25 смъртни случая при домашно насилие само за една година в България
Все още има жени, които приемат шамарите и обидите като нещо нормално
Около 25 са смъртните случаи на жени, жертви на домашно насилие само за една година в България. Това каза за Радио „Фокус“ Ралица Христова – президент на Зонта клуб – Варна. Тя посочи, че в последните години все по-често се говори за домашното насилие, но все още темата не е на дневен ред в обществото.
По думите й една от целите на клуба е разгласяване на проблема и взимането на адекватни мерки преди да е станало прекалено късно. Друг сериозен проблем е това, че все още в страната има жени, които приемат шамара или обидите като нещо нормално, а не осъзнават, че реално са жертви на насилие.
„Най-важното е, че когато е системен тормоз дали е у дома или на работното място, защото при мен като психолог идват и жени, които са жертви на емоционален тормоз в работата си, трябва да се вземат веднага мерки, защото след това се влиза в един порочен кръг, от който няма излизане“, категорична бе Ралица Христова. По този повод от неправителственото сдружение провеждат кампании и в училищата, за да могат младите момичета да разберат, че насилието има различни форми и нюанси и те не трябва да се примиряват с него.
Според специалиста една от причините младите жени да не търсят помощ дълго време, след като са станали жертва на семеен тормоз се дължи на това, че те са виждали подобно отношение в домовете си и приемат насилието, като нещо нормално.
„Културата и възпитанието са в основата, но също така и липсата на семеен модел играе сериозна роля при формирането на възгледите за това, кое е и кое не е нормално да се случва у дома. През пролетта правихме Балканска конференция и в рамките на събитието говорихме за малцинствата и ранните бракове. Оказва се, че тези момичета просто не знаят, че имат и други варианти в живота си, те не знаят, че могат да продължат в посока, която им харесва, а не която им определят. Незнанието е най-големият проблем, поне за мен“, добави Ралица Христова. Тя каза още, че е важно жените да търсят помощ от властите преди ситуацията в семейството да ескалира. Освен това е важно оказването на психологическа помощ на жените, защото много често те се завръщат при насилника си и отново влизат в порочен кръг на насилие и емоционален тормоз.
50-годишна софиянка седна зад волана с 2,53 промила край Бургас, задържаха я
Джазче събира звезди от различни краища на света в Лозенец
Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето
Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието
Дневен хороскоп за 23 юни: Любовни изненади за Везните и Близнаците
Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
Жегата в Европа взе жертви, температурите минават 40 градуса

Така е!
Трябва да се вземат мерки и да им се обяснят, на поне половината от тези, нормалните правила за поведение... а не това което чалготеките са ги научили "първите" 14 години....