×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Повече линейки и медицински екипи по Черноморието през август
  • Бразилия отказа визи на служители на администрацията на Тръмп заради опасения от намеса в президентския вот
  • Никола Цолов завърши седми в Гран при на Унгария, но остава на върха във Формула 2
  • Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Галъп": 70% от нашенците затварят буркани, 66 пият домашнярка


"Галъп": 70% от нашенците затварят буркани, 66 пият домашнярка
Над 60% от българите твърдят, че или отглеждат плодове и зеленчуци и домашни животни за лична консумация, или имат близки и познати, които го правят
16 Октомври 2019, Сряда, 19:20 ч.

Единствено по отношение на домашните и авто ремонтите сме склонни да разчитаме на чужда помощ

Дали по стара соц традиция, или благодарение на модерната мания по "еко" и "био" храните, около и над две трети от пълнолетните българи са буквално на ръка разстояние от всичко, свързано със земя и природа, показва доста интересно проиучване на "Галъп". Нашенците предпочитат ракията да е домашна и своя, имат приятели и/или близки, които отглеждат домашни животни за храна или овощни дръвчета. Често използват домашна зимнина, пише lupa.bg

Над 70% от българите свидетелстват, че някога са приготвяли или често ползват т.нар. зимнина, включително туршия, лютеница, компоти и т.н. Изглежда, че модерният начин на живот в големите градове, характеризиращ се с възможността да се сдобиеш с всичко необходимо на една ръка разстояние в кварталния супермаркет, не е заличил традиционното за българите приготвяне на продукти за зимата.

В определени случаи употребата на домашно приготвени продукти дори е силно предпочитана, пред тези, произведени под държавна регулация. 66% от запитаните, например, споделят, че предпочитат, ако пият ракия, тя да е домашна, респ. да е своя, а не купена. Една четвърт от запитаните не споделят това предпочитание. Останалите се колебаят.

Над 60% от българите твърдят, че или отглеждат плодове и зеленчуци и домашни животни за лична консумация, или имат близки и познати, които го правят. 

Нищо не бие домашната лютеница

Разноцветни балкони и тераси по улиците на големите градове у нас са често срещана гледка, но не единствено заради различни декорации, „украсяващи“ блоковете, нито само заради всевъзможното остъкляване или самодейно саниране на парче, но и благодарение на опънатото почти във всяко жилище пране. Оказва се, че за 77% процента от запитаните българи сушенето на дрехите на балкона остава основен възможен или предпочитан метод, въпреки спорния ефект върху естетиката на фасадите и градския пейзаж.

Впечатление прави и фактът, че за повече от две трети от участниците в национално представителното изследване събуването на обувките вкъщи е от голямо значение - 71% отговарят, че когато имат гости, биха предпочели те да влязат в къщи едва след като се събуят. Една четвърт от запитаните са тези, които не биха предпочели гостите да са без обувки, а 4% не могат да отговорят.

Оказва се, че традиционализмът на подобни битови привички е широко присъщ. Разбира се, посочените тук примери, следва да се анализират и с усмивка, но те са ясен индикатор, че има навици, които трудно се променят – дори и при влиянието на масови медии и външни културни образци. Освен всичко, подобни навици идват и от средата, в която голяма част от българите са принудени да живеят.

Традицията обаче е „победена“ от прогреса, ако се съди по отговорите на въпроса за домашните ремонти. 55% от участвалите в проучването респонденти, заявяват, че твърдението „предпочитам сам да се справям с домашните ремонти“ не се отнася за тях. 41% обаче все още предпочитат да разчитат на себе си, а не на професионалисти, що се отнася до домашните ремонти.

Очаквано, що се отнася до тази тема, се открива значителна разлика между отговорите на мъжете и жените, попаднали в изследването. По другите индикатори не се наблюдава такава сериозна разлика в отговорите между мъже и жени.

Естествено, по-младите, хората в по-големите населени места, респ. с по-високи доходи и пр., са и онези, които са по-далеч от традиционните навици и вкусове. 

Откриват се известни разлики в отговорите, характерни за различните поколения, но дори и сред най-младите респонденти дяловете на тези, които разчитат на зимнина, простират дрехите на балкона или подканват своите гости да се събуят на прага, се доближават до една втора от всички запитани младежи. 

Разлики има и в начина, по който жителите на малките населени места и областните градове и столицата отговарят. Но отново дяловете на положителните отговори по отношение на традиционни за бита ни дейности като приготвяне на зимнина и консумация на домашна ракия и туршия например са около и над половината независимо от населеното място, макар и значително по-високи в по-малките населени места.

Все пак, изглежда, че в що се отнася до столицата, мнозинството от жителите са изоставили отглеждането на животни и растения и извършването на ремонтите самостоятелно, но не и приготвянето на зимнина, употребата на домашна ракия или простирането на дрехите на терасата. 

Данните са част от ежемесечната изследователска програма на „Галъп интернешънъл“. Изследването е проведено в периода между 4 и 10 септември сред 802 души и е представително за населението на България на възраст 18+.


В категории: Животът


2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
ХХ
17.10.2019 00:43:20
0
0
След кат изтрепахме прасетата, какво ще измислим сега, че да правим оборот на холандските бослуци?
1.
Джендър Джендъров
16.10.2019 19:26:00
1
2
- Как се нарича този, на който му даряват леген?
- Легендарен.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите Централният площад се превърна в огромна концертна сцена, а публика от всички поколения танцува до последната песен Бургас се връща в ритъма на 80-те и 90-те с две специални диско събития Бургас се връща в ритъма на 80-те и 90-те с две специални диско събития Този четвъртък,  30 юли , Бар EscoBAR отново ще върне Бургас в златните години на дискотеките с извънредното издание  One More Disco Night Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник Странджанска музика събра жители, гости и приятели на селото в празничната вечер, посветена на Света Марина Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока Фотоволтаична система захранва асансьора, осветлението, помпите и гаражите, но инвестицията изисква съгласие между собствениците На косъм от челен удар край Бургас: Нисан се хвърли в рисково изпреварване На косъм от челен удар край Бургас: Нисан се хвърли в рисково изпреварване Прекъснатата линия не оправдава маневрата, ако насрещните водачи са принудени да спират или да напускат траекторията си Опасна нощ: Шквалова линия и градушки заплашват Западна България Опасна нощ: Шквалова линия и градушки заплашват Западна България Бурите тръгват през нощта срещу 27 юли, а през деня рискът се прехвърля към планинските райони на запад и юг Адска тапа парализира Южното Черноморие, хиляди са в капан на излизане от морето (ВИДЕО) Адска тапа парализира Южното Черноморие, хиляди са в капан на излизане от морето (ВИДЕО) Колоната от Созопол и Приморско не мърда, хората питат кога АПИ ще пусне реверсивно движение Секс автомат в Слънчев бряг вдигна институциите на крак Секс автомат в Слънчев бряг вдигна институциите на крак Машината работела денонощно пред нощен клуб, без фармацевт и реална проверка дали купувачът е пълнолетен С милиони от имоти зад граница: Как Станимир Рагевски е планирал бягство от затвора С милиони от имоти зад граница: Как Станимир Рагевски е планирал бягство от затвора Намерени SIM карти задействаха мащабна вътрешна проверка сред надзирателите Руснаците отстъпиха Свети Влас на украинци, поляци и румънци, цените минаха 2000 евро Руснаците отстъпиха Свети Влас на украинци, поляци и румънци, цените минаха 2000 евро Новите купувачи вече търсят просторни жилища с морска панорама, паркомясто и условия за целогодишно обитаване
Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити 3550 компании са обявени в несъстоятелност за шест месеца, а все повече длъжници сами признават, че не могат да продължат На прага ли сме на Трета световна война? Иран заплаши Украйна с ответен удар На прага ли сме на Трета световна война? Иран заплаши Украйна с ответен удар Техеран обеща отговор, но още не е обявил конкретна атака, докато Киев обвинява Русия, че помага на Иран със сателитно разузнаване Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков Досегашният наставник на втория отбор на „армейците“ прави огромна крачка в своята кариера Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос Милионерите не са изчезнали от острова, но вече контролират разходите си и пренасят храненето и забавленията зад стените на частните имоти Шеф Манчев: Ако дойде Мишлен, един таратор ще струва 30 евро Шеф Манчев: Ако дойде Мишлен, един таратор ще струва 30 евро Според известния кулинар проблемът не е в уменията на българските готвачи, а в липсата на достатъчно клиенти, които могат редовно да плащат за елитна гастрономия От 1 август изпращат допълнителни линейки и медицински екипи по Черноморието От 1 август изпращат допълнителни линейки и медицински екипи по Черноморието Мярката трябва да ускори достъпа до Спешна помощ в най-натоварената част от туристическия сезон От последните минути: Доналд Тръмп спря войната в Иран От последните минути: Доналд Тръмп спря войната в Иран Затишието не е формално примирие - американската морска блокада остава, а военният вариант не е свален от масата Иран обвини Украйна за смъртоносен удар по кораб в Каспийско море Иран обвини Украйна за смъртоносен удар по кораб в Каспийско море Един моряк е загинал, а друг е ранен - Киев призна атаки срещу съдове, за които твърди, че превозват военни товари между Русия и Иран Доносът му се върна като бумеранг: Велосипедист засне собственото си нарушение и отнесе глоба Доносът му се върна като бумеранг: Велосипедист засне собственото си нарушение и отнесе глоба Мъжът изпратил кадри срещу шофьор, но полицията видяла как самият той се промушва опасно между две коли Най-мащабната евакуация след Втората световна война се извършва във Франция Най-мащабната евакуация след Втората световна война се извършва във Франция Пламъците се приближиха опасно до френския град, ветровете разширяват фронта, а Франция и Испания мобилизираха армии и хиляди пожарникари
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори