Окончателно: Спецсъдът ще гледа делата на Кьовеши в България
Съкратено съдебно следствие няма да може да се води при дела за умишлено убийство
„На специализирания наказателен съд са подсъдни и делата от компетентност на Европейската прокуратура.” Това прие окончателно Народното събрание по предложение на депутати от ГЕРБ.
Поправките в Наказателно-процесуалния кодекс бяха вкарани на второ четене покрай спорния казус със съкратеното съдебно следствие по дела за убийства и тежки телесни повреди.
От БСП оспориха поправките, свързани с подсъдността на делата на Европейската прокуратура.
Лидерът Корнелия Нинова и депутатът Крум Зарков обясниха, че не трябвало да се бърза с това, а по-скоро да се изясни процедурата, с която ще се излъчат български представители в Европейската прокуратура.
Мнозинството обаче не се съобрази с тяхното мнение и прие предложението на депутатите от партията на Бойко Борисов. То получи подкрепа от ДПС и „Обединени патриоти”.
Припомняме, че за шеф на новата Европейска прокуратура бе избрана румънката Лаура Кьовеши. Тя стана популярна като ръководител на антикорупционния орган в северната ни съседка, като вкара в затвора за корупция десетки политици там.
Европейската прокуратура се очаква да заработи от 2020 г.
Депутатите днес одобриха и съкратено съдебно следствие да не може да се води при дела за умишлено убийство. Това се очаква да удължи съдебните процеси при тези случаи. Целта обаче е да не се съкращават присъдите на убийци при самопризнания.
Не се прие аналогично законодателно предложение за случаи на причиняване на тежки телесни повреди.
Катастрофа в Свети Влас - шофьор на BMW удари дете
Бърза рецепта с картофи и яйца - вкусно българско ястие за 20 минути
Израелски туристи отменят резервации в Банско заради напрежението в Близкия изток
ЕС отхвърли ускореното присъединяване на Украйна и настоя за стандартна процедура
Ралица Асенова: Не ми дават да видя тялото на сина си
Проф. Рачев каза какво време ни очаква в следващите 10 дни
Тръмп: От Техеран искат сделка, но им казах, че са леко закъснели
Лора Христова с нов силен резултат, Гришо си уреди среща с Алкарас
Пролетно време в България - температури до 18 градуса
Най-полезните пролетни храни за повече енергия и добро здраве
Призрак на вълк пази Родопите?
Как да приготвим хрупкави пилешки хапки за 30 минути: лесна и бърза рецепта
