Македонският научен институт постави осем условия към Скопие за членство в ЕС
Западната ни съседка трябва окончателно да скъса с измислената си коминтерновска история и антибългаризма си
Македонският научен институт (МНИ) в София поиска българското правителство да постави осем задължителни условия на Скопие във връзка с очакването Северна Македония да получи дата за начало на преговорите с ЕС в средата на октомври.
Председателят на българския неправителствен институт доц. Александър Гребенаров изброи кои са те:
да се признаят българските корени на мнозинството от населението в историко-географската област Македония, включително и в днешните предели;
да се променят учебници и помагала, в които историческата истина за българите в Македония е подменена;
да се отстранят надписите върху паметници и музейни експонати с атибългарско съдържание;
да се преустанови езика на омразата;
да се осъдят политическите убийства и репресиите срещу българите в Македония, извършени след 1944 година;
да се признае, че официалният език, според Конституцията на Република Северна Македония е формиран на основата на българските говори;
да се преосмислят националните празници, насочени срещу българската държава;
да се предоставят граждански и политически права на българите, еднакви с правата на другите етноси в Република Северна Македония.
Очаква се още тази седмица правителството да формира официална позиция преди срещата на върха на ЕС по-късно през октомври, която ще обсъди европейската интеграция на Северна Македония.
На 17-и октомври Европейският съюз вероятно ще даде дата за начало на преговори за присъединяване на Скопие и България ще подкрепи това решение.
Ситуацията на страната ни е много деликатна - от една страна не бива държава, която все още изповядва идеологията на Коминтерна, да става част от демократичното европейско семейство. От друга - блокирането на преговорите за ЕС оставя Македония в лапите на Сърбия и Русия.
Веско Маринов вдигна цената, вече струва 12 хил. лева
Граничен полицай простреля човек
Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка
Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро
Петима са задържани след акцията в дома на Ицо Папата в Костинброд
По 6 часа и 39 минути на ден прекарваме в интернет показват последни данни
Външното министерство на РСМ към България: Бъдете партньор, не рецензент в европейския диалог
Не наркотиците, не алкохолът – мълчанието: защо едно дете се обеси преди бала си
Премиера на късометражния филм „Нас, които ни няма“ на 1 февруари в НХК
Войната на пътя няма край: Нов ужас до Телиш
В Иран обесиха мъж, обвинен в шпионаж за Израел
Костадин Костадинов: ПП-ДБ искат да унищожат България, Радев няма да върне лева
