×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите


BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите
България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти
01 Октомври 2019, Вторник, 08:30 ч.
Автор: Флагман.бг

Фактор се оказва и миграцията на населението към големите градове

Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в ЕС, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от "Труд“.

В този период цените не се движеха само нагоре. Заради международната финансова криза в периода от 2009 г. до 2013 г. беше отчетен спад в цените. През последните пет години обаче тенденцията се обърна и имотите регистрират сериозно поскъпване.

Само за периода от 2014 г. до 2018 г. цените на жилищата в страната са нараснали с над 29%, показват данните на Евростат. Сред основните причини за това са повишаването на доходите, падането на лихвите по кредити и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи апартаменти, както и миграцията на населението към градове, в които дават по-високи заплати. Оказва се, че движението на цените на апартаментите в България отговаря на тенденциите на пазара на имоти в целия ЕС.

Общо за страните от Общността повишението на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%. Финансовата криза се отразява не само на пазара в България, а и на сделките с имоти в повечето страни от Европа. През 2009 г. общо за страните от ЕС цените на апартаментите са се понижили с 4,4%. След леко покачване през 2010 г. и 2011 г., през 2012 г. и 2013 г. отново е регистрирано поевтиняване на имотите в ЕС съответно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите тенденции е Германия, където апартаментите поскъпват през всяка от последните 10 години.

В Швеция жилищата също поскъпват по време на финансовата криза, но през миналата година е отчетен спад с 0,9%. Общо за последните 12 години, най-голямо повишение на цените сред страните от ЕС е отчетено в Швеция, където имотите са поскъпнали почти два пъти – с 96%. На второ място е Малта с повишение от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% ръст на цените. Челната петица се допълва от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от ЕС по ръст на цените. След Германия в класацията се нареждат Белгия (+37,3%), Великобритания (+35,5%) и България (+34,9%).

Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва. В редица европейски държави, които не са членки на ЕС, имотите също са поскъпнали много за последните 12 години. Например цените на апартаментите в Исландия са нараснали над два пъти, а в Норвегия с 87%. Само за последните пет години, през които цените на имотите в повечето страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в ЕС са поскъпнали средно с 18,6%, сочат данните на Евростат. П

ървото място сред страните от ЕС е за Ирландия, където ръстът на цените за този период е над 70%. Челната тройка се допълва от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от ЕС поскъпването на апартаментите за 5-годишния период е по-голямо отколкото в България. Явно бързото покачване на цените на жилищата у нас следва тенденциите на пазара на имоти в Европа. Нещо повече, още в три държави от ЕС апартаментите са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти. Цените на жилищата в страната са нараснали с 5,5% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от много показатели като например повишаването на доходите, по поскъпване на имотите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нараснали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

В Гърция жилищата поскъпват четири поредни тримесечия, но повишението на годишна база е доста по-малко, отколкото у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там все още са с 40,8% по-ниски, отколкото бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 г. За второ поредно тримесечие малка Словения е на върха на класацията като най-горещ имотен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, показват данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „Намаляващата безработица, ниските лихви и, доскоро, ограниченото предлагане, стоят зад силния ръст на цените“, посочват авторите на доклада. Шест от десетте най-горещи пазара на имоти в света са в Европа.

На втора позиция е Латвия с ръст от 11,9%. В топ три влиза и Китай с повишение от 11,6%. Останалите държави в топ 10 по поскъпване на имотите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%). Спад има в седем държави от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%). Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година. В пет държави от ЕС хората дават около 5% от доходите си за инвестиции в дома, като тук влизат както разходите за покупка на жилище, така и за ремонти. Българите инвестират средно 5% от доходите в жилището си, показват последните данни на Евростат.

Като тук влизат както разходите за покупка на нов дом, така и за извършването на ремонти. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен кредит за апартамент, дават доста по-голям дял от доходите си за жилището в сравнение със семействата, които само трябва да правят текущи ремонти. България е сред държавите от ЕС, в които хората дават най-малък дял от доходите си за инвестиции в дома. Това се дължи на факта, че въпреки сериозния ръст на покупките на жилища с кредити, повечето хора в страната живеят в собствени апартаменти или къщи, които са получили по наследство.

Общо за страните от ЕС 8,3% от доходите на хората отиват за покупка на жилище или за ремонти в дома. Оказва се, че трябва да мине доста време и повече хора да си купят дом на изплащане, за да достигнем средните нива за ЕС по този показател. Но в много държави от Общността, също както и у нас, гражданите инвестират около 5% от доходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на ЕС, в които инвестициите в жилища имат най-голям дял от доходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).


В категории: Животът


3
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА ООН бие тревога: Задава се нова голяма война ООН бие тревога: Задава се нова голяма война 08/08/2026, Събота 09:30 1
3
Коментара по темата
3.
ХХ
01.10.2019 13:43:43
0
0
@2
От чисто любопитство: защо декември догодина?
2.
Guest
01.10.2019 12:18:47
0
1
Нормално това са цикли,има голям оптимизъм сред купувачите, който ще приключи през декември следващата година. И след това какво? Пак ще започнат да падат цените, просто защото няма да има търсене.
1.
ХХ
01.10.2019 10:16:55
0
0
Чудесно!
И след 15 години, когато сегашните първолаци станат 20 годишни, емигрантите "инвестирали" в имоти ще им ги продадат на пазарните за тогаз :) цени...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Познавате ли я? Открадна колело на дете в бургаския жк "Зорница" (СНИМКИ) Познавате ли я? Открадна колело на дете в бургаския жк "Зорница" (СНИМКИ) Велосипедът бил подарък за рождения ден на момчето Дизелът поевтиня в България: Ето колко струват горивата днес Дизелът поевтиня в България: Ето колко струват горивата днес Средната цена на дизела пада с един евроцент до 1,78 евро за литър, докато бензинът, пропан-бутанът и метанът остават без промяна НАП постави два фестивала в Бургаско под лупа: Над 20 екипа следят оборотите НАП постави два фестивала в Бургаско под лупа: Над 20 екипа следят оборотите Приходната агенция засилва контрола в разгара на сезона, след като близо 500 нарушения бяха открити при 1200 проверки в областта Главчев си прави отвод от одитите за периода, в който беше служебен премиер Главчев си прави отвод от одитите за периода, в който беше служебен премиер Председателят на Сметната палата отхвърля твърденията за конфликт на интереси, но прехвърля функциите си на свой заместник заради съмненията в безпристрастността Кошмар на АМ „Тракия" към Бургас: 20-годишно момиче е в медикаментозна кома Кошмар на АМ „Тракия" към Бургас: 20-годишно момиче е в медикаментозна кома Това е поредна тежка катастрофа по най-натоварения маршрут към Южното Черноморие Проф. Кантарджиев предупреди за западнонилската треска: Най-застрашени са хората над 60 години Проф. Кантарджиев предупреди за западнонилската треска: Най-застрашени са хората над 60 години В Гърция вече има десетки заразени, а специалистът съветва завръщащите се с температура, болки и силно неразположение да следят внимателно състоянието си Дрон е нахлул в българското въздушно пространство Дрон е нахлул в българското въздушно пространство Премиерът Румен Радев свика Съвета по сигурността, няма пострадали и щети, а произходът и типът на безпилотния апарат все още не са установени Нова пречка пред сделките с имоти: Искат енергиен сертификат при продажба и наем Нова пречка пред сделките с имоти: Искат енергиен сертификат при продажба и наем Проектът на енергийното министерство разширява изискванията към жилищните сгради, а експерти предупреждават за забавяне на сделки заради липсата на достатъчно сертификати Фонси чака Христо Стоичков за концерта си в Бургас довечера Фонси чака Христо Стоичков за концерта си в Бургас довечера Авторът на глобалния феномен Деспасито е готов да взриви сцената на Морска гара тази вечер Лияна Панделиева за убийството в Пловдив: Това не е единичен случай, а част от процес на детска агресия Лияна Панделиева за убийството в Пловдив: Това не е единичен случай, а част от процес на детска агресия Петима непълнолетни между 14 и 17 години са в ареста за смъртта на 37-годишния мъж край Младежкия хълм, а журналистката постави въпроса къде започва насилието
Шок на Крит: Турист попитал колко пари искат, за да му дадат момиче Шок на Крит: Турист попитал колко пари искат, за да му дадат момиче Случаят е заснет от охранителна камера в курорта Агия Пелагия, собствениците на туристическа агенция подали сигнал в полицията Дете е сред жертвите на нощните руски удари край Киев Дете е сред жертвите на нощните руски удари край Киев Трима души са загинали в Бориспилски район, още трима са ранени, а мощни експлозии разтърсиха украинската столица Джорджина на Роналдо показа извивките си по бански и отвърна на хейтърите: Обичам тялото си Джорджина на Роналдо показа извивките си по бански и отвърна на хейтърите: Обичам тялото си Годеницата на Кристиано Роналдо призна, че нападките понякога я нараняват, но отказва чуждите представи за красота да определят самочувствието ѝ Една от 36: На Острова се продава Lada Niva уникат за 22 хил. паунда Една от 36: На Острова се продава Lada Niva уникат за 22 хил. паунда Екземплярът е произведен през 2021 г., изминал е едва 583 км и е сред последните внесени във Великобритания преди санкциите срещу Русия ООН бие тревога: Задава се нова голяма война ООН бие тревога: Задава се нова голяма война Ханс Грундберг предупреди, че атаките на хусите, напрежението в Червено море и ударите по гражданска инфраструктура заплашват крехкото спокойствие Рейн падна до невиждано ниво, сушата задушава речния транспорт в Европа Рейн падна до невиждано ниво, сушата задушава речния транспорт в Европа При стратегическия участък Кауб водата слезе под рекорда от 2018 г., а над 100 общини в Северна Италия вече изпитват проблеми с водоснабдяването Гърция засили проверките по плажовете, глобите стигнаха 73 000 евро Гърция засили проверките по плажовете, глобите стигнаха 73 000 евро Контролът се подпомага от дронове и приложението MyCoast, чрез което гражданите подават сигнали за нарушения. Местните служби за недвижими имоти също приемат жалби директно Те ни наблюдават: BBC разкри тайната на гларусите, които тормозят крайбрежните градове Те ни наблюдават: BBC разкри тайната на гларусите, които тормозят крайбрежните градове Те разпознават хранителен източник от значително разстояние и следят действията на хората, вместо да разчитат единствено на случайно открита храна Дунав разкри двама войници от Втората световна война в Будапеща Дунав разкри двама войници от Втората световна война в Будапеща Целите идентификационни плочки подсказват, че семействата на двамата германски войници може никога да не са научили официално за смъртта им AI започна да прави неща, които никой не му е разрешавал AI започна да прави неща, които никой не му е разрешавал OpenAI, Anthropic и Meta се сблъскаха с отделни инциденти при изпитания, а британският институт за AI сигурност установи модели, които създават фалшиви самоличности и насочват действия към реални хора
Бойко Борисов Бойко Борисов Аз няма да ставам президент, защото там няма какво да се работи Виц на деня Виц на деня - Случва ли се често да сте на различно мнение със жена ти?
- Да.
- И тя какво казва по въпроса?
- Нищо, тя не знае.
Виц на деня Виц на деня Млада спортистка към треньора си:
- Тренер, от тези хапчета, които ми даваш, започват да ми растат косми на места, на които на другите момичета не им растат!
- Е, на кои места ти растат косми?
- Ами по топките!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук От утре махат цените в лева и остават само тези в евро. Психически бях свикнал да ми е скъпо в една валута, сега ще трябва да ми е скъпо и в друга.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори