Вълчо Чолаков глоби ДПС и Карадайъ за агитация на турски език в Сунгурларе
Представители на ГЕРБ приложили видеозапис като доказателство
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ е глобен с 200 лв. за агитация на турски език в Сунгурларе.
Санкцията идва след сигнал, подаден от представители на партия ГЕРБ.
На 12 октомври Общинската избирателна комисия (ОИК) в Сунгурларе е установила нарушение на забраната за водене на предизборна кампания на език, различен от българския. То е извършено от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, но и от кандидата за общински съветник от същата партия Илиян Маринов.
След жалба Централната избирателна комисия на 16 октомври пък е отменила решението на ОИК и е върнала преписката в Сунгурларе за ново произнасяне. Причината е, че липсват мотиви на членовете на Общинската избирателна комисия, свързани с решението, установяващо нарушението и изискващо областният управител да наложи съответно наказание.
На 18 октомври ОИК-Сунгурларе отново се е събрала по случая и пак е решила, че Мустафа Карадайъ и Илия Маринов трябва да бъдат наказани. От публикуваното решение става ясно, че като доказателство от ГЕРБ са приложили видеозапис.
„От приложеното към жалбата доказателство, се установи, че двама от участващите агитатори – г-н Илиян Костов Маринов и г-н Мустафа Сали Карадайъ през цялото време на видеозаписа на предизборната агитация говорят високо и ясно на турски език, което е нарушение на императивната норма на чл.181, ал.2 от ИК.
От видяното по недвусмислен начин се установява, че видеоматериалът отразява предизборна агитация от кандидат за Общински съветник от листата на ПП”ДПС” и председателя на ПП”ДПС”.
Това нарушение е наказуемо по административен път, който е очертан в текстовете на чл.495 от ИК“, посочват от ОИК-Сунгурларе.
Пред „Флагман“ областният управител на Бургас Вълчо Чолаков съобщи, че е издал две наказателни постановления. Едното е срещу партията ДПС, а другото – срещу нейния председател Мустафа Карадайъ.
И двете санкции са на минималната възможна стойност – по 200 лв. От ДПС са внесли жалби срещу тях в съда.
Наркоофанзива по Южното Черноморие: Петима с дрога задържани от Синеморец до Слънчев бряг
Петър Янков: Сушата по Дунав е сравнима с 1947 г.
Пациентска организация алармира: Болници изискват кръводаряване като условие за лечение
Почина дългогодишен оператор на БНТ
Акула ли е? Огромна риба влезе сред плувците на гръцки плаж и предизвика паника
Васил Терзиев шокирал EBU и БНТ: Поискал хонорар от 1,5 млн. евро за екипа си за Евровизия
Хаос по летищата в Европа: Новата биометрична система удвои опашките, чакането стига до 5 часа
Кантарджиев с тревожен сигнал: Морбили вече е в 11 области, проверяват и съмнителен ваксинационен статус
22-годишен с "Ауди" помете "Мазда" на пътя Созопол - Бургас, двама са ранени
Заловиха двама ало измамници: Прибрали 7250 евро от пенсионери в Порой и Трояново
Нов закон променя детското правосъдие: Ранна намеса и индивидуален подход към всяко дете
Проф. Рачев: От неделя започва разхлаждането, очакват се валежи и по-свеж въздух

Редно е всички български политици да знаят български.