Решено: Отлагат Брекзит до 31 януари 2020 година
Обединеното кралство може да напусне и преди крайния срок
ЕС одобри удължаването на брекзит до 31 януари 2020 г., съобщи неговият председател Доналд Туск. Той допълни, че блокът ще позволи така наречената „гъвкавост“ - което означава, че Обединеното кралство може да напусне преди крайния срок, ако сделката бъде одобрена от парламента, пише Би Би Си.
Еманюел Макрон позволи миналата седмица на блока да постигне решение за отлагане, предаде Ройтерс. В Лондон пък се подготвят да гласуват предложенията на Борис Джонсън за предсрочни общи избори на 12 декември. В неделя правителството на Джонсън засили натиска над британските депутати да подкрепят предсрочни избори в края на годината.
Източник от британското правителство коментира, че ще разгледат варианти, включително и тези, които са предложени от опозиционни партии, след като Шотландската национална партия и Либералните демократи обявиха, че искат нови избори на 9 декември. "Надяваме се да мине гладко", коментира представител на ЕС.
Изглежда, че предложенията на Шотландската национална партия и Либералните демократи през уикенда успокоиха французите, че предстоят избори, добави представителят. В неделя дипломати от ЕС заявиха пред медията, че третото отлагане на Брекзит ще дойде с по-ранна дата за напускане, ако парламентът на Великобритания ратифицира сделката.
Планът предвижда Брекзит на 1 декември или 1 януари, ако сделката бъде ратифицирана през ноември или декември, според дипломати в Брюксел. Ако всички посланици постигнат съгласие, националните столици ще имат право на възражение по-малко от 24 часа, дори и няколко часа. Ако няма възражения, ще се вземе окончателно решение.
Историческа визита: Доналд Тръмп каца в Анкара, с Ердоган рестартират преговорите за изтребителите F-35
Невиждан прецедент на 4-ти юли: Отмениха парада във Вашингтон заради убийствен ад от 45 градуса!
Паника в Стара Загора! Огромен жълт питон изпълзя на детска площадка
Отказва ли се от футбола Лука Модрич
Мачкай, Гришо: Ето кога може да гледате днешната му среща на Уимбълдън - програмата започна шокиращо
Все още без следа от второто издирвано дете в Струма
Тъмната страна на зодия Близнаци: Какво се случва, когато се ядосат
Идва невиждана жега: Температурите скачат до бруталните 43 градуса
Цолов изпревари най-големия си съперник в последната обиколка, за да звучи "Мила Родино" - какво каза след финала
Бургаска воля - талант от града втори на Балканите след драма
Володимир Зеленски поздрави САЩ
Никола Цолов с шедьовър във Формула 2 - води за титлата
