Бай Ганьо надраска скален манастир в Метеора
Две мъжки и три женски имена са изписани с червен спрей встрани от най-големия туристически поток
Пореден вандалски акт от анонимен Бай Ганьо е извършен върху исторически забележителности.
Този път българи изписаха имената си върху скални ниши в Гърция. Надписите са забелязани от група български туристи при скалните манастири на Метеора.
Две мъжки и три женски имена са изписани с червен спрей встрани от най-големия туристически поток на мястото, предава Би Ти Ви.
Това не е първият случай, в който българи се опитват да „блеснат" на исторически значими места по света.
В началото на годината Хеопсовата пирамида осъмна с надпис „Локо 2019". Преди това и мемориалният комплекс в японския град Хирошима стана жертва на вандализъм с надраскването на надписа „Локо София" с черен спрей.
Група българи отиват да разгледат да разгледат скални ниши, в които се смята, че са се усамотявали монасите много преди да се появят известните манастири. Попадат на скандалните надписи в червено.
„Огромни надписи – първо бяхме в потрес, после ни хвана голям срам и си представихме как там идват хора от цял свят и гледат тези имена”, разказва планинския водач Момчил Цветанов.
Мястото е встрани от манастирите и няма видеонаблюдение, разказва Момчил, който е водач на групата. Така въпросът кои са хората, извършили вандалския акт, остава без отговор.
От Асоциацията на ексурзоводите казват, че не е възможно да се контролира всяка група.
„Може да ги придружим в манастирите, но нямаме право да изнасяме беседа и след това те са свободни, ние не можем, нямаме как да контролираме тези хора. 40-50 човека, които са свободни, какво правят”, казва Петър Влъков.
А психолозите обясняват, че подобни действия говорят много за авторите си.
„Може и да е форма на егоцентризъм, т.е. аз съм най-великия за мен е позволено всичко и не важат никакви други норми – в този смисъл его свръх изява на егото, егоцентризъм”, казва психоложката Десислава Георгиева.
Според психолозите, подобно себеизразяване говори и за липсата на ценности, заложени във възпитанието.
Най-богатите държави в Европа до 2030 г.: къде се нарежда България
Община Царево представя културната и фестивална програма за месец май
Дежавю от 1997 г.: Същата дата, същият сценарий – към еднолично управление
Мълния уби турист на връх Ком след фатално селфи под облаците
Предупреждение за цунами в Япония, след силно земетресение
Григор Димитров падна с още две места в световната ранглиста
Опашка пред БНБ за колекционерската монета, посветена на 150 г. от Априлското въстание
Цените на петрола продължават да скачат
Пролетният късмет ще посети 4 зодии през новата седмица 20-26 април
Рекордна активност в Германия и Франция и напрежение пред секциите в Испания
ДДС и ваучери могат да смекчат ценовия шок
При 87,23% обработени бюлетини: ПБ на Радев категоричен победител, "Възраждане" влиза на косъм в парламента
