×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът назначи Елеонора Димитрова за посланик на България в Бразилия
  • Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия, реши ВАС
  • Един милион и осем хиляди туристи са посетили Варна от началото на годината до 10 октомври
  • Въздушна спешна помощ ще има база край Търговище
  • Литва затвори границата си с Беларус
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как да разберем имаме ли "шпионин" в телефона и защо не трябва да го даваме на непознат


Как да разберем имаме ли "шпионин" в телефона и защо не трябва да го даваме на непознат
Трябва много да внимаваме откъде сваляме приложения. Но за съжаление, дори да ги свалим от официлни места като Гугъл маркет, пак може да станем жертва на атака, предипреждават специалисти
29 Октомври 2019, Вторник, 13:20 ч.
Автор: Флагман.Бг

Хакери ни атакуват с есемеси от познат номер, не се хващайте на въдицата им, предупреждава експерт по киберсигурност

Как да разберем имаме ли вирус в мобилния телефон, който позволява цялата ни информация да бъде контролирана от хакер? Както е известно, заразяването лесно може да стане чрез свалянето на мобилни приложения. Дори да го правим от проверени места като Гугъл маркет, например, пак има риск да да се натъкнем на злонамерени програми. За това предупреждава експертът по киберсигурност Любомир Тулев.

„Макар че Гугъл следва много сериозни политики, за да не допуска измами, само през миналата година бяха изтрити 18 фалшиви апликации от техния магазин. Половина бяха представени като антивирусни програми. Но всъщност бяха вируси. Инсталирайки на телефона си такова приложение, ти сам даваш възможност на хакера да контролира телефона ти, да подслушва разговорите, да чете есемесите ти”, обяснява Тулев.

По думите му, сред фрапиращите случаи е бил този с апликацията Update the WhatsApp Messenger, която е имала над милион сваляния. От Гугъл са доказали, че тя няма нищо общо с WhatsApp, а измамно е дублирала облика на комуникационното приложение, което има над милиард потребители. В момента, в който инсталираш Update the WhatsApp Мessenger на телефона си, то иска въвеждането на твоя телефонен номер и паролата за WhatsApp и така хакерът започва да контролира цялата ти комуникация.

„Трябва много да внимаваме откъде сваляме приложения. Но за съжаление, дори да ги свалим от официлни места като Гугъл маркет, пак може да станем жертва на атака”, казва Тулев, пред Трафикнюз.

Има опити да се фалшифицират и най-популярните у нас приложения Messenger и Viber. Ако потребителите получат предложение да ги свалят от сайт, който не е на Гугъл, трябва да имат предвид, че става дума за измама. Друго предупреждение на специалиста по киберсигурност е да не давате физически телефона си на непознати, дори и за малко.

Защото точно една минута е нужна за инсталирането на Spyware - малка програма, която дава възможност да се контролира телефона ви от разстояние – да се подслушват разговори, да се четат есемеси, да се локализира местоположение, дори да се включват камерата и микрофонът без изобщо да разберете. Единствената индикация, че имате подобно вирусче, е, че батерията на телефона започва да пада много бързо – ако до вчера е издържала 12 часа, а днес още след 4-5 часа е на червено и това се повтаря всеки ден – може да е знак, че „шпионинът” е в GSM-а ви.

Друга индикация е завишеният интернет трафик. В настройките на всеки телефон може да се провери колко е генерираният трафик през мобилната и wi- fi мрежата, като за всяко приложение има конкретни цифри. Ако видим приложение, което не познаваме, но пък то прави голям трафик, това може да е индикация за Spyware.

Обикновено тези приложения наподобяват системната иконка на андроид, казва още Тулев. Той предупреждава и за друга хакерска атака, която върви в момента – подобно на „фишинга” с изпращането на фалшиви имейли, които ни приканват да кликнем „тук”, за да ни препратят към контролирания от хакер сайт, но с есемеси с подобно съдържание. Нарича се SMiShing /SMS фишинг/. Съдържанието може да бъде нещо подобно: „потвърждаваме, че сте се регистрирали за нашата услуга. Ще ви бъде таксувана по 2 долара на ден, освен ако не анулирате поръчката си”.

Много потребители, притеснени, че може да им удържат някакви суми, кликват на посочения в съобщението уебсайт. След това може да бъдат поканени да изтеглят програма, която всъщност е троянски кон и ще превърне компютъра им в зомби. Не е проблем есемесът да бъде изпратен от номер, който познавате, дори от вашия собствен. Тази техника се нарича Spoofing – тя дава възможност на хакера да изпраща смс-и от номера на телефони не само на ваши близки, но и на различни институции, които целят да заблудят хората и да ги принудят да направят следващите стъпки към мрежата на хакера, предупреждава още Любомир Тулев.


В категории: Животът


Коментари
Издирват 15-годишно момиче
Издирват 15-годишно момиче 30/10/2025, Четвъртък 19:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева  В схемата за пари е замесен и баща му “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас Заслужено отличие, коментира кметът Димитър Николов Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Логистичен хъб или живо международно летище? Накъде вървим?  Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club превръща последната нощ на 2025-а в експлозия от музика, стил и еуфория – с DJ Mascota, MC Mikey и DJ Pokera зад пулта Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас На борда имало двама украинци „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Общо 104 млади учители и техните ментори получиха благодарности и признание за своя успешен старт в кариерата Германец с нелепа кражба във Варненско Германец с нелепа кражба във Варненско Открадна саксия с цвете Vivacom представи напредъка си в устойчивото развитие за 2024 г. с фокус върху зелената енергия и иновациите Vivacom представи напредъка си в устойчивото развитие за 2024 г. с фокус върху зелената енергия и иновациите Vivacom поставя нов стандарт за отговорен бизнес в България – с 5.5G технологии, зелена енергия и 100% рециклиране на оперативните отпадъци през 2024 г.
Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно Здравна криза налегна цяла Европа Здравна криза налегна цяла Европа Системната липса на инсулин е само част от критичните проблеми Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 От Вашингтон считат, че Китай настига тях и Русия във въоръжаването Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Не е говорено за Тайван. Китай ще започне отново да купува американска соя и ще направи компромис за редкоземни елементи, Вашингтон обмисля да намали мита Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Крайнодесните на Герт Вилдерс получиха шамар във вота 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство Намерено е тялото на едно дете Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Обвинението към тях е заради вандализиране на Мемориала на Холокоста във френската столица Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Не е ясно дали има жертви Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Съдържанието се генерира от изкуствен интелект и генеративния AI асистент Grok
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Дали са български вълци, дали са турски, няма да са хора с докторантура по ядрена физика
Виц на деня Виц на деня - Омъжи се за мен! Откакто те познавам, не мога да спя!
- Простак такъв! Искаш да се ожениш за мен само за да се наспиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Операцията мина успешно. Днес си на лекарства и системи. За вечерта ще пратя сестрата.
- Докторе, може ли да не е тази вечер, че още ме боли.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес шефът толкова дълго вика по мен, че накрая неволно казах: "Да, скъпа!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори