Британските партии тръгват към избори с радикални икономически обещания
Опозиционната Лейбъристка партия настоява за национализация на компании, която би струвала 260 млрд. долара
Британските политически партии започват своята трета предизборна кампания в рамките на пет години, обещавайки най-радикалните промени в икономиката на Великобритания от десетилетия, пише Bloomberg.
Управляващата Консервативна партия на премиера Борис Джонсън иска да изпълни споразумението за Brexit с ЕС, за което твърди, че ще създаде за Великобритания златна ера на свободна търговия и саморегулация. Икономистите обаче посочват, че документът би могъл в дългосрочен план да смали британската икономика със значителните 3.5%. Разликата е в сравнение с очакваното представяне на икономиката на Острова при оставане в ЕС - един възможен резултат, ако се реализира желанието на опозиционната Лейбъристка партия да се проведе втори референдум за Brexit.
От друга страна лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин е привърженик на идеята за продължителна програма за национализация на предприятия. За една такава програма Конфедерацията на британската индустрия предупреждава, че би струвала почти 200 млрд. паунда (259 млрд. долара), предава economic.bg.
Предизборната кампания в Обединеното кралство започва на фона на един от най-лошите икономически резултати от години насам. Заради неяснотата около Brexit темпото на разширяване на икономиката се забави - темпото на нарастване от над 2% преди референдума за Brexit бе заменено с ръст от 1.9% през 2016 и 2017 г., 1.4% през 2018 г., а за тази година прогнозите са, че икономическият ръст ще е в размер на 1.2%. През второто тримесечие на 2019 г. британската икономика отчете свиване за пръв път от 2012 г. насам, като това отчасти се дължеже на факта, че компаниите намалиха продуктивността си и започнаха да разчитат на запасите от стока, които бяха натрупали преди първоначалната дата за Brexit - 29 март.
Нов удар по руските енергийни интереси: САЩ ограничиха достъпа до петрола на Венецуела
Пострадалите при намушкване в "Подуяне" са с опасност за живота
Над 800 000 души с пенсия под 630 лв.
Любов, приятели и казино: социалният Водолей в игралната зала
Експерт: Будизмът не проповядва насилие и самоубийство
Бивша резиденция на Тато стана 5-звезден хотел
Ивайло Калушев бил шаман, контактувал и с извънземни
Йотова: Разчитам Гюров да представи състав на кабинет без политически натиск
Камата удари 60 със стил: Приказна гора, златна торта и звезден спектакъл
На 12 февруари числото 12 носи мощна защита: Близнаци, Рак, Везни и Козирог под специален духовен щит
Защо тази монета от 2 евро се продава за 5 хил. евро
Поскъпване след влизането в еврозоната: Млечни продукти и зеленчуци с ръст до 15%, тиквички гонят 10 лв.

Може би доброто представяне на острова се дължи на брекзит???