисица, дива коза, вълк, дива свиня, див заек. Важни са останките от дивата коза – вид, който обитава високите части на планините и е особено труден за ловуване.

От дивите птици са открити кости от колхидски фазан, яребица, кеклик, голяма дропла, сив жерав, лебед, черноврат гмурец, патица лопатарка ,скален гълъб, голяма бяла чапла, обикновен мишелов. Костите от ястреб-мишелов вероятно трябва да се свържат с отглеждането им като животни, с които благородниците са ловували.

Домашните бозайници са представени с домашна свиня, овца, коза, кон, магаре, катър, муле, куче, котка, говедо, бивол. Най-много са костите от домашно прасе, следват тези от овца и от коза. Домашните птици са представени от кокошка, патица, гъска. Доминират, и то чувствително, костите от кокошки.

Особен интерес представляват останките от водните обитатели. Сред морските видове са есетра и паламуд, като последния е достигал до 2.5-3 кг. Освен тях, са открити и черупки от паури, зелен морски рак и четири вида морски миди.

От сладководните обитатели са документирани каракуда, шаран, сом, бяла риба, сладководна мида. Открити са и останки от два вида сухоземни костенурки, които са консумирани изпечени заедно с черупките.

Анализът на резултатите от проучването допринася особено много за възстановяването на природната среда, в която са живели средновековните хора. Прави силно впечатление, че през 2019 г. 32.2% от откритите кости са на диви животни – тоест, една трета от месната диета на обитателите на замъка е от дивеч.

Разкопките на крепостта Русокастро се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас и са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България.

 


В категории: Камено


1
Коментара
Флагман.БГ Несебърски лекоатлети отново са с медали Несебърски лекоатлети отново са с медали 27/04/2026, Понеделник 14:28 0
Светлозария КИДЕРОВА От днес започна издаването на ново поколение лични документи От днес започна издаването на ново поколение лични документи 27/04/2026, Понеделник 13:40 0
1
Коментара по темата
1.
A sega
08.11.2019 14:39:42
0
3
samo cigani i prostitutki
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
По-високи цени на пластмасовите продукти заради кризата в Ормузкия пролив По-високи цени на пластмасовите продукти заради кризата в Ормузкия пролив Конфликтът доведе до покачване на цената на петрола, което директно повлиява цените на пластмасата Ученици в с.Оризаре проведоха спортен празник, посветен на здравословното хранене Ученици в с.Оризаре проведоха спортен празник, посветен на здравословното хранене Второкласниците ОУ „Георги Стойков Раковски“ се включиха в щафетни игри и кулинарни предизвикателства, подкрепени от екип на ПГТ „Иван Вазов“, Слънчев бряг Жельо Вардунски, проф. дин Овчаров и директорът на РИМ-Бургас Милен Николов откриват експозицията „Червената крепост“  Жельо Вардунски, проф. дин Овчаров и директорът на РИМ-Бургас Милен Николов откриват експозицията „Червената крепост“  Официалното откриване ще е от 16:00 часа на 6 май празника на Камено и село Русокастро  Сигнал до Флагман: Заведение в Бургас начислява такса „сервиз“ без предупреждение. Това нормално ли е? Сигнал до Флагман: Заведение в Бургас начислява такса „сервиз“ без предупреждение. Това нормално ли е? Това е обичайна практика в много заведения по света, особено в Европа Бонсай курс за младежи ще се проведе в Бурга за първи път по врема „Флора“ 2026 Бонсай курс за младежи ще се проведе в Бурга за първи път по врема „Флора“ 2026 Събитието ще предложи възможност за запознаване с философията и техниките на изкуство за отглеждане на миниатюрни копия на дървета в плитки съдове 17 години в будна нощ: Историята на Калояна и дъщеря ѝ Натали 17 години в будна нощ: Историята на Калояна и дъщеря ѝ Натали Момичето страда от рядък синдром, засегнал едва 3500 души в целия свят ПП-ДБ си харесаха Андрей Гюров за кандидат-президент, търсят му достойна жена, може и мъж ПП-ДБ си харесаха Андрей Гюров за кандидат-президент, търсят му достойна жена, може и мъж Вариант за дамско присъствие в двойката е Надежда Михайлова, Надежда Йорданова и Владислава Цариградска, а за мъж - Стефан Тафров или Емил Дечев Несебърски лекоатлети отново са с медали Несебърски лекоатлети отново са с медали Клубът „Несебър 1971” се увенча с призови места в участието си в Четвъртия лекоатлетически турнир „Берое”, проведен в Стара Загора Дара се завръща за пети път като треньор в „Гласът на България“ Дара се завръща за пети път като треньор в „Гласът на България“ Певицата вече има двама победители под менторството си МВР с признание към граничаря Ивелин Арабаджиев, измъкнал десетки украинци от автобуса-ковчег на ГКПП Малко Търново МВР с признание към граничаря Ивелин Арабаджиев, измъкнал десетки украинци от автобуса-ковчег на ГКПП Малко Търново 35-годишният младши експерт Ивелин Арабаджиев работи от 12 години в ГПУ-Малко Търново
След силен вятър един човек загина, а трима са ранени  След силен вятър един човек загина, а трима са ранени  Бурният вятър в Румъния доведе до инциденти, щети в 72 населени места и прекъсвания в електрическото захранване Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! Лавров за Зеленски: Мопс срещу слон! В тази класическа история малко куче лае силно по по-голямо животно, за да привлече вниманието му Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Иран иска отлагане на преговорите за ядрената програма, ако САЩ са съгласни - отварят Ормузкия проток Предложението е било отправено чрез посредниците от Пакистан САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха САЩ удари лодка заподозряна за наркотрафик в Тихия океан, трима души загинаха Южното командване твърди, че съдът е бил свързан с нелегална търговия, но доказателства не са представени публично Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Непалска драма в България: Млад работник издъхна за дни от скоротечен рак Съпругата и детето му останаха на хиляди километри – шенгенските визи не дойдоха навреме Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Стрелба във Вашингтон: Доналд Тръмп и Мелания бяха евакуирани Заподозреният, когото Тръмп описа като „болен човек“, е арестуван Тръмп отмени мирните преговори с Иран Тръмп отмени мирните преговори с Иран В пакистанската столица днес трябваше да пристигнат емисарите Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, за да разговарят представители на Иран Почина общински съветник от БСП Почина общински съветник от БСП Поклонението ще се състои на 25.04.2026 г. от 14:00 часа в обредния дом в гробищен парк "Чаира" Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея Политолог: Най-фаталното е когато имаш толкова много власт, да преядеш с нея "Покачването на цените и реформите в съдебната власт са първите две предизвикателства, с които ще се срещне управлението. Бюджетът е нещо повече от просто справяне с цените", каза доц. Буруджиева Как България ще съсипе пчеларството си Как България ще съсипе пчеларството си Основните причини за кризата са дъмпинговият внос на мед от трети страни, включително Китай и държави от Латинска Америка, както и ниските изкупни цени
Вежди Рашидов за ГЕРБ Вежди Рашидов за ГЕРБ Нова звезда, някаква девойка, командва и кадрува в ГЕРБ Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят:
- Много мъже ми пишат. Ставам все по-популярна.
- Ооо, това не е нищо! На мен ми пишат и жените им.
Виц на деня Виц на деня - От колко време си женен?
- Ами от 45 години.
- Еха, а кога беше най-щастливия момент в живота ти?
- Преди 46 години.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Баба проповядваше милост и любов към ближния си и винаги се караше с всички.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори