×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Задава ли се вълна от фалити в Слънчев бряг?


Задава ли се вълна от фалити в Слънчев бряг?
Румен Драганов предупреди, че заради банкрута на "Астрал Холидейз" хотелиерите, натрупали задължения към доставчици, трябва да обявяват фалити. Много от хотелите в Слънчев бряг може да си сменят собствениците
08 Октомври 2019, Вторник, 08:09 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 Председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов съветва хотелиерите, потънали в дългове, да обявят бързо несъстоятелност

Фалитът на "Астрал Холидейз" оставя много неразплатени доставчици, с които е работил. Има определен брой хотели в Слънчев бряг и другите черноморски курорти, които трябва да обявят несъстоятелност поради това, че имат свръх задлъжнялост към доставчици. Това каза в сутрешния блок на БНТ председател на Института за анализи и оценки в туризма доц. Румен Драганов. 

Задаващата вълна от фалити е свързана с т.нар. ефект на доминото. 

„Преди 14 дни обявих, че се очаква фалит на голям български туроператор и това се случи. Той обаче оставя много неразплатени доставчици. Управляващите дружества, които не обявят, че са изпаднали в неплатежоспособност, може да получат наказание до три години затвор“, заяви доцентът. 

„В Испания около 100 хотела обявиха несъстоятелност. Същото се случи и в Гърция, и в Турция“, добави той.

„Имаме много добри адвокати по несъстоятелност и в Бургас, и във Варна. Бих посъветвал колегите в областта на туризма незабавно да се обърнат към тях“, подчерта експертът. 

По думите му това трябва да стане незабавно, защото се изисква от Търговския закон.

Срокът за обявяване на фалит е 30-дневен, уточни той.

„Астрал Холидейз“ се е забавил, тъй като не са се разплащали далеч преди „Томас Кук“ да обяви фалит. Това нанася щети на кредиторите“, обясни Дрганов.

„Трябва собствеността да се прехвърли на сателитни дружества, за да не изпуснем следващия летен сезон. Проблемът е много голям. Трябва да се помогне на колегите, които са в беда, за да могат да изчистят тази структура до март, тъй като се подписват договорите за следващия сезон, а те може да бъдат провалени при по-късно обявяване на несъстоятелсност“, добави той.

След като му бе зададен въпросът дали има опасност от провал на следващия летен сезон, Драганов каза, че при положение, че 500 хотела в Испания са във фалит, засегнатите са и в Гърция, и в Турция, може да се каже, че туроператорите в Западна Европа, които работят с пакетни пътувания с обща цена, също имат проблеми, тъй като не могат да имат договори с дружества, които са в несъстоятелност.

„Това преструктуриране на конкуренцията, което започва да тече, трябва да започне и у нас, ако искаме да сме конкурентноспособни. Трябва да изчистим всички проблеми, свързани с кредитори, да се направят събранията, за да влязат те в управлението на тази собственост, където има задължения над 1 млн. лева и средствата не може да бъдат платени“, добави той.

„Има хотели, които не са засегнати от фалита на Томас Кук, но поради слабият сезон на морето, имат задължения към фирми доставчици. Сега трябва да лекуваме едно заболяване, което се получи изненадващо“, каза още Румен Драганов. 
 


В категории: Животът


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
23
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Почина голямо име в рапа Почина голямо име в рапа 10/04/2026, Петък 22:10 1
Тервел ИЛИЕВ Дъжд, сняг и гръмотевици в събота 11 април Дъжд, сняг и гръмотевици в събота 11 април 10/04/2026, Петък 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Драматична загуба за Мони Николов и Локо Драматична загуба за Мони Николов и Локо 10/04/2026, Петък 20:19 0
Тервел ИЛИЕВ Ученик намушка с нож момиче Ученик намушка с нож момиче 10/04/2026, Петък 19:40 0
Флагман.БГ Нова любов идва в живота на тези зодии Нова любов идва в живота на тези зодии 10/04/2026, Петък 18:40 0
23
Коментара по темата
23.
Петър
09.10.2019 15:43:37
1
2
Славчо,
Бъркаш понятията, но от това по хубаво няма да стане, нито за теб, нито за който и да е в Държавата! Явно не си в тези ширини.
Проблемът не е в курорта, а в тези, които го Управляват! Ако не разбираш разликата по-добре замълчи.
Апропо, "слънчака" фалира много отдавна, и господина от снимката има пряка роля в това, както и сега!
22.
Ха хаТоя
08.10.2019 23:43:12
0
3
Тоя румен драганов е трол, палячо! Какви фалити го гонят? Поръчка от частна фирма ли има?
21.
Н.Говедаров
08.10.2019 20:56:07
0
3
Защо ми изтри коментара , 39 читатели са го одобрили
20.
Славчо Жеков Ярето
08.10.2019 19:40:48
1
12
Дай боже да фалира кочината Слънчак
19.
Турист
08.10.2019 17:46:17
1
1
Договорите за сезон 2020 вече са подписани. Ранните записвания обикновено важат до края на март.
18.
*********
08.10.2019 15:39:32
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
17.
БРАВО 1 СЛЪНЧЕВ БРЯГ
08.10.2019 15:17:36
0
5
Елате да видите какво е сътворил с апартамента си този, който дава акъли на другите в туризма.
Разбил е една прекрасно направена фасада и е изкарал да стърчат като отводнителни тръби, такива които се слагат за тоалетните, монтира от винкел нещо като сенник, покрит с папур. А бе грозна картина, реализации на човек без вкус, без уважение към съседите му, рожба на имотната Софийска жилищна реституция!
16.
чух
08.10.2019 14:49:08
1
5
чух,че и Свети Георги в Поморие глътнал вода
15.
Петър
08.10.2019 14:41:19
0
11
Кога ще премахнете това недоразумение на снимката от Туризма?
Преди години го съсипа, и сега отново се изявява! Колко пъти трябва да повтаряме грешки, и пак няма да вденем защо, как, къде, кога?!
Защо 50% от Туризма ни зависи от един туроператор (както, и да се казва той)?
Това е ролята на Министерството, и на господина от снимката! А, не да ми блещи мъдрости завбъдеще!
14.
Джингъл бел
08.10.2019 13:54:40
0
8
Що така не ме притеснява че фалирал кук даже ме радва от части. Обаче даде ли се държавна помощ да плаща обикновения човек ще трябва революция!
13.
Бай Иван милионера
08.10.2019 13:50:17
0
8
Ние не желаем туризъм в слънчев бряг за крадливи хора несно придобили собственост на хотели! Всички да фалират успех, но тва са кьор фишеци сами има скрито как да се точи пара сега!
12.
Кольо мастията
08.10.2019 13:28:22
1
7
Дай боже всеки му!
11.
Коко
08.10.2019 13:26:47
0
9
Мен по ме притесняват пенсионерите да не фалират томас кук нит съм ял с него нит съм пил кой е трупал милиони до сега да плаче е ще има и някоя ревяща камериерка ама и те обиха таз година рибата с надниците тъй че от де дошло там и отишло
10.
До 8
08.10.2019 10:28:39
1
18
Томас Кук е прокъсаната шапка на една камара дружества, едно от които Некерман, което също обяви фалит. Ама няма лошо, естествен подбор в бизнеса, пък и случайни мастити хотелиери почти няма, че да ги мислим. Лошото е, че догодина 90% от хотелите ще си искат парите авансово, което вече не е естествено за тоя вид бизнес и сектор, единствено крепящ бургаския регион.
9.
До 8ми коментар
08.10.2019 10:24:58
2
22
Не, че нещо ама Некерман и те фалираха след като всъщност те са клон на Томас Кук.
8.
ХХХ
08.10.2019 10:15:07
8
16
Айде сега глупости Томас кук не е чак с толкова силни позиции в Слънчев брягЩе изгорят няколко хотела може би Ако бяха Немските ТУИ или Некерман щеше да е критично .Да му мислят Гърците и Турците там Томас Кук е с много по силно представен.
7.
Нцък
08.10.2019 10:10:41
2
11
Ангелкова какво ще обещае сега, след обещанието че никой няма да има загуби? Застраховката ще покрие ли загубите?
6.
Колчо
08.10.2019 09:49:52
1
15
Да не реват като вдовици за х..., ми да почват строителството на нови конюшни, тия сгашните не стига!
5.
Бургас
08.10.2019 09:44:58
5
30
Заравнявайте клоаката и направете 1 парк-алчни боклуци, дано всички фалирате.
4.
Мутра от 90-те
08.10.2019 09:42:38
0
21
Фалирайте, да не дойдем ние да ви фалираме!
3.
Нищо ново
08.10.2019 09:42:26
0
26
Това с фалитите на фирми и смяна на собствеността по документи родните ни чорбаджии по морето го правят през 2-3 години. Ощетени остават служителите и доставчиците им
2.
08.10.2019 09:21:23
2
16
ХАЙДЕ СТИГА ГЛУПОСТИ.....ВСИЧКО ЩЕ СИ ОСТАНЕ ПОСТАРОМУКАКТО ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГОДИНИ В СЛЪНЧЕВ БРЯГ
1.
*********
08.10.2019 09:05:18
0
40
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бивш кандидат-политик, настоящ търговец ни измами, твърдят клиенти. Той: Това е лъжа! (ВИДЕО) Бивш кандидат-политик, настоящ търговец ни измами, твърдят клиенти. Той: Това е лъжа! (ВИДЕО) Десетки сигнали поставят под съмнение коректността на онлайн продавач на ръчно изработени ножове Константин Бачийски повежда листата на Антикорупциония блок в Бургас Константин Бачийски повежда листата на Антикорупциония блок в Бургас "Борбата за държавата не е приключила, тя едва сега започва! Време е за истинска битка срещу корупцията“, каза Бачийски Два мъртви делфина изплуваха на плажа в Приморско (СНИМКИ) Два мъртви делфина изплуваха на плажа в Приморско (СНИМКИ) Телата им са изхвърлени в плитчините край скалист участък До няколко дни започва ключов проект за кв. Сарафово, ще изграждат крайбрежна алея До няколко дни започва ключов проект за кв. Сарафово, ще изграждат крайбрежна алея От идната седмица тежка техника влиза в района, а първият етап от Морската градина дава старт на дълго чаканата промяна Поморие не е малка община, а място с голям потенциал Поморие не е малка община, а място с голям потенциал След двата ми мандата като общински съветник в Община Поморие осъзнах, че много от местните проблеми нямат решение без промени на национално ниво – както във финансирането, така и в законодателството, казва Петя Арнаудова  Подарък за Великден? Вижте цените на горивата в Турция Подарък за Великден? Вижте цените на горивата в Турция Няма нищо учудващо, че днес пътищата към границата бяха задръстени Внезапно почина кандидат-депутат Внезапно почина кандидат-депутат Тъжната вест за кончината на инж. Миле Андонов беше съобщена от формацията във Facebook Издирват в цяла България Димитър, животът му е в опасност Издирват в цяла България Димитър, животът му е в опасност "В момента е в неизвестност и има реална опасност за неговото здраве и живот. Хората с подобно състояние могат да се дезориентират, да се страхуват или да избягват контакт, особено ако не приемат медикаментите си. В такива случаи всяка минута е важна", посочва негов приятел Бургазлии се юрнаха към Турция за празниците – километрично задръстване към ГКПП „Малко Търново“ Бургазлии се юрнаха към Турция за празниците – километрично задръстване към ГКПП „Малко Търново“ Интензивен е трафик и по основните изходи на страната Още три големи имена идват за „Мача на Надеждата“ на „Лазур“ Още три големи имена идват за „Мача на Надеждата“ на „Лазур“ Димитър Иванков, Радостин Кишишев и Александър Тунчев застават зад каузата в подкрепа на онкоболни и пациенти в битка с рака
Педофилия по закон: истинското лице на Иран Педофилия по закон: истинското лице на Иран От секс с 9-годишни до обесване на кранове – теократичният режим, който българските русофили защитават като „жертва“ Отвориха Божи гроб в Йерусалим, но благодатният огън у нас под въпрос за Великден Отвориха Божи гроб в Йерусалим, но благодатният огън у нас под въпрос за Великден Светите места от днес отново приемат поклонници, но заради напрежението в Близкия изток Българската православна църква няма да изпрати делегация Без да подозира крадец отмъкна рядко скъпоценно яйце и часовник на стойност 2 милиона паунда Без да подозира крадец отмъкна рядко скъпоценно яйце и часовник на стойност 2 милиона паунда Днес адвокатът на престъпника настоя пред съда, че той „изобщо не е имал представа“ колко ценни са били предметите и ги е раздал на приятели Иран: Не повече от 15 кораба на ден ще преминават през Ормузкия проток Иран: Не повече от 15 кораба на ден ще преминават през Ормузкия проток Съгласно споразумението за прекратяване на огъня, преди началото на преговорите между САЩ и Иран в пакистанската столица Исламабад Над 2800 са трудовите злополуки за изминалата година Над 2800 са трудовите злополуки за изминалата година Най-много трудови злополуки са регистрирани в София – почти 39%, в Пловдив са 10,39%, Варна – 6,67%, София област – 5,36%, Стара Загора – 3,79% Краят на Тръмп идва до дни, обяви американски медиум №1 Краят на Тръмп идва до дни, обяви американски медиум №1 В началото на годината тя прогнозира засилена сеизмична активност, като действително в първите дни на 2026 г. бяха отчетени десетки трусове, основно в Азия Първото издание на националния форум „Парад на професиите“ в Бургас премина при силен интерес от родители, ученици и работодатели Първото издание на националния форум „Парад на професиите“ в Бургас премина при силен интерес от родители, ученици и работодатели Форумът привлече значителен интерес от страна на ученици, студенти и млади хора до 29 години, както и от техните родители Музеите в Бургас ще са отворени за Великденските празници Музеите в Бургас ще са отворени за Великденските празници Историческата експозиция ще остане затворена в тези дни поради технически причини Великден в Бургас с големи екрани, онлайн излъчване и безплатен нощен транспорт Великден в Бургас с големи екрани, онлайн излъчване и безплатен нощен транспорт С тази инициатива Община Бургас цели да създаде условия за по-широко участие на гражданите в празничното богослужение и да донесе духа на Великден във всеки дом Президентството даде рамо за първи ученически гвардейски отряд зад граница в Чикаго Президентството даде рамо за първи ученически гвардейски отряд зад граница в Чикаго Историческа стъпка, в Чикаго готвят първи ученически гвардейски отряд извън България
Бойко Борисов Бойко Борисов Този път ГЕРБ няма да е от страната на булката Виц на деня Виц на деня В операта:
- Татко, защо този чичко в черно бие тази леля?
- Не я бие, детето ми, това е диригентът.
- Тогава защо тя пищи така?
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, защо толкова искаш да си вземем куче?
- За да има на кого да кажа "Затваряй си устата, и спри да лаеш ма кучко!"
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
Продавам пълен резервоар с гориво. Автомобилът към него е безплатен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори