×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Маркет линкс: Румен Радев е първа политическа сила - 25,6 %, ще има само 5 партии в следващото НС
  • Настъпва рязко застудяване
  • БДЖ: Не се виждат оптимистични новини за пътника
  • Стратегически ход: САЩ транспортират мини реактор за първи път
  • България проявява интерес към гръцка система за защита от дронове
  • България е с най-ниската ставка на подоходен данък в Европа
  • Запалиха колата и входната врата на дома на кмета на Бистрица
  • Киев и Москва ще преговарят в Женева с участието на САЩ
  • Проф. Сотиров: В Бургаския държавен университет започнахме годината с 6% ръст на студентите
  • София предлага нови правила за прием в ясли и детски градини
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В Бургас ще заработи лаборатория на Института по математика и информатика при БАН


В Бургас ще заработи лаборатория на Института по математика и информатика при БАН
По-малки групи в яслите и детските градини е тема, по която през следващите четири години ще работя активно, каза водачът на листата на ГЕРБ проф. Севдалина Турманова
08 Октомври 2019, Вторник, 14:45 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА

Като човек, свързан с образованието, безспорно ще се фокусирам върху този сектор

Проф. д-р Севдалина Турманова е водач на листата на ГЕРБ за общински съветници в Бургас. Тя дългогодишен преподавател в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, с над 25- годишен стаж в системата на висшето образование. Тя е едно от най-ярките лица на науката в Бургас. Ръководи успешно регионалното представителство на БАН в област Бургас. За своя страст определя химията, а изследването на полимерите са нейна кауза. В момента работи върху научна тема, която да намери приложение в лечение на онкологични заболявания и в генната терапия. Професор Турманова е сред поддръжниците на идеята за минимизиране употребата на пластмаси и възпитаване на отговорно поведение към тези продукти, с което да се прояви реална грижа към морето и здравето на човека. Нейни научни трудове са публикувани в списания в България, САЩ, Великобритания, Германия, Унгария и др. В последните 5 години е заместник областен управител, а ресорите за които се грижи са образование, социални дейности, здравеопазване. Част е от редица социални проекти и благотворителни каузи, както и един от хората, които упорито работеха за създаването на Медицински факултет в Бургас.

- Проф. Турманова, какви ще бъдат приоритетите Ви в местния парламент на Бургас?

- Като човек свързан с образованието, безспорно ще се фокусирам върху този сектор. По-малки групи в яслите и детските градини е тема, по която през следващите четири години ще работя активно. В изминалите мандати на кмета Димитър Николов за предучилищното образование се направиха важни крачки напред. Те са предпоставка да вървим към по-малки групи и въвеждане на модерни методи на преподаване. Това е нещо, което и родителите, и учителите очакват. Акцентирам и върху професионалното образование, динамиката на времето изисква там да бъдат разкривани нови специалности, съобразени с икономическите потребности и нуждите на бизнеса.

Ще работя за обвързване на висшето образование с потребностите на пазара на труда чрез разкриване на нови актуални специалности, както и за осигуряване на стипендии за изявени студенти.

Приветствам създаването на общински фонд  „Наука“, защото по този начин ще стимулираме научен обмен на преподаватели и студенти. Имаме нужда от нови магистърски програми в синхрон с направление Индустрия 4.0 и новите тенденции на пазара на труда.

- Медицинският Факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас вече е реалност. Вие бяхте сред хората, които активно работиха за тази идея. Защо това е толкова важно събитие за целия ни регион?

- Създаването на Медицинския факултет е едно от най-големите постижения на висшето образование за града ни. Пътят, от възникване на идеята до нейната реализация, обедини много бургазлии и се превърна в кауза. През последните 12 години Бургас се развива толкова динамично, че тази динамика трябваше и трябва да бъде следвана от редица сфери на обществения живот.

Градът расте, през лятото област Бургас нараства с милиони, което изисква да се отговори на нуждите на тези хора и за здравеопазване. През учебната 2018/2019 г. общия брой на студентите в област Бургас е над 6000. Тази цифра сама по себе си говори, че Бургас привлича студенти. Медицинският факултет ни дава перспективи за нови кадри, а нашата бъдеща работа трябва да бъде насочена в посока тяхното задържане в града.

Медицината е мечта за много талантливи български деца. За съжаление обаче образованието е и въпрос на финанси. Медицинският факултет в Бургас дава възможност на младежи от Бургас и региона да получат своето образование като им спести средства за пътувания и квартири.

Образованието е изведено като приоритет в управлението на страната ни и смятам, че стремежът ни да създадем Медицински факултет е в унисон с това.

- Ръководител сте на Регионалния академичен център на БАН в Бургас. Превърна ли се Бургас в град на науката?

- През последните години градът ни все повече се налага като образователен и научен център. Първото регионално представителство на БАН беше открито именно в Бургас, факт, с който много се гордея. Домакин сме на множество форуми в областта на техническите, природните и обществени науки, докладите, от които се реферират в престижните научни бази данни. Благодарение на изграденото сътрудничество между Община Бургас, Областна управа и Българската академия на науките през следващата година в Бургас ще започне работа изнесена лаборатория на Института по математика и информатика при БАН. Главната цел е тя да служи за база за изграждането на млади учени и налагането на града като водещ IT хъб. Имаме в какво да се гордеем и какво да надграждаме.

- Как виждате мястото на университетите като институция в живота на хората след 10 години?

- Все повече съвременни учени и анализатори обръщат внимание, че технологиите изпреварват интелектуалното и нравствено развитие на човека. Компютърните информационни технологиии вече са и ще бъдат неразделна част от образователния процес. Ще се промени съдържанието, начинът на преподаване, а оттам ще се смени подходът на образователния процес. Използването на новите технологии ще позволят креативното включване на студентите в съзидателното надграждане на нови знания. Най-важната компетентност на студентите да се научат сами да учат. В момента нашата образователна система вече развива и култивира това умение. Това безспорно е свързано с работата на университетските преподаватели, с това те да преподават в съответствие с новите изисквания. Усвояването на научни феномени и явления ще става по-лесно чрез изследователски подход във виртуални модули. Вярвам, че ние ще спрем да считаме образователния процес за ограничен само в учебните зали и лаборатории.Университетът ще бъде само едно от многото средища на образованието.




Радостина ГЕОРГИЕВА Автор
Радостина ГЕОРГИЕВА
Флагман.БГ Захарова: Европа е синоним на нацизма Захарова: Европа е синоним на нацизма 16/02/2026, Понеделник 17:00 0
Тервел ИЛИЕВ Карнавалът в Рио: ритъм, който спира дъха Карнавалът в Рио: ритъм, който спира дъха 16/02/2026, Понеделник 16:55 0
Мария АРНАУДОВА Ателие учи деца как да пишат с почерка на Васил Левски Ателие учи деца как да пишат с почерка на Васил Левски 16/02/2026, Понеделник 15:20 0
Флагман.БГ Обрат при цената на златото Обрат при цената на златото 16/02/2026, Понеделник 14:20 0
България Всички новини
Несебърският милионер Данчо Паркета отиде на съд за присвояване на публични средства, грози го затвор до 20 години Несебърският милионер Данчо Паркета отиде на съд за присвояване на публични средства, грози го затвор до 20 години Срещу него са повдигнати три обвинения Кметът на Несебър благодари на всички, съпричастни с организацията на Деня на любовта и виното Кметът на Несебър благодари на всички, съпричастни с организацията на Деня на любовта и виното Богата програма, създадена да обедини поколенията, превърна града ни в притегателен културен център с изявени традиции и романтичен дух Лазерните салони „Тифани” и „Инфинити” в Бургас не спират да работят, били са с общо видеонаблюдение Лазерните салони „Тифани” и „Инфинити” в Бургас не спират да работят, били са с общо видеонаблюдение Репортер на Флагман ги посети днес между 14 и 14:30 ч., вижте какво заснехме Община Бургас стартира ученически видео конкурс за Трети март Община Бургас стартира ученически видео конкурс за Трети март Инициативата „Небето над мен - думи от сърцето за България“ насърчава децата да изразят патриотични послания чрез авторски видеа Ателие учи деца как да пишат с почерка на Васил Левски Ателие учи деца как да пишат с почерка на Васил Левски Децата ще се запознаят с автентични документи и ще упражняват букви по образец от тефтерчето на Апостола Никола Бургазлиев като Андерш Брайвик, предложиха  държавата да му осигури специален компютър, за да учел Никола Бургазлиев като Андерш Брайвик, предложиха държавата да му осигури специален компютър, за да учел Ще пуснат ли несебърлията под домашен арест? Съдът се произнася в 16 ч.  Цените на мартениците в Бургас: Има ли поскъпване през 2026 година Цените на мартениците в Бургас: Има ли поскъпване през 2026 година Проверка на Флагман.бг на площад „Тройката“ показа стабилни цени – най-търсени са базовите модели и детските мартенички за чужбина Митнически служители иззеха близо 190 литра „домашно вино“ при проверка в супермаркет Митнически служители иззеха близо 190 литра „домашно вино“ при проверка в супермаркет Инспекторите установяват, че на щандове в търговския обект се предлагат 12 пластмасови бутилки с различни вместимост, съдържащи 30 литра бяло и червено вино „Път до мощите на Свети Йоан Кръстител“ – нов поклоннически и духовен път свързва Странджа и Созопол „Път до мощите на Свети Йоан Кръстител“ – нов поклоннически и духовен път свързва Странджа и Созопол В края на февруари започва почистването и маркировката на маршрута Обрат при цената на златото Обрат при цената на златото Анализатори отчитат временна корекция, но интересът към благородния метал остава висок
САЩ открито подкрепиха Виктор Орбан преди парламентарния вот в Унгария САЩ открито подкрепиха Виктор Орбан преди парламентарния вот в Унгария Марко Рубио заяви в Будапеща, че Доналд Тръмп желае победа на унгарския премиер на изборите на 12 април Германски биатлонистки се натровиха след бургери на Олимпийските игри в Италия Германски биатлонистки се натровиха след бургери на Олимпийските игри в Италия Янина Хетих-Валц и Ванеса Фойгт са имали краткотрайни здравословни проблеми, които са повлияли на старта им в спринта Обрат при цената на златото Обрат при цената на златото Анализатори отчитат временна корекция, но интересът към благородния метал остава висок ДНК анализ разкри извършителя на убийство на 19-годишна от 1993 г. в Индианаполис ДНК анализ разкри извършителя на убийство на 19-годишна от 1993 г. в Индианаполис Дейна Шепърд получи 45 години затвор след признание за изнасилването и убийството на 19-годишната Кармен Ван Хъс Британци в чужбина обмислят отказ от гражданство заради нови паспортни правила Британци в чужбина обмислят отказ от гражданство заради нови паспортни правила От 25 февруари хората с двойно гражданство ще влизат в Обединеното кралство само с британски паспорт Киев и Москва започват нов кръг преговори в Женева с участие на САЩ Киев и Москва започват нов кръг преговори в Женева с участие на САЩ Вашингтон поставя неофициален срок до юни 2026 г. за финално мирно споразумение Циклонът "Ориана" срути "Арката на любовта" в Пулия Циклонът "Ориана" срути "Арката на любовта" в Пулия „Арката на любовта“ беше известен туристически обект и привличаше посетители, търсещи перфектния декор за снимки и селфита Речта на Марко Рубио, за която всички говорят: Край на илюзиите за „глобалния ред“ Речта на Марко Рубио, за която всички говорят: Край на илюзиите за „глобалния ред“ Американският държавен секретар атакува „глупавата идея“ за свят без граници, настоя за контрол над миграцията и призова за реиндустриализация на Запада Владимир Зографски влезе в топ 10 на Олимпиадата в Милано-Кортина Владимир Зографски влезе в топ 10 на Олимпиадата в Милано-Кортина Десето място на голямата шанца в Предацо е най-доброто олимпийско класиране в историята на българските ски скокове Учени от пет държави: Навални е починал от жабешка отрова Учени от пет държави: Навални е починал от жабешка отрова От тъкани на руския опозиционер те успели да открият наличие на епибатидин, който бил 200 пъти по-силен от морфина
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Виктор Орбан май мисли само как да се угоява. Виц на деня Виц на деня Две приятелки си говорят: - Вчера гледах много хубав любовен филм и плаках! - Между две жени ли? - Не! - Между двама мъже? - Неее! - Тройка? - Не! Между мъж и жена. - Ооо, ама ти си гледала исторически филм!? Виц на деня Виц на деня - Дядо, какво е политика?
- Това е все едно да ти дам бонбон за да забравиш, че съм ти обещал колело!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки човек греши, мъдрият си го признава.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори