25 смъртни случая при домашно насилие само за една година в България
Все още има жени, които приемат шамарите и обидите като нещо нормално
Около 25 са смъртните случаи на жени, жертви на домашно насилие само за една година в България. Това каза за Радио „Фокус“ Ралица Христова – президент на Зонта клуб – Варна. Тя посочи, че в последните години все по-често се говори за домашното насилие, но все още темата не е на дневен ред в обществото.
По думите й една от целите на клуба е разгласяване на проблема и взимането на адекватни мерки преди да е станало прекалено късно. Друг сериозен проблем е това, че все още в страната има жени, които приемат шамара или обидите като нещо нормално, а не осъзнават, че реално са жертви на насилие.
„Най-важното е, че когато е системен тормоз дали е у дома или на работното място, защото при мен като психолог идват и жени, които са жертви на емоционален тормоз в работата си, трябва да се вземат веднага мерки, защото след това се влиза в един порочен кръг, от който няма излизане“, категорична бе Ралица Христова. По този повод от неправителственото сдружение провеждат кампании и в училищата, за да могат младите момичета да разберат, че насилието има различни форми и нюанси и те не трябва да се примиряват с него.
Според специалиста една от причините младите жени да не търсят помощ дълго време, след като са станали жертва на семеен тормоз се дължи на това, че те са виждали подобно отношение в домовете си и приемат насилието, като нещо нормално.
„Културата и възпитанието са в основата, но също така и липсата на семеен модел играе сериозна роля при формирането на възгледите за това, кое е и кое не е нормално да се случва у дома. През пролетта правихме Балканска конференция и в рамките на събитието говорихме за малцинствата и ранните бракове. Оказва се, че тези момичета просто не знаят, че имат и други варианти в живота си, те не знаят, че могат да продължат в посока, която им харесва, а не която им определят. Незнанието е най-големият проблем, поне за мен“, добави Ралица Христова. Тя каза още, че е важно жените да търсят помощ от властите преди ситуацията в семейството да ескалира. Освен това е важно оказването на психологическа помощ на жените, защото много често те се завръщат при насилника си и отново влизат в порочен кръг на насилие и емоционален тормоз.
Древен „египетски метод“ помага да заспим лесно в жегата
Kаруца блъсна 12-годишно момиче на пътя между две села край Стара Загора
Спортно училище „Юрий Гагарин“ в Бургас открива обновената си учебна сграда и модернизирано общежитие
Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа
Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври
Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен
Какво търсят читателите при избора на нов автор?
Купи две ферарита, докато го съдят за невърнат кредит от 150 милиона лева
Виктор от „Ергенът: Любов в рая“ "оперира" носа си само с филъри и ботокс
Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи
НАП затяга примката около хазарта: Посредниците в онлайн залаганията минават на лиценз и 10% данък
Любен Дилов-син е обявен за почетен гражданин на София

Така е!
Трябва да се вземат мерки и да им се обяснят, на поне половината от тези, нормалните правила за поведение... а не това което чалготеките са ги научили "първите" 14 години....