Финансова подкрепа за работниците, засегнати от Брекзит без сделка
Законодателството беше прието с 516 гласа "за" срещу 23 гласа "против" и 17 "въздържал се"
Евродепутатите приеха промени в Европейският фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ), така че да включва подкрепа за работници, засегнати от оттегляне на Обединеното кралство от ЕС без сделка.
Европейският фонд за приспособяване към глобализацията финансира активни политики в областта на труда като преквалификацията на отделни работници, съвети за професионалното развитие, обучения, надбавки за преместване или за започване на бизнес. Към момента правителствата на ЕС могат да кандидатстват за средства по линия на ЕФПГ за работници и самостоятелно заети лица, които са загубили работата си в резултат на глобализация или икономическа криза.
Промените, одобрени днес от Европейския парламент, уточняват, че в обхвата на ЕФПГ трябва да попадат също и работници и самостоятелно заети лица, които са били съкратени или са престанали да упражняват своята дейност в резултат на значителни отражения върху бизнес модели, растежа и заетостта, причинени от оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС без споразумение.
Законодателството беше прието с 516 гласа „за“ срещу 23 гласа „против“ и 17 „въздържал се“
Промените в регламента ще влязат в сила в деня, след който Договорите спрат да се прилагат за Обединеното кралство, в случай че няма споразумение за оттегляне. Настоящият регламент, обаче, не се прилага ако се сключи споразумение преди датата на оттегляне на Обединеното кралство.
Бързи факти
Държавите членки и Европейският парламент трябва да одобрят всички заявления за помощи по ЕФПГ. След като те бъдат одобрени, ЕС покрива 60%, а държавите от ЕС останалите 40%. От 2007 г. насам, 70 000 работници са получили финансова помощ по линия на ЕФПГ.
Нова версия за ужаса край Ахелой: младежите сами скочили в морето
Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела
Епохата „Румен Христов“ в СДС приключи: Сините сменят лидера си
Робърт де Ниро много влюбен на 82
Грандиозен скандал в Бургас: Футболен мач се превърна в бойно поле (ВИДЕО 18+)
Министър Илин Димитров даде начало на Съвета за реформи в туризма
Ученик улови 158 от опасните риби балон
Настоящата гореща вълна е само "репетиция"
Завършва един от ремонтите на "Тракия"
Почина легендата на руския спорт Артур Дмитриев
Къща на зловещ убиец се продава на промоция
Промени в движението по "Тракия" заради жегите
