Димитър Николов на българо-германски бизнес форум: Бургас е отлично място за инвестиции
Предлагаме добри условия, бърза администрация, инвестираме и в образованието, за да има кадри за бизнеса, отбеляза Николов
Германо-българската индустриална търговска камара ще открие офис в Бургас, стана ясно на днешния бизнес форум, провел се в Индустриалния парк.
Новината е добра, защото е заявка, че общината ще бъде във фокуса на немските инвестиции.
Сериозен интерес бе породен още на днешния ивент, в който участваха представители на Баварското министерство на икономиката, Германската агенция за инвестиции, Сдружение Източна Европа на гермаската икономика и много представители на бизнеса.
На форума бяха презентирани различни възможности за инвестиции. Лектори от Индустриалния и логистичен парк представиха гъвкави опции за стъпване на немски компании в Бургас.
Димитър Николов откри бизнес срещата, припомняйки, че преди четири години и половина на мястото, където днес е индустриалната зона, имаше блато, а много хора бяха крайно скептични, че този проект може да заработи. Днес това е факт, парцелите са разпродадени и основната част от фирмите вече са отворили производствените си мощности.
„Спешно ни трябват нови индустриални терени, защото имаме няколко запитвания и трябва да реагираме бързо. В съвременните условия инвеститорите са изключително капризни и желаят териториите, в които ще стъпят да бъдат добре подготвени като инфраструктура и да реализират проектите си колкото се може по-бързо”, отбеляза Димитър Николов в приветствието си към представителите на българския и немския бизнес.
Той гарантира, че общинската администрация е готова в много кратки срокове да осигури техническата документация на инвеститорите, които проявят интерес към Бургас.
Димитър Николов припомни, че от няколко години общината реализира няколко добри проекта в сферата на образованието, което гарантира, че бизнесът ще има подготвени кадри.
Вижте повече във видеото:
Областният управител Вълчо Чолаков бе друг от официалните гости, които присъстваха на българо-германския форум.
„Отчитайки ръста на търговските отношения между България и Германия. Статистиката е красноречива за последните три години, а немската икономика има огромен принос за развитието на българския бизнес. Приветствам подобни форуми, защото се споделят добри практики, знания и умения. Като представител на Бургаска област се надявам да има все повече инвестиции в региона”, каза Вълчо Чолаков.
Той отбеляза, че за 2018 година има над 850 хил.туристи от Германия по българското Черноморие, което е съществена част от туристическия продукт в нашата страна.
„Икономическите отношения между България и Германия се развиват в положителна насока . През последната година за първи път изнесохме повече продукция и услуги към Германия, отколкото немският бизнес внесе към България. Това не би било възможно, ако регионите не се развиваха добре заради местната власт”, каза Жечо Станков, зам.-министър на енергетиката при откриването на форума.
Станков отбеляза, че в последните 10 години целият Югоизточен регион е претърпял сериозен катарзис, променил се е и е станал привлекателно място за инвестиции. Той даде пример и за настоящата индустриална зона, която преди няколко години бе истинско тресавище.
„Министерството на енергетиката ще продължи да помага, следим всяка инвестиция в България, приветстваме и следим идеите на Община Бургас за развитието на нови индустриални зони. Ние се ангажираме и ще заложим средства, за да можем да обезпечим тези зони с необходимото количество енергия – природен газ, ел енергия, да са привлекателни за инвеститорите”, допълни Станков.
Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ
Внимавайте: Мними полицаи искат достъп до банковите ви сметки
Президентските избори се очертават за 25 октомври, при балотаж - на 1 ноември
Румен Радев обвини прокуратурата, че блокира разследвания за крупна корупция
Ченгета тарашиха апартамент в Несебър, откриха канабис и райски газ
Михаела Доцова наказа депутат от ПБ за обиди от парламентарната трибуна
Три вида дрога откриха при проверка на Мерцедес в Каблешково
Полицаи пазят дома на Владо Загатото денонощно, а убиецът още е неизвестен
Тръмп смъмри Нетаняху преди Белия дом, а той излезе възторжен: Това бе един от най-добрите ни разговори
Юли си отива със страшна жега: До 36 градуса днес, 39 в петък
Дневен хороскоп за 29 юли 2026: Интуицията ще ви води към успех
Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ
28/07/2026, Вторник 22:00
2
Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни
