×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Дете на 5 г. загина в тежка катастрофа край видинското село Ружинци
  • Без напредък в Женева в разговорите между Русия и Украйна
  • Гюров при президента днес в 12:00 със списък на министрите
  • Затвориха АМ “Тракия” от Бургас към София заради снегонавявания и намалена видимост
  • Сметките за ток скочили от ниското напрежение
  • Зеленски: Украинският народ не би ми позволил да отстъпя Донбас на Русия
  • Днес България отбелязва 153 години от гибелта на Васил Левски
  • Днес започват заседанията на комисиите в ОбС Бургас, очаквайте подробности
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Експлоатация на работниците у нас, злоупотребява ли се с извънредния труд


Експлоатация на работниците у нас, злоупотребява ли се с извънредния труд
Експерт счита заплащането от 25 стотинки за нощен труд, какъвто е случаят с МВР, за "идиотия”
07 Октомври 2019, Понеделник, 12:30 ч.
Автор: Флагман.Бг

30% от законовите разпоредби преписани от тези на СССР от 1922 г.

България и Гърция са страните, в които се полага най-много труд в ЕС, а у нас има експлоатация и злоупотреба с работниците, смята президентът на КТ "Подкрепа” Димитър Манолов. "Когато приложихме европейската директива за работното време и почивките, избрахме най-неизгодния вариант. Нужно е преразглеждане", това заяви пред bTV.

По думите му извънредният труд е ниско платен. "Постигнато е съгласие с работодателските организации, че извънредният труд трябва да бъде регламентиран и да се заплаща достойно”, добави още Манолов. Експертът счита заплащането от 25 стотинки за нощен труд, какъвто е случаят с МВР, за "идиотия”.

Зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков също смята, че е нужно преразглеждане на ситуацията с работното време, което пък ще доведе до нов Кодекс на труда. Той е категоричен, че България е единствената страна в ЕС, в която извънредният труд е забранен.

По думите му проблемът у нас са многото режими на работа. Освен това Бранков подчерта, че трудовото законодателство е зле транспонирано и остаряло. Експертът смята, че това са причините за злоупотребите с трудоспособните. Също така подчерта, че настоящото законодателството е между 20 и 30% преписано от това на Съветския съюз от 1922 г.

"Където има колективен трудов договор сумата за нощен труд достига 2,50 лв. на час. На тези места актуализацията е задължителна. Тя трябва да се случи през наредбата и през колективното трудово договаряне”, добави още той.

Обикновено работното време у нас е 8 часа на ден, като е нормално да го удължим до 10 часа. Често работната ни седмица се измерва на 40 часа, но с удълженията тя става на 48 часа. Според Кодекса на труда не се допуска повече от 60 дни годишно или 20 последователни дни да удължаваме работното си време. Николай Стоянов от Главната инспекция по труда заяви, че удълженото работно време дава възможност на работодателя, след предварителна консултация със синдикатите или представители на работниците, да удължи работата до 10 часа. Освен това експертът подчерта, че това се случва по индивидуална преценка на работодателя. Той обясни, че удълженото работно време не означава по-високо заплащане.

"Работодателят следва до 4 месеца след полагането на удължения труд да компенсира служителя със съответното намаляване. Ако до 4-тия месец е прекратен трудовия договор, то трябва да бъде изплатено като извънреден труд. Ако работодателят не го направи, служителят в двуседмично предизвестие може да определи кога да бъде компенсиран”, добави той.

По думите му законът е категоричен що се отнася до почивката. Задължителната дневна почивка е 12 часа, а седмичната почивка - 48 часа. Стоянов обясни, че в случаите на сумирано изчисляване на работното време, задължителната седмична почивка трябва да е не по-малко от 36 часа.


В категории: Бизнес


2
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Защо плащаме скъп ток без да вдигате градусите Защо плащаме скъп ток без да вдигате градусите 18/02/2026, Сряда 11:00 0
Тервел ИЛИЕВ Лудогорец иска 10 млн. евро за Петар Станич Лудогорец иска 10 млн. евро за Петар Станич 18/02/2026, Сряда 10:40 0
Мария АРНАУДОВА Финансов успех очакват шест китайски зодии  Финансов успех очакват шест китайски зодии  18/02/2026, Сряда 09:40 0
Мария АРНАУДОВА СС избира нов градски прокурор на София СС избира нов градски прокурор на София 18/02/2026, Сряда 09:00 1
Тервел ИЛИЕВ Отдаваме почит на Апостола на свободата Отдаваме почит на Апостола на свободата 18/02/2026, Сряда 07:31 0
2
Коментара по темата
2.
ХХ
07.10.2019 14:41:53
2
2
Аз викам да вземем пример от южна корея, за да се развиваме още по бързо и настигнем по бързо европейците: работна седмица 52 часа, отпуска максимум 15 дни и ако шефит каже да бачкаш в неделя - бачкаш!
1.
Кххх
07.10.2019 12:48:05
0
11
Чак сега ли се сетихте да променяте КТ.
Открихте топлата вода и със ставката за нощен труд.Контрол трябва от държавата,а ма го няма,щото няма държава.Оня си рита в Банкя,праи си кинтите,дреме му!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тир катастрофира на АМ "Тракия", има и още няколко ПТП-та в затворения участък Тир катастрофира на АМ "Тракия", има и още няколко ПТП-та в затворения участък До няколко часа аутобана ще бъде отворен Защо плащаме скъп ток без да вдигате градусите Защо плащаме скъп ток без да вдигате градусите Как електрическите колебания водят до по-високи месечни сметки Радев ще бъде притиснат да докаже, че „Боташ“ може да е печеливш Радев ще бъде притиснат да докаже, че „Боташ“ може да е печеливш Първите социологически проучвания очертават надигаща се вълна, на чийто гребен сърфира той, но дали ще достигне критична маса, предстои да разберем Лудогорец иска 10 млн. евро за Петар Станич Лудогорец иска 10 млн. евро за Петар Станич Силните игри на офанзивния халф са довели до поставянето на доста висока цена за правата му Украинският народ не би ми позволил да отстъпя Донбас на Русия, каза Зеленски Украинският народ не би ми позволил да отстъпя Донбас на Русия, каза Зеленски Украинският президент заяви в интервюто си, че американските посредници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър са му казали, че Русия действително иска да сложи край на войната и че той трябва да координира действията на преговорния си екип на тази основа Братя Дадурян почистиха паметника на Васил Левски в Морската градина на Бургас Братя Дадурян почистиха паметника на Васил Левски в Морската градина на Бургас Журналистите Кеворк и Степан спазиха традицията навръх годишнината от обесването на Апостола с подкрепата на Консорциум Почистване Бургас Божанков с остри реплики към „Възраждане“: Ще ги “навре“, където слънце не изгрява” Божанков с остри реплики към „Възраждане“: Ще ги “навре“, където слънце не изгрява” Във възможно последната седмица на НС в оставка избухна пореден словесен скандал при старта на заседанието Сметките за ток скочили заради ниското напрежение Сметките за ток скочили заради ниското напрежение В една от групите във Фейсбук е показана сметка за ток за декември и за януари. Петгодишно дете загина при катастрофа на Е 79 край Ружинци Петгодишно дете загина при катастрофа на Е 79 край Ружинци Жена е с опасност за живота след удар между лек автомобил и румънски камион във Видинско СС избира нов градски прокурор на София СС избира нов градски прокурор на София Емилия Русинова и Бойко Атанасов са кандидатите за ръководител на Софийската градска прокуратура
Амстердам забранява рекламите на месо и изкопаеми горива от лятото Амстердам забранява рекламите на месо и изкопаеми горива от лятото Градският съвет одобри мярката по екологични причини, а столицата става първата в света с подобна забрана за месни продукти Тактиката на анакондата: Новата стратегия на САЩ към Кремъл Тактиката на анакондата: Новата стратегия на САЩ към Кремъл Америка обгръща руската империя от всички страни и постепенно пристяга смъртоносно Транссексуален мъж е извършителя на престрелка на ученически хокеен мач  Транссексуален мъж е извършителя на престрелка на ученически хокеен мач  Двама загинаха при стрелбата, а трима за в тежко положение, като всички са били членове на семейството му Австриец го грози 20 години затвор за планиран атентат на концерт на Тейлър Суифт Австриец го грози 20 години затвор за планиран атентат на концерт на Тейлър Суифт 21-годишният заподозрян е обвинен в членство в терористична организация и изработване на взривни вещества България се моли за Боби Михайлов България се моли за Боби Михайлов Състоянието му остава критично Тръмп с остро предупреждение към Украйна преди преговорите в Женева Тръмп с остро предупреждение към Украйна преди преговорите в Женева Киев да седне на масата за преговори колкото се може по-бързо, заяви той Китайската нова година 2026: Започва годината на Червения огнен кон Китайската нова година 2026: Започва годината на Червения огнен кон Китайският календар, за разлика от западната астрология, не следва фиксирани дати, а се ръководи от лунните цикли Българинът се замогна, търси все по-големи жилища Българинът се замогна, търси все по-големи жилища При избора на апартамент въпросът не е само колко пари имаме, а и какво качество на жилището търсим Почина легенда в киното Почина легенда в киното Напусна ни режисьор, оставил дълбока следа в историята на филмовото изкуство Започна честването на Лунната нова година - близо 2 милиарда души по света празнуват Започна честването на Лунната нова година - близо 2 милиарда души по света празнуват През тази година Китайската Нова година почита Огнения кон и започна на 17 февруари 2026 година, а празненствата продължават 15 дни
д-р Николай Михайлов, психиатър д-р Николай Михайлов, психиатър Случаят "Петрохан" е фрапантна деконструкция на институциите Виц на деня Виц на деня Преди изпит слаба ученичка пита зубрач с цел да си осигури подсказване:
- Ти нали я усещаш математиката?
- Само след с*кс.
Виц на деня Виц на деня Жената:
- Ти въобще смяташ ли да ми дадеш заплатата си?
Мъжът:
- Не сега, боли ме главата...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да се говори за музиката? Все едно да се танцува за архитектурата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори