Кампания за донорство: 1151 българи чакат своя шанс за живот
Разпространяват 50 хил. донорски карти
50 хиляди донорски карти ще бъдат разпространени в рамките на започващата национална информационна кампания за донорството и трансплантациите. Донорството е онзи хуманен акт, който по своята същност няма аналог, а трансплантациите са уникално постижение на медицината, каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред журналисти.
За трансплантация на някакъв орган към юни 2019 година чакат 1151 българи, като над 1000 са за бъбречна трансплантация. От началото на годината са направени 32 трансплантации от трупен донор и 12 - от жив донор, съобщи министърът, цитиран от БТА.
Картите ще се разпространяват чрез Българския Червен кръст и регионалните здравни инспекции. Те не са задължителни и нямат юридическа стойност. Изразената в тях воля би била ориентир само за близките на приносителя на картата. Въпреки това при настъпване на мозъчна смърт даването на съгласие от страна на близките остава задължително изискване. В брошура, прикрепена към картата, е описано подробно какво е донорство, мозъчна смърт, законови изисквания и др. В рамките на информационната кампания искаме хората да се замислят за ролята на донорството, искаме посланията ни да достигнат до семействата, училищата и университетите, каза още Ананиев. Инициативата ще продължи до 5 декември, когато ще се направи отчет на кампанията.
Защо някои хора виждат "светлина в края на тунела", когато умират
Унгария ще съди ЕС заради руския газ
Голямо разочарование за Мъри Стоилов в Турция
УЕФА зарадва футболна България! Ще сме домакини на голям форум
Български шофьор реши да кара по тротоара
Екшън с морски дрон в Румъния
Знаете ли, че във Формула 1 влиза нов отбор? Пилотите му са познати лица, екипът се цели високо
Мистериозно устройство на пътя върши двойна работа
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши се срещна с Георги Георгиев
Шофьорите, пътуващи към Гърция могат да използват алтернативни трасета през пункт "Илинден"
Натали от "Ергенът": Събуди се, народе
