Ключова стъпка за строежа на магистрала „Черно море“ – АПИ поръчва проект за 14,4 млн. лв.
Той трябва да бъде изготвен за една година
Управляващите направиха следваща стъпка към мечтаната в Източна България автомагистрала „Черно море“.
На сайта си Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) миналата седмица е обявила обществена поръчка, свързана с аутобана между Бургас и Варна. Тя е за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и ПУП-Парцеларен план на АМ „Черно море““.
Кандидатите могат да подават оферти до 28 ноември. Стойността на поръчката е 14,4 млн. лв., без да се включва ДДС.
Изпълнителят ще бъде избран на принципа „икономически най-изгодната оферта“ въз основа на критерий „най-ниска цена“.
Проектът трябва да бъде изготвен в рамките на 365 дни, т.е. една календарна година, става ясно от обявлението на поръчката.
Една от посочените цели е да се изработи оптимално от технически и икономически аспект трасе за АМ „Черно море“.
Аутобанът следва да започне от АМ „Хемус“ - около село Слънчево, и да продължи с пресичане на Варненско-Белославското езеро, обход на град Варна и връзка около с. Приселци със съществуващото трасе на магистралата. Оттам той трябва да стигне до АМ "Тракия" с връзка около с. Ветрен (Бургаска област), според обявлението за разширения идеен проект.
Сред целите на поръчката са още осигуряване на подробен устройствен план – парцеларен план за АМ „Черно море“, свързване на основните пътни направления в Северна и Южна България, подобряване на международния транзитен трафик и туристическия поток към курортните комплекси по цялата Черноморска ивица.
„Проектната документация трябва да осигурява всички необходими, съобразно спецификата на обекта, части и да бъде изработена в обем и съдържание, достатъчни за провеждане на процедура за възлагане на строителство и теренно осигуряване на строителството“, се посочва още в обявлението на АПИ.
От алгоритми до емоционална интелигентност: Job Lab на Vivacom провокира математическите умове в Благоевград
Инвеститорите влагат парите си в луксозни имоти и жилища с историческа стойност
Рекламни тениски — мобилните билбордове, които работят 24/7
Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж
"Непознатите българи" ще бъдат малко по познати в Бургас
Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа"
Кметът на Айтос кани на "Славееви нощи 2026" всички ценители на българския фолклор
Български триумф в Милано: Елена Манолкова със световна награда за съвременно изкуство!
Монодрамата „Даскал“ с Валентин Танев гостува в Бургас на 2 юни
Fun and Sun Weekend на децата превръщат Бургас в цветна сцена от 29 май до 1 юни
Кран изпусна купола на църквата „Св. Николай Мирликийски“ в село Голема Раковица, строена преди 169 години
Засаждат нови дръвчета по ул. „Асен Златаров“ в Бургас

Дано, ама надали!
Магистрала Черно море трябва да ни свърже с трафика на един огромен конгломерат, какъвто е Истанбул с Констанца, и Одеса, и оттам още на север-северозапад, а не просто Бургас-Варна. Всичко останало е кражба на публични средства, които вместо да носят приходи, ще стоварват на гражданите загуби, и непосилни данъци за издръжка на някакви си "скоростни отсечки" на които ще броим смъртните случаи през сезона.
Геоложките проучвания са правени преди доста години, а геоложки промени няма!
АПИ разполага с тях, и не виждам защо трябва да се прави нов ПУП? Трасето за магистралата си е същото, като заложеното още от време оно! А, ако някой е позволил нещо да се строи върху него, то трябва да му се търси съдебна отговорност.
Лъчко!! Квартал Ветрен, село беше преди 10 години
Що не го направите вие за по малко пари. Това да проектираш 120 км магистрала през Стара планина да не е да сглобяваш Лего. По добре помисли преди да пишеш глупости.