България потъна в скръб! Почина известен художник
Режисьорът и аниматор издъхна на 74 години
Почина Слав Бакалов режисьор, художник, скулптор, аниматор, сценарист и писател. Това съобщиха от Съюза на българските филмови дейци (СБФД).
Отличен с многобройни награди, най-престижната от които е "Златна палма" от Кан, за филма "Женитба", той създаде забележителни творби, белязани от индивидуален артистичен стил и оригиналност, припомнят от СБФД.
В историята на българската анимация Слав Бакалов ще остане като ненадминат майстор, чието ярко дарование вдъхновяваше поколения млади творци и завладяваше въображението и сърцата на публиката.
Роден е на 6 юли 1945 г. в София. Завършва Софийската художествена гимназия (1964) и специалността "Живопис на анимационни филми" в Националния институт по кинематография в Москва (1974). Ръководи основаната от него студия "Каданс" за анимационни филми към киноцентъра "Бояна" от 1988 г. до 1990 г., където създава над 55 ленти.
Поклонението е на 19 октомври 2019 г. от 14 ч., в църквата "Възнесение Господне", на бул. "Ситняково", срещу румънското посолство в София.

Професии според зодията
Идват изпепеляващи жеги
Феновете скърбят! Почина знаково лице на култовия сериал "Приятели"
Мирът се пропука: Израел нанесе нови удари в Ливан
Перфектна домашна пилешка супа по бабина рецепта
Професии според зодията
20/06/2026, Събота 11:40
3
Защо са тъжни пенсионерите
Влак падна от мост в Германия
Домашни пържени картофи: Рецепта и тайни трикове
Исторически червен картон: Правилото "Винисиус" влезе в сила на Световното
Прогноза за времето: Жегата настъпва
Първа копка на Sky Five в Бургас – пет 24-етажни сгради променят облика на града (СНИМКИ)
Тръмп отвърна на критиците за Иран: Те са свършени, това е безусловна капитулация!
