СУ „Иван Вазов” Поморие вече има впечатляващ бюст паметник на своя патрон
Паметникът беше открит днес като част от честванията по повод 140-годишния юбилей на учебното заведение
Бронзов бюст паметник на Патриарха на българската литература вече се издига в двора на Средно училище „Иван Вазов” – Поморие (гимназиален етап на обучение) върху двуметров гранитен постамент. Автори на впечатляващия скулптурен портрет са Христо Георгиев и Милчо Талев, а средствата за реализирането му бяха осигурени от Община Поморие.
Паметникът беше открит днес като част от честванията по повод 140-годишния юбилей на учебното заведение. Тържеството започна с издигане на националния флаг под звуците на химна и посрещане училищното знаме.
Агатополски епископ Иеротей отслужи водосвет за здраве и благополучие, а кметът Иван Алексиев и директорът на училището Иван Тенекежиев официално разкриха Вазовия лик пред всички присъстващи.
„Може би неслучайно откриването на този паметник се случва точно сега, дни след честването на Съединението на България и обявяването на нейната Независимост – събития, създали и утвърдили нашата национална идентичност. В основата на тази идентичност обаче не стоят само оръжия и дипломация. В основата ѝ винаги е бил стремежът за запазване и утвърждаване на родовата памет. Ето защо благодаря на Община Поморие и на Общински съвет – Поморие за това, че включиха в бюджета изграждането на този монумент и днес той вече е факт”, каза Милчо Талев – един от авторите на проекта и директор на ГХГ „Дечко Стоев”.
На събитието присъстваха още: председателят на Общински съвет и инициатор на идеята Адам Адамов, народният представител Ася Пеева, заместник-кметът Янчо Илиев, общински съветници, общественици, учители и ученици.
Своеобразният празник завърши с награждаване на най-добрите литератори в конкурса „Здравей юбилей”, посветен на СУ „Иван Вазов” Поморие, и поднасяне на венци и цветя пред лика на патрона.
Скандал след Левски - Локо Пд, Крушарски бесен за дузпата
Преслава показа новото си Ферари - лъскав звяр за стотици хиляди (СНИМКА)
Ива Екимова: "Срещнах любовта“
Златото ли е най-сигурната инвестиция
Отлив на израелски туристи в Банско след ескалацията на конфликта в Близкия изток
Състоянието на Тейлър Суифт достигна 2 млрд. долара
Кой не обожава фунийките с крем, с този трик от стария тефтер на баба стават като от едно време
Положителна развръзка за 9-месечните близнаци от кардиологична болница
Прокурорската колегия остави без разглеждане искането на Андрей Янкулов за главен прокурор
Едрогабаритните отпадъци на домакинствата в Поморие ще се извозват по предварителна заявка
Румен Спецов: Нефтохим смесва 6 вида петрол и има запаси до края на март
Дворецът в Балчик подкрепя Бургас за Европейска столица на културата
