Андрей Райчев: На везната са отвратените от корупцията и статуквото, но кметът на София може и да падне
Имаме странна ситуация в богата София - леви и дясно критично настроени, но ако надделеят класическите предразсъдъци, Фандъкова ще остане кмет, каза той
Кой ще е кметът на София след 27 октомври социологията не може да каже, защото софиянци още не са решили. Това признаха социолозите Андрей Райчев от Галъп и Геновева Петрова от Алфа Рисърч. Двамата прогнозираха, че Йорданка Фандъкова от ГЕРБ и независимият кандидат Мая Манолова, подкрепена от БСП, ще се изправят една срещу друга на балотаж.
„Какво ще се случи на балотажа не може да се каже, защото хората не са решили. Има една група от 150 000 души, които нямат мнение и гледат“, заяви Райчев в сутрешния блок на БНТ.
„Тези избори са в пълен контраст с европейските, които се сведоха до отношение на ненавист и не се случи нищо хубаво. На предишния вот ГЕРБ и БСП заедно не събраха милион гласове“, добави той.
„Причината е, че БСП промени формулата си за участие за първи път след 10 ноември. София не е червен град. Червените не са достатъчно, за да излъчат нищо повече от участник в балотажа. Манолова не е кандидат на БСП. От партията не казват „Дай да направим червен кмет“, а говорят за промяна и посланието е към тези, които могат да съборят това управление“, коментира социологът от Галъп.
Социологическите проучвания показват, че Фандъкова и Манолова са с близки позиции и отиват на балотаж, каза пък Геновева Петрова.
„Кандидатът на ГЕРБ и бившият омбудсман са на везната. Кой надделява – отвратените от корупцията и нежелаещите да живеем повече така, или вярващите, че София цъфти? Манолова каза, че има два изхода от тези избори – статукво или промяна“, заяви Райчев.
„София е богат град. Имаме пари. 1,5 млрд. лева е бюджета. Спомнете си преди 10-15 години какво беше – боклуци, мръсотия, отвсякъде лошо... имаме странна ситуация – леви и дясно критично настроени и център на статукво. Ще станем ли свидетели на обединение на критиците както стана в Будапеща, където кметът бе сменен или ще надделеят класическите предразсъдъци“, добави той.
„Ако правим аналогия с това, което се случи в Будапеща, трябва да отбележим, че към момента няма нагласи за протестен вот. Затова и шансовете за промяна на управлението не са толкова големи, колкото на някои им се иска“, каза пък Петрова.
Добро време за начало на новата седмица
Нападение с жертви на фестивал в САЩ: Ранено е 2-годишно дете
Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август
Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години
Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах
26/07/2026, Неделя 21:00
1
Димитър Стоянов избра Йотова преди партията си: Ще гласувам за нея
Стефан Вълдобрев се изсели от София, премести се в Созопол
Над 26 000 души поискаха президентско вето върху Бюджет 2026
Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити
D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите
Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков
Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник
